Trwa ładowanie...

W jaki sposób karmić wcześniaka?

 Agnieszka Gotówka
21.11.2022 11:32
W jaki sposób karmić wcześniaka?
W jaki sposób karmić wcześniaka?

Sposób karmienia przedwcześnie urodzonego dziecka uzależniony jest od tygodnia, w którym dziecko przyszło na świat, jego masy urodzeniowej i ogólnego stanu zdrowia. Najlepszym pokarmem dla wcześniaka jest mleko matki, gdyż zawiera ono składniki odżywcze i przeciwciała potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka.

spis treści

1. Jak karmi się wcześniaka?

Dzieciom urodzonym przedwcześnie podaje się specjalnie opracowane mieszanki, które zawierają odpowiednio dobrane składniki odżywcze.

Karmienia pozajelitowego lub dożylnego wymagają wcześniaki urodzone przed 28 tygodniem ciąży. Nie są one bowiem w stanie prawidłowo ssać, gdyż odruch ten jeszcze się u nich dostatecznie nie wykształcił. Są ponadto słabe, a ssanie piersi to dla nowo narodzonego dziecka bardzo ciężkie zadanie. Niewielkie ilości pokarmu kobiecego można jednak podawać maleństwu przez strzykawkę.

Dziecku, które przybiera na wadze, ale nie ma jeszcze wykształconej na odpowiednim poziomie koordynacji między odruchem ssania, oddychaniem a połykaniem, mleko matki podaje się za pomocą specjalnej sondy.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
Wcześniaki karmione są specjalnymi, mlecznymi mieszankami mleka
Wcześniaki karmione są specjalnymi, mlecznymi mieszankami mleka (123RF)

2. Powrót wcześniaka do domu – jak karmić dziecko?

Wcześniaki najczęściej opuszczają szpital w chwili, gdy przybiorą na wadze minimum dwa kilogramy oraz kiedy zaistnieje możliwość przystawienia dziecka do piersi lub karmienia go butelką.

Dzieci urodzone przedwcześnie częściej niż ich rówieśnicy urodzeni w terminie mają problemy z ulewaniem lub zwracaniem pokarmu po karmieniu. Dzieje się tak, gdyż żołądek maluszka nie kontroluje jeszcze ilości przyjmowanego mleka. Im jednak dziecko będzie starsze, tym te dolegliwości będą występowały coraz rzadziej.

Obalamy mity na temat wcześniaków
Obalamy mity na temat wcześniaków [6 zdjęć]

Według raportu Fundacji Wcześniak w Polsce rocznie rodzi się 314 tys. dzieci, z czego 6,7 proc. stanowią

zobacz galerię

3. Kangurowanie wcześniaka

Dzieci urodzone przedwcześnie pierwsze dni, a nawet tygodnie swojego życia spędzają przeważnie w inkubatorze. Są wówczas podłączone do aparatury medycznej, a przytulenie dziecka jest możliwe tylko przez kilka chwil w ciągu doby. Stąd niezwykle ważne po powrocie wcześniaka do domu jest kangurowanie, a więc przytulanie dziecka do brzucha rodzica.

Wśród zalet kangurowania wymienia się:

• zaspokojenie potrzeby bliskości, czułości i akceptacji;

• wspomaganie rozwoju dziecka;

• regulowanie ciśnienia krwi i oddechu dziecka;

• szybszą adaptację i zdobywanie nowy umiejętności.

Musisz to wiedzieć

Rozszerzanie diety u wcześniaka również jest nieco inne niż u jego rówieśników urodzonych w terminie, m.in. przebiega ono nieco wolniej. Dzieci urodzone przed terminem są bardziej narażone na wystąpienie alergii pokarmowych. Mogą mieć również niewykształcony przełyk.

W przypadku wcześniaków możliwe jest wprowadzanie nowych pokarmów za pomocą metody BLW. Polega ona na samodzielnym jedzeniu przez dziecko przygotowanych przez rodzica warzyw czy owoców.

Przed rozpoczęciem rozszerzania diety u wcześniaka najlepiej skontaktować się z lekarzem, który oceni, czy dziecko jest już gotowe na przyjmowanie pokarmów stałych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze