Przejdź na WP

Za spacer z dzieckiem po chodniku możesz zapłacić mandat. Błąd w kodeksie wykroczeń. Artykuł 89 k.w. do poprawki

Mandat w wysokości 5 tys. złotych grozi za spacer dzieckiem po chodniku. Brzmi jak abstrakcja? Niestety, jest to konsekwencja luki prawnej, której dopatrzył się Sąd Rejonowy w Sokółce. W kodeksie wykroczeń jest mowa o zakazie przebywania na drodze dziecka poniżej siódmego roku życia.

Zobacz film: "Spacery z dzieckiem podczas mrozu"

1. Luka w prawie

Oznacza to, że zgodnie z prawem rodzic idący chodnikiem z dzieckiem popełnia wykroczenie i grozi mu mandat w wysokości aż 5 tysięcy. Mało tego, jeśli przyjrzymy się art. 89 kodeksu wykroczeń, to wynika z niego również zakaz przewożenia dziecka autem, pociągiem, a nawet w wózku.

Treść artykułu 89. k.w: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany".

Sąd Rejonowy w Sokółce miał sporo wątpliwości, ponieważ biorąc pod uwagę zapis w kodeksie drogowym, drogi publiczne to nie tylko chodniki, ale także pobocze, droga dla pieszych, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych. Jest to szeroka definicja drogi publicznej. Sąd Rejonowy w Sokółce skierował pytanie w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

2. Mandat dla rodziców, którzy idą z dzieckiem na spacer

Interpretacja przepisów prowadzi do absurdalnej sytuacji, ponieważ teoretycznie należy karać wszystkich, którzy z dziećmi poruszają się drogami publicznymi.

W związku z tym należy lepiej sformułować przepisy, ponieważ w świetle aktualnych, dziecko nie może przebywać na drodze i wcale nie musi dojść do realnego zagrożenia, aby ukarać opiekuna.

Zadzwoniliśmy do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji:

- Oczywiście nikt nie będzie karał rodziców za spacer z dzieckiem. Nie ma o tym mowy. W kodeksie wykroczeń faktycznie jest luka i z mojej wiedzy wynika, że odpowiednie organy już się nią zajmują. Wszystkich rodziców i opiekunów zapewniamy, że żaden policjant nie wystawi im mandatu, pod warunkiem, że zapewniają dziecku odpowiednią opiekę.

Za spacer z dzieckiem po chodniku grozi 5 tys. zł mandatu
Za spacer z dzieckiem po chodniku grozi 5 tys. zł mandatu (iStock)

Rodzice bez obaw mogą wychodzić ze swoimi pociechami na spacery. Z relacji prawników wynika, że do przepisu wystrczy dodać słowo "bez opieki".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.