Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Ciąża po cesarce. Kiedy można bezpiecznie zajść w następną ciążę?

Ciąża po cesarce. Kiedy można bezpiecznie zajść w następną ciążę?
Ciąża po cesarce. Kiedy można bezpiecznie zajść w następną ciążę? (123rf)

Planowanie ciąży po cesarce budzi wśród kobiet wiele wątpliwości. Od razu nasuwają się przeróżne pytania. Kiedy może mieć miejsce najszybsza ciąża po cesarce? Ile czasu potrzeba, by rana pooperacyjna się prawidłowo zrosła? Czy druga ciąża po cesarce również zakończy się cesarskim cięciem? Czy ciąża po cesarce wymaga szczególnej opieki lekarskiej? Największe obawy w związku z przebiegiem kolejnej ciąży po cięciu cesarskim mają kobiety, które tej ciąży nie planowały, natomiast czas od urodzenia poprzedniego dziecka był dosyć krótki.

spis treści

1. Rekonwalescencja po cięciu cesarskim

Cięcie cesarskie jest operacyjnym sposobem ukończenia porodu. Obecnie cięcie cesarskie wykonuje się metodą poprzecznego cięcia nadłonowego, przecinając skórę, powięzi, mięśnie brzucha i mięsień macicy. Jest to dość duża ingerencja chirurgiczna, dlatego też bardzo ważne jest, z myślą o kolejnej ciąży, aby blizna dobrze się zagoiła.

W tym celu kobieta po cięciu cesarskim powinna się oszczędzać w okresie połogu, między innymi nie dźwigając i nie forsując na początku mięśni brzucha. Jednak nie można wyeliminować ruchu. Ruch, umiarkowane ćwiczenia po cesarce oraz masaż blizny po cesarcezmniejszą prawdopodobieństwo powstania zrostów i bliznowca.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie? [Specjalista radzi]"

Oprócz rekonwalescencji pooperacyjnej ważne jest też, by kobieta miała czas na powrót do formy po samej ciąży. Organizm, głównie układ hormonalny, powinien powrócić do normy przed zajściem w kolejną ciążę.

Niektórzy specjaliści radzą, by następna ciąża zaplanowana była na minimum rok po cesarce. Jeśli kobieta dłużej karmi piersią, kolejnego malucha warto począć po okresie laktacji, by hormony również miały czas na ustabilizowanie się. Karmienie piersią jest też sporym wysiłkiem energetycznym dla kobiety, podobnie zresztą jak okres ciąży.

2. Zagrożenia w ciąży po cesarce

Największym problemem w ciąży po cesarce jest prawdopodobieństwo rozejścia się blizny po cc w ciąży, objawy jakie mogą temu towarzyszyć, szczególnie gdy okres pomiędzy cięciem cesarskim a kolejną ciążą był znacząco krótki.

Jednak badania obrazowe (USG brzucha) i szczególna opieka nad kobietą w ciąży pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia przyszłej mamy oraz stanu blizny po przebytym niedawno cięciu cesarskim.

Do rozejścia się blizny po cc w ciąży dochodzi niezwykle rzadko, ponieważ niemal 100 proc. blizn dobrze się goi i wytwarza mocne tkanki, ponownie łączące tkankę macicy.

Cesarskie cięcie - ile trwa, przygotowania, wskazania, przebieg
Cesarskie cięcie - ile trwa, przygotowania, wskazania, przebieg

Cesarskie cięcie to nic innego jak operacja polegająca na rozcięciu powłok brzusznych, ściany macicy

przeczytaj artykuł

3. Kolejna ciąża a cesarka

Kobieta po przebytym cięciu cesarskim niekoniecznie skazana jest na następną cesarkę. Po jednym cięciu cesarskim możliwy jest poród naturalny, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Najważniejsze są wskazania, z jakich odbyło się pierwsze cięcie. Jeśli wskazaniem do pierwszego cięcia cesarskiego była choroba matki, np. wrodzona wada serca lub odklejająca się siatkówka oka, to również kolejna ciąża zakończy się zapewne cięciem cesarskim.

To samo dotyczy np. wad w budowie kostnej miednicy. Jednak jest wiele wskazań do planowanej cesarki, które nie muszą wystąpić w trakcie następnej ciąży, jak położenie miednicowe lub poprzeczne płodu czy łożysko przodujące.

Cesarskie cięcie a karmienie piersią
Cesarskie cięcie a karmienie piersią

W przypadku cesarskiego cięcia na początku laktacja może być znacznie mniejsza, ponieważ maluch jest

przeczytaj artykuł

Ciąża po cesarce nie musi być zagrożeniem dla kobiety, gdy zaplanowana jest minimum rok po operacji. Jednak nawet krótszy okres po cięciu cesarskim nie wyklucza w dzisiejszych czasach możliwości donoszenia kolejnej ciąży bez powikłań.

Ważna są między innymi kontrola blizny po cięciu cesarskim w kierunku jej rozejścia się i wnikliwa opieka ginekologa-położnika.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze