Zmiany w zasiłkach dla bezrobotnych. Nowe zasady od 1 czerwca
Od 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zasiłków dla bezrobotnych. Zmiany obejmują m.in. podwyżki świadczeń oraz nowe zasady rejestracji w urzędach pracy.
W tym artykule:
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która została opublikowana 12 maja w Dzienniku Ustaw, zastąpi funkcjonującą od 20 lat Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca. Co się zmieni w kwestii osób bezrobotnych?
Nowa ustawa o rynku pracy, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wprowadza szereg zmian, które mają na celu wsparcie osób nieaktywnych zawodowo oraz rolników. Od 1 czerwca rolnicy posiadający powyżej 2 ha przeliczeniowych, bez stałych dochodów, będą mogli ubiegać się o status osoby bezrobotnej.
Zmiany dotyczą także zasiłków dla bezrobotnych
Osoby z okresem uprawniającym do zasiłku krótszym niż 5 lat będą teraz otrzymywać pełny zasiłek (100 proc.), zamiast dotychczasowych 80 proc. Dodatkowo, bezrobotni będą mogli rejestrować się w urzędach pracy zgodnie z miejscem zamieszkania, a nie zameldowania.
Ustawa przewiduje również pierwszeństwo pomocy dla bezrobotnych członków rodzin wielodzietnych oraz samotnych rodziców. Indywidualny Plan Działania będzie opracowywany tylko dla osób, które spełniają określone kryteria, a kontakt z urzędnikiem będzie częstszy.
Wprowadzony zostanie "staż plus", który ma na celu nie tylko zdobycie umiejętności, ale także kwalifikacji zawodowych. Stażyści otrzymają dodatkowe stypendia, a pracodawcy premie. Nowe zasady wsparcia obejmą także osoby do 30. roku życia, które będą oceniane pod kątem umiejętności cyfrowych.
To nie wszystkie zmiany. Osoby bezrobotne, niezależnie od wieku, będą mogły ubiegać się o bon na zasiedlenie. Mogą go jednorazowo uzyskać osoby do 30. roku życia, które podejmą zatrudnienie poza dotychczasowym miejscem zamieszkania.
Zgodnie z nową ustawą również przedsiębiorcy zatrudniający osoby powyżej 50. roku życia otrzymają dofinansowanie do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Źródło: PortalSamorzadowy.pl