Trwa ładowanie...

"Zmysłoczułe" przerwy. Śpiew ptaków i zorza polarna w szkole

Avatar placeholder
20.11.2023 14:07
"Zmysłoczułe" przerwy. Uczniowie słuchają śpiewu ptaków zamiast hałasu
"Zmysłoczułe" przerwy. Uczniowie słuchają śpiewu ptaków zamiast hałasu (East News)

Cisza i przerwa w szkole. Te słowa zazwyczaj nie idą w parze. Liceum we Wrocławiu postanowiło zorganizować dla uczniów salę, w której prowadzone są "zmysłoczułe" przerwy. Tak placówka walczy z panującym na korytarzach hałasem.

spis treści

1. "Zmysłoczułe" przerwy

"Wyciszamy przerwy. Wyciszamy szkoły. Wyciszamy się. Jeżeli męczy Cię hałas, jesteś przebodźcowana/y, szukasz spokojnego miejsca do odpoczynku, a także chcesz nauczyć się różnych metod relaksacji w ciągu dnia, to zapraszam Cię do sali fitness na długiej przerwie (10.55-11.15)" - czytamy na facebookowym profilu Liceum Ogólnokształcącego nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu.

Tak placówka walczy z panującym na korytarzach hałasem. Nasilił się on po dwukrotnej kumulacji roczników.

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Na pomysł "wyciszenia młodzieży" wpadła jedna z nauczycielek.

- Znaleźliśmy salę na uboczu, gdzie pani profesor proponuje różnego typu formy relaksu, na siedząco, na leżąco, w tle słychać śpiew ptaków, widać zorzę polarną - opowiada dyrektorka szkoły Izabela Koziej cytowana przez portal wyborcza.pl.

2. Miejsce relaksu

Pracownicy placówki zapewniają, że uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w sensorycznych przerwach.

- Codziennie uczniów wprowadzają inne osoby z zespołu psychologiczno-pedagogicznego. Zainteresowanie jest zależne od dnia, na przykład w środku tygodnia widzimy, że jest ono większe. Z czasem przychodzi też coraz więcej uczniów - komentuje szkolny psycholog Grzegorz Dąbrowski.

Uczniowie bardzo doceniają, że mają w szkole przestrzeń, gdzie mogą odpocząć od hałasu. Eksperci podnoszą, że taki odpoczynek jest bardzo ważny. Zauważają, że przerwa w miejscu pracy czy szkole jest coraz częściej postrzegana jako nie tylko okazja do spożycia posiłku, ale także czas na regenerację psychiczną.

Jednak to nie koniec nowości we wrocławskim liceum. Szkoła wprowadziła również skrócone dzwonki z pięciu do trzech sekund. Wszystko po to, by nie przebodźcowywać uczniów hałasem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze