Trwa ładowanie...

W Tarnowie urodziły się trojaczki. Trwają poszukiwania rodziców

Avatar placeholder
29.03.2024 13:51
Trojaczki szukają domu. Zostały bez rodziców
Trojaczki szukają domu. Zostały bez rodziców (East News)

Trzy miesiące temu w tarnowskim szpitalu urodziły się trojaczki. Trafiły do rodziny zastępczej w innym powiecie, gdzie nie mogą zostać na stałe. Znalezienie im domu może być wyzwaniem.

spis treści

1. Dom dla trzymiesięcznych trojaczków

Obecnie dzieci szukają domu, chociaż Sylwia Walaszek-Banuch, kierowniczka działu pieczy zastępczej Centrum Usług Społecznych, przyznaje, że może nie być to łatwe.

- Poszukujemy na chwilę obecną rodziny zastępczej dla trojaczków. Dzieci urodziły się w tarnowskim szpitalu. Otrzymaliśmy informację z powiatu, w którym na chwilę obecną się wychowują, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie konieczność zabezpieczenia ich u nas na terenie miasta w rodzinie zastępczej. Wyprzedzamy trochę zapytanie z sądu ponieważ znalezienie rodziny zastępczej dla trójki takich maluchów, a to prawie trzymiesięczne dzieci będzie na pewno dużym wyzwaniem - mówi Walaszek-Banuch w rozmowie z radiem RDN.

2. Brakuje rodzin zastępcznych

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

Trudności ze znajdowaniem domów dla dzieci to problem ogólnopolski. Brakuje przede wszystkim rodzin zastępczych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało podwyżki dla tej grupy 1000 zł brutto od 1 lipca, ale to wciąż wydaje się zbyt mało, by przyciągnąć dużą liczbę rodziców zastępczych. Ci liczą m.in. na umowy o pracę czy składki emerytalne, których wciąż brakuje.

W tej chwili w Tarnowie, według ostatnich statystyk prowadzonych przez Centrum Usług Społecznych, w 45 rodzinach spokrewnionych wychowuje się 60 dzieci, w 28 rodzinach zastępczych - 36 dzieci, a w siedmiu zawodowych rodzinach zastępczych - 24. Łącznie w 80 rodzinach przebywa 117 dzieci.

- W tym momencie mamy sześcioro dzieci ponad stan w placówkach. Ostatnio nasze dwie rodziny zawodowe wyraziły zgodę na przejęcie opieki nad kolejnymi dziećmi ponad te, które już posiadały. Zgodnie z ustawą rodzina zawodowa może mieć troje dzieci natomiast dwie nasze rodziny posiadają ich piątkę - dodaje Sylwia Walaszek-Banuch.

Obecnie tarnowskie Centrum Usług Społecznych poszukuje miejsca dla dwanaściorga dzieci w wieku od trzech miesięcy do 16 lat.

Szczegółów na temat pieczy można się dowiedzieć u przedstawicieli CUS, tel. 14 688 20 50 lub 14 688 20 57. Chęć zostania rodziną zastępczą dla trojaczków mogą zgłaszać osoby z całej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze