Trwa ładowanie...

Wpływ napojów gazowanych na sen

Lek. Mateusz Nawrocki
09.01.2019 15:09
Wpływ napojów gazowanych na sen
Wpływ napojów gazowanych na sen

Według Amerykańskich badań osoby, które spożywają regularnie gazowane napoje śpią w nocy nie więcej niż 5 godzin, a to bardzo szkodzi ich zdrowiu.

1. Brak snu i jego konsekwencje

Słodzone napoje są znanym czynnikiem ryzyka chorób serca i cukrzycy. Przeprowadzono badanie, w którym dokonano analizy 19 tysięcy pacjentów i 73 proc. z nich spało pięć lub nawet mniej godzin w ciągu nocy. Co ciekawe, spożywali oni o ponad 20 proc. więcej napojów gazowanych niż osoby, które nie mogły narzekac na problemy ze snem.

''Jak napoje gazowane mogą wpływać na zmniejszenie ilości snu? Znajduje się w nich kofeina, która blokuje chemiczne substancje wpływające na odczuwanie zmęczenia'' - mówi główny autor badania, Aric Prather reprezentujące Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco.

Regularne picie napojów gazowanych zwiększa ryzyko nadwagi
Regularne picie napojów gazowanych zwiększa ryzyko nadwagi
Zobacz film: "Napoje gazowane gorsze niż słodycze"

Pacjenci, którzy spali nie więcej niż 5 godzin, częściej zmagali się także z przewlekłymi chorobami i problemami zdrowotnymi. Budzili się zmęczeni, nie potrafili się skoncentrować w ciągu dnia.

''Ludzie, którzy nie śpią wystarczająco długo lub nieefektywnie, szybciej przybierają na wadze i stają się otyli'' - mówi Michael Grandner, kierownik badań nad snem.

Warto również zauważyć, że problemy ze snem mogą wpływać na stosowanie niezdrowej diety - do tej pory jednak nikt nie skupiał się specjalnie nad analizą spożycia napojów gazowanych w kontekście problemów ze snem. Dziś naukowcy potwierdzają, że ograniczenie ich spożycia może mieć wpływ na długość snu.

Do pozytywnego działania możemy też zaliczyć wpływ na inne czynniki zdrowotne, takie jak kontrola wagi czy ilość spożywanych kalorii.

Jedzenie, które ma wpływ na sen
Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć

zobacz galerię

Właściwa ilość godzin efektywnie przespanych w nocy jest niezmierne ważna. Rola snu jest nieoceniona i każdy czynnik, który może powodować jego zakłócenie powinien zostać wyeliminowany. Nie zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem, bardzo często sami jesteśmy w stanie zauważyć co i jak wpływa na sen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze