Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zabawy plastyczne

Avatar placeholder
22.03.2020 12:37
Zabawy plastyczne
Zabawy plastyczne

Zabawy plastyczne w domu mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla komputera czy oglądania telewizji. Możliwość tworzenia własnych prac przynosi maluchom wiele radości i korzystnie wpływa na ich rozwój psychomotoryczny. Małe dzieci uwielbiają rysować, malować, wyklejać i wycinać. Możliwość samodzielnego działania kształtuje ich pewność siebie i poczucie własnej wartości. Poprzez twórczość dziecko poznaje świat, chłonie go wszystkimi zmysłami. Dla malucha zabawy plastyczne to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, to przede wszystkim źródło przyjemności i kształtowania się zmysłu estetycznego. Jakie zabawy plastyczne można zaproponować dzieciom?

4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem
4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem [5 zdjęć]

Coraz częściej zdarza się, że tata pracuje do późnych godzin i wracając do domu, nie ma już siły na

zobacz galerię

1. Zalety zabaw plastycznych

Różne techniki plastyczne stymulują zdolności twórcze dziecka. Dzięki możliwości malowania czy rysowania dziecko rozwija fantazję, wyobraźnię, zdolności kojarzenia, pomysłowość, oryginalność i płynność myślenia. Ponadto, poszukuje nietuzinkowych rozwiązań. Zabawy plastyczne dają możliwość i przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i emocji. Twórczość dziecka nie tylko umożliwia mu ekspresję siebie i swojej wewnętrznej energii, ale też uspokaja, przynosi ukojenie, wycisza, odpręża i zaspokaja właściwą dla wieku przedszkolnego potrzebę działania i sprawstwa – obserwowania efektów swojej pracy. Możliwość tworzenia przynosi maluchom radość, zadowolenie i satysfakcję z samego siebie, a także uczy cierpliwości, wytrwałości i usprawnia zdolności manualne. Zabawy plastyczne doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową (oko-ręka) i motorykę małą.

Najważniejsze, by podczas zabaw plastycznych dać dziecku możliwość swobodnego tworzenia i niczego mu nie narzucać. Nie wolno ingerować w pomysły dziecka. Trzeba pamiętać, że nie jest ważny walor estetyczny pracy plastycznej malucha, ale sam proces tworzenia, który nie powinien podlegać krytyce, by nie zniechęcić brzdąca do działania. Niech dziecko od początku malowania czy rysowania czuje się odpowiedzialne za swoją pracę. Nie dyktujmy też tempa tworzenia. I pamiętajmy, by odpowiednio wyeksponować twórczość dziecka, by mogło poczuć satysfakcję i dumę oraz miało przekonanie, że jego wysiłek naprawdę traktuje się poważnie. Jakie zabawy plastyczne uwielbiają małe dzieci? Dzieci lubią malować, rysować, wyklejać – ogólnie tworzyć. Maluchy są nieograniczenie twórcze – trzeba im tylko pomóc wyzwolić pasję tworzenia.

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

Jakie zabawy plastyczne zaproponować maluchom? Mogą być to wyklejanki. Młodsze dzieci chętnie wypełniają kontury obrazków. Nie trzeba się ograniczać tylko do kredek. Warto wykorzystać więcej faktur, wzorów i kolorów, np. kolorowe papiery, gazety, kawałki folii, watę, kulki z krepiny, mulinę, materiały, plastelinę, bibułę, brokat czy konfetti. Możliwość wyklejania usprawnia małe paluszki i mięśnie nadgarstka, a ponadto uwrażliwia się zmysł dotyku i poprawia integracja sensoryczna. Dzieciaki uwielbiają też malować. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o dobrym zabezpieczeniu mieszkania, by nie mieć pochlapanych farbą wszystkich ścian i mebli. By uzyskać różne efekty graficzne na papierze, można malować nie tylko pędzlami, ale też wykorzystać watę, gąbeczki, kawałki tkanin czy szczoteczkę do zębów.

Ciekawym pomysłem jest też połączenie kredek świecowych i akwareli. Najpierw maluch rysuje na kartonie rysunek kredkami, a potem zamalowuje go warstwą farb, które pokryją tylko te miejsca, które nie były pokolorowane kredką. Przedszkolaki lubią robić coś z niczego, dlatego wielką frajdą jest dla nich robienie stempelków z ziemniaków. Oczywiście, najlepiej, by mama lub tata pomogli maluchowi przygotować takie stemple. W odbijanie wzorków na kartce maluch może bawić się już samodzielnie. W jakie inne zabawy plastyczne można zaangażować szkraby? Można malować na szkle i robić odbitki prac na papierze, wykonywać kolorowe bukiety z jesiennych liści, tworzyć kasztanowe ludziki, odrysowywać kontury liści, obklejać niepotrzebne butelki samoprzylepnym papierem kolorowym itp. Pomysłów jest wiele – trzeba uruchomić tylko swoją kreatywność. Nie ograniczajmy się do zakupienia maluchowi kolorowanki. Inspiracji można poszukać również w Internecie!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze