Trwa ładowanie...

Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Avatar placeholder
28.05.2019 14:13
Dlaczego niemowlę nie chce jeść?
Dlaczego niemowlę nie chce jeść? (123rf)

Dlaczego niemowlę nie chce jeść? Mały niejadek może odmawiać jedzenia z najróżniejszych powodów. Noworodki i niemowlęta często cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy. Problemem bywają też dla malucha nowe smaki. Bardzo trudno się do nich przyzwyczaić i wymaga to dużo uporu ze strony rodziców.

1. Naturalne przyczyny zmniejszonego apetytu

Często do spadku apetytu dochodzi w wieku 4 miesięcy, kiedy maluch bardzo interesuje się otaczającym go światem. Czteromiesięczne dziecko rozgląda się, potrafi już sprawnie wodzić wzrokiem, turla się z pleców na brzuch i odwrotnie, po prostu chłonie świat. Nie chce tracić czasu na jedzenie, kiedy wokół wszystko takie ciekawe! Bardzo często początkowy apetyt nagle znika, kiedy dziecko usłyszy jakiś hałas, w oczka zaświeci mu światło, zobaczy coś interesującego. W tym wieku ważne jest więc, aby maluch miał podczas jedzenia spokój. Trzeba do minimum ograniczyć bodźce, które mogłyby malucha rozproszyć, najlepiej karmić w odosobnionym, cichym pomieszczeniu.

Dziecko między 6 a 12 miesiącem życia nabywa nowych umiejętności – siadanie, pełzanie, raczkowanie, a z czasem zaczyna chodzić. Mobilność przekłada się na nowe doznania i – znowu – na zmniejszenie zainteresowania jedzeniem.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zupełnie naturalny jest także spadek apetytu w czasie rozszerzania diety i wprowadzania pokarmów stałych. Brzuszek dziecka musi się przyzwyczaić do trawienia nowych rzeczy. Początkowo może być problem z trawieniem pokarmów stałych – na pewno będzie to trwało dłużej niż trawienie mleka modyfikowanego czy mleka matki.

Niektóre maluchy lubią jeść w nocy, natomiast w dzień odmawiają przyjmowania większej ilości pokarmu, niezależnie od tego, czy są karmione mlekiem modyfikowanym, czy mlekiem matki. Z czasem można spokojnie odzwyczajać dziecko od nocnego karmienia, na co jest gotowe nawet już około 6 miesiąca życia. Przez pierwsze pół roku życia maluch powinien być karmiony co 3-4 godziny, a więc także w nocy. Nocne karmienie, szczególnie karmienie piersią, jest bardzo korzystne dla dziecka, gdyż mleko matki zawiera wtedy więcej tłuszczu i ważnych dla rozwoju dziecka minerałów. W pewnym momencie nocne karmienie przestaje być potrzebne, a nawet może prowadzić do braku apetytu u dziecka w dzień. Często utrudnieniem w zakończeniu karmienia piersią w nocy jest płacz dziecka. Nie każdy płacz jednak oznacza, że dziecko jest głodne. Czasem lepiej malucha otulić i poczekać aż zaśnie.

2. Choroby związane z brakiem apetytu u dzieci

Rodzice zawsze martwią się o to, że brak apetytu u niemowlaka wiąże się z jakąś chorobą. Tymczasem najczęściej problemy z jedzeniem są związane z powyższymi przyczynami, które są całkowicie naturalne.

Chorobami, które mogą pogarszać apetyt dziecka, są:

Co robić, jeśli dziecko je zdecydowanie za mało? Aby sprawdzić, czy nie pojawiły się żadne niedobory witamin, żelaza czy wapnia należy wziąć dziecko do pediatry. Dobrze jest mieć ze sobą wypisane wszystko, co dziecko zjadło przez ostatnich kilka dni. Lekarz przejrzy tę listę, zmierzy i zważy dziecko, sprawdzi na siatce centylowej dostosowanej do wieku i płci dziecka, a także zaleci badania krwi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze