Trwa ładowanie...

Zajęcia rozwijające kreatywność - jak rozwijać tę umiejętność u dzieci?

 Ewa Rosiecka
03.11.2022 22:02
Zajęcia rozwijające kreatywność to wspaniała zabawa dla całej rodziny
Zajęcia rozwijające kreatywność to wspaniała zabawa dla całej rodziny (Adobe Stock)

Zajęcia rozwijające kreatywność to w dużym skrócie zadania, których celem nadrzędnym jest ćwiczenie umiejętności myślenia twórczego. Czy taka kreatywna zabawa z dziećmi jest trudna? W co się bawić, aby tę kreatywność pobudzać? Oto kilka sposobów na zabawy rozwijające kreatywność, które nie tylko wpłyną pozytywnie na rozwój dziecka, ale także będą propozycją spędzenia czasu w gronie rodzinnym.

spis treści

1. Dlaczego warto rozwijać kreatywność?

Dzięki kreatywności możemy wychodzić poza utarte schematy, co sprawia, że łatwiej jest odnaleźć nam się w każdej nowej sytuacji. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że jest to kompetencja (nazywana kompetencją przyszłości), którą warto rozwijać.

Jakie są korzyści wynikające z zajęć rozwijających kreatywność?

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"
 • rozwój motywacji do podejmowania samodzielnych decyzji oraz działań;
 • uwrażliwienie na piękno natury;
 • budowanie zaufania do samodzielnego sposobu myślenia;
 • poznawanie własnych talentów, możliwości twórczych i zdolności;
 • kształtowanie postawy badacza ciekawego świata i zjawisk w nim zachodzących;
 • kształtowanie zdolności do łączenia elementów w całość;
 • kształtowanie zdolności do analizowania, dostrzegania różnic i szczegółów;
 • kształtowanie plastyczności myślenia;
 • otwartość na nowe pomysły oraz kierunki działania, niwelowanie myślenia szablonowego oraz brak szufladkowania;
 • wyrabianie umiejętności szybkiej adaptacji do nowych sytuacji oraz do zmian;
 • budowanie silnego poczucia wartości oraz własnego sprawstwa;
 • kształtowanie zdolności czerpania z różnych materiałów, dziedzin oraz źródeł podczas nauki i rozwiązywania problemów;
 • kształtowanie postawy twórczej;
 • rozwijanie poczucia estetyki;
 • doskonalenie słuchu;
 • akceptacja siebie, swoich działań i powstałych tworów.
Jak kreatywnie bawić się z dzieckiem
Jak kreatywnie bawić się z dzieckiem

Wszystkie dzieci szukają przygód podczas spacerów z rodzicami. Wtedy otaczający świat zamienia się w

przeczytaj artykuł

2. Czy rozwijanie kreatywności jest trudne?

W dzisiejszych czasach często wysyłamy dzieci na dodatkowe zajęcia, oddając je w dobre ręce specjalistów od danej dziedziny, gdzie doskonalą swoje umiejętności. Dzieci ćwiczą je pod okiem trenerów, jednak gdy chcemy zadbać o rozwój kreatywności u naszych pociech, często napotykamy problem - trudno jest znaleźć zajęcia, które tę umiejętność kształtują.

Oznacza to, że to właśnie na rodzicach spoczywa obowiązek rozwijania kreatywności u dzieci. Niektórzy nie czują się pewnie w tej dziedzinie i są nieco zagubieni, jednak w rzeczywistości rozwijanie kreatywności u dzieci nie jest niczym trudnym. Ponadto, czas spędzony na rozwoju tej kompetencji może okazać się świetną zabawą i zapewnić doskonałą rozrywkę całej rodzinie.

3. Jak rozwijać kreatywność u najmłodszych?

Nie ma lepszego sposobu na rozwój kreatywności jak zabawa z dzieckiem. Jest to najłatwiejszy, a zarazem najbardziej skuteczny sposób na rozwój tej umiejętności. Jest tylko jedna reguła, której musimy przestrzegać - świetna zabawa.

Nawet najciekawsza aktywność, jeśli będzie męcząca lub nie przypadnie dziecku do gustu, nie będzie wpływała na jego kreatywność, a jedynie zniechęci.

Wszystko inne jest dozwolone, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

4. Zabawy rozwijające kreatywność

Zabawy rozwijające kreatywność to takie, które wymyślamy sami. Nie ma potrzeby kupować specjalnych zestawów, gier czy dodatkowych materiałów.

Początkowo samodzielne tworzenie zabaw może przynieść nieco trudności lub może na nie po prostu brakować czasu. Oto kilka pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi, które możemy wypróbować, modyfikując je według własnych potrzeb. Podane niżej propozycje to gwarancja udanego wieczoru z dzieciakami.

4.1. Piracki skarb

Każdy z nas lubi poszukiwanie skarbów. Możemy ukryć w domu jakiś przedmiot, a następnie stworzyć mapę i zaznaczyć na niej miejsce schowania skarbu. Można później zamienić się w piratów, którzy mają za zadanie go znaleźć.

Nasz pies może odegrać rolę morskiego potwora, który nam zagraża, a kanapa w salonie może stać się piracką łajbą. Możemy umieścić również zagadki lub specjalne zadania, które każdy pirat będzie musiał wykonać w czasie wyprawy.

4.2. Podróż do przeszłości

Zabawa polega na oglądaniu z dzieciakami starych zdjęć. Możemy je zachęcać, aby odgadywały, kto jest przedstawiony na danej fotografii. Warto zachęcać do odnajdywania wspólnych cech, które łączą całą rodzinę.

To także świetna okazja, by opowiedzieć ciekawe historie z życia rodziny, umacniając więzy rodzinne, pobudzając jednocześnie wyobraźnię.

4.3. Zabawa w kalambury

Kalambury to zabawa, którą zna niemal każdy. Wcielanie się w dane role, zwierzęta, przedmioty czy emocje niezwykle pobudza kreatywność. Hasła mogą być wymyślane na bieżąco lub możemy wcześniej przygotować cały zestaw.

Dla najmłodszych zawodników, którzy nie potrafią jeszcze czytać, możemy przygotować wcześniej zestaw z narysowanymi hasłami.

4.4. Kreatywne słowa

Dzieci uwielbiają słowne zabawy, które niezwykle rozwijają kreatywne myślenie zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Możemy razem z dzieckiem wybrać dowolne słowo i ze znajdujących się w nim liter spróbować stworzyć jak najwięcej nowych wyrazów.

Słowa uzyskane w ten sposób możemy wykorzystać do stworzenia niezwykle ciekawej historii.

4.5. Zbuduj bazę

Tę zabawę pamiętają na pewno także dorośli. Dzieciaki uwielbiają tworzyć kryjówki, które w miarę trwania zabawy stają się często punktem wyjściowym do innych zabaw - baza może być statkiem kosmicznym, jaskinią ze smokiem czy pirackim statkiem.

Aby stworzyć bazę nie potrzeba wielu rzeczy - przyda się jedynie koc i kilka krzeseł. Warto w środku umieścić latarkę, która nieco rozświetli wnętrze, jednocześnie dodając naszej bazie klimatu. Bazę można budować nie tylko w domu, ale też na działce czy nawet na drzewie.

Udanej zabawy!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze