Trwa ładowanie...

Dopajanie niemowląt

Avatar placeholder
29.05.2019 10:04
Dopajanie niemowląt
Dopajanie niemowląt (123rf)

Dopajanie dziecka nie zawsze jest konieczne. Kiedyś niemowlęta karmiło się średnio co trzy godziny i nawet te karmione mlekiem matki latem dostawały słodkie herbatki. Jak jest dzisiaj? Czy dziecku wystarcza mleko podawane na żądanie?

Kobiece mleko, ale również mleko modyfikowane, w ponad 70 proc. składa się z wody. Niemowlę może więc łatwo zaspokoić nim pragnienie. Dziecko można (ale nie musowo) dopajać tylko w upalne dni, gdy w mieszkaniu jest duszno i gorąco, podczas aktywnej zabawy albo w podróży, np. w nieklimatyzowanym aucie. Warto jednak podawać dziecku dodatkowo wodę, gdy maluch gorączkuje lub wymiotuje.

1. Niemowlę karmione piersią

Kobiece mleko, oprócz wody zawiera także białka, tłuszcze, węglowodany, czynniki wzrostowe, ciała odpornościowe itd., co sprawia, że jest pokarmem niezwykle zdrowym, odżywczym i kalorycznym. Jednak w upalne dni maluchowi może chcieć się nie jeść, lecz pić.

Czy podawać mu wtedy dodatkowo napoje? Okazuje się, że nie zawsze jest to konieczne. Wystarczy, że niemowlę dostanie mleko tak często, jak będzie miało ochotę ssać.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Karmienie piersią - fakty i mity"

Na początku każdego karmienia wypływające z piersi mleko jest wodniste, znajduje się w nim niewielka ilość tłuszczu, dlatego świetnie zaspokaja pragnienie dziecka. Nie należy się więc dziwić, że maluch wypija tylko kilka łyków mleka, a potem nie ma już ochoty na ssanie piersi. Po prostu nie jest wtedy głodny, ale spragniony.

Niemowlę karmione naturalnie dodatkowo pić nie musi, jednak czasem można mu podać jakiś napój. Warto go zabrać, gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer lub wybieracie się razem na dłuższą wycieczkę. Nie zawsze można podać niemowlęciu pierś na żądanie, gdy tylko zapłacze. Wtedy napój jest dobrym rozwiązaniem. Picie przygotuj też wtedy, gdy zostawiasz dziecko na dłużej w domu z tatą.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym

Skład mleka modyfikowanego przypomina pokarm matki, dlatego w zasadzie malucha karmionego z butelki również nie musisz dopajać. Nie musisz, ale możesz. Jeśli z nieba leje się skwar, można dodatkowo podać niemowlęciu herbatkę czy czystą wodę.

Pamiętaj, aby wybierać wtedy do butelki smoczek z najmniejszą dziurką, by dziecko się nie udławiło szybko napływającym do buzi napojem. Poza mlekiem modyfikowanym dziecko powinno dostawać soczki dopiero od piątego miesiąca życia.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt
Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt [5 zdjęć]

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój,

zobacz galerię

3. Czym dopajać niemowlaka?

Co podawać maluchowi do picia? Najlepiej wodę i to bez żadnych dodatków, niesłodzoną glukozą, cukrem ani miodem. Słodkie napoje sprawią, że niemowlę nie będzie później chciało ssać piersi. Dziecko przyzwyczajone do takiego picia nie zechce też wody, a tymczasem to ona najszybciej gasi pragnienie.

Niemowlęciu najlepiej podawać wodę butelkowaną, koniecznie niskozmineralizowaną, niegazowaną, niskosodową. By mieć pewność, że woda jest czysta i pozbawiona bakterii można ją zagotować i poczekać aż wystygnie.

Zobacz także:

Niemowlakowi można również podawać do picia herbatki. Bardzo dobre są herbatki owocowe, np. z dzikiej róży albo ziołowe, np. herbatka koperkowa. Herbatki można zaparzać samodzielnie lub korzystać z gotowych herbat dla niemowląt.

Gotowe herbatki zawierają jednak często cukier, więc nie wolno ich podawać codziennie. Niemowlęcia nie wolno dopajać herbatą czarną ani zieloną, ponieważ zawierają teinę, która ma działanie pobudzające.

Jeśli maluch skończył pół roku, można mu zacząć podawać soczki. Na początek wystarczą dwie - trzy łyżeczki, potem około 100 ml dziennie. Najlepiej przygotowywać samodzielnie w domu z  naturalnych warzyw i mowoców.

Jeśli kupujesz soki w sklepie, wybieraj te przeznaczone dla niemowląt. Największe wartości odżywcze mają przecierowe, bo zawierają dużo błonnika i witamin.

W upalne dni lepiej jednak wybieraj soki klarowne, bo skuteczniej gaszą pragnienie. Możesz je rozcieńczać wodą.

W gorące lato łatwo o odwodnienie. Niemowlę mocno się poci. Co powinno wzbudzić niepokój? Jeśli widzisz, że dziecko jest senne, osłabione, ma suche wargi, płacze cicho, bez łez - skontaktuj się z lekarzem. Przy odwodnieniu niemowlę rzadko oddaje mocz, pieluszka na długo pozostaje sucha. Ciemiączko może być zapadnięte. Im młodsze dziecko, tym odwodnienie jest groźniejsze.

Następny artykuł: Dokarmianie mlekiem modyfikowanym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze