Trwa ładowanie...

Uszkodzenie nerek u dzieci, których matki paliły papierosy w ciąży

Widok palącej papierosy ciężarnej kobiety nie jest często spotykany. Świadomość matek o konsekwencjach palenia papierosów wzrasta, ale mimo tego nadal zdarzają się takie sytuacje. To niedopuszczalne i takie sytuacje powinne być zdecydowanie i surowo karane.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"

Skutki dla dziecka mogą być bardzo poważne i nieodwracalne. Oczywiście konsekwencji może być wiele, jednak naukowcy przyjrzeli się skutkom palenia papierosów i ich wpływie na pracę nerek u dzieci. Nie jest zaskakującym, że konkluzja jest jasna- palenie papierosów w ciąży wpływa negatywnie na pracę nerek u dzieci.

Ciężarna kobieta powinna całkowicie zaprzestać palenia papierosów
Ciężarna kobieta powinna całkowicie zaprzestać palenia papierosów (123RF)

Badacze dokonali analizy obejmującej kontrolę obecności białka w moczu, które jest związane z nieprawidłową funkcją nerek. Przebadano ponad 44 tysiące dzieci w wieku do 3 lat. 5 proc. matek uczestników badania paliło papierosy przed okresem ciąży, a 17 proc. (z tych 5 proc.), kontynuowało palenie papierosów również w ciąży.

W konsekwencji dzieci takich kobiet były narażone 1,24 razy bardziej na uszkodzenie nerek w porównaniu do matek, które nie paliły papierosów. Jak komentuje jeden z profesorów z Uniwersytetu Kyoto w Japonii, palenie papierosów przez ciężarne kobiety jest znanym ryzykiem porodów przedwczesnych, niskiej masy urodzeniowej i niedotlenienia noworodków, a kolejnym negatywnym czynnikiem jest właśnie uszkodzenie nerek.

Kolejnymi efektami może być również uszkodzenie układu krążenia, układu oddechowego, a nawet wpływ na układ immunologiczny co przełoży się na mniejszą odporność i większą poddatność na choroby. Szkodliwe substancje, które znajdują się w krwioobiegu matki również dostają się krążenia dziecka powodując wymienione efekty, które są tylko "wierzchołkiem góry lodowej".

Palenie w ciąży - świadomy wybór?
Palenie w ciąży - świadomy wybór?

Zgodnie z szacunkami WHO w Warszawie aż 29% Polaków pali każdego dnia. Jaki ocenia się procent kobiet...

zobacz galerię

Doniesienia te zostały opublikowane w magazynie "Clinical Journal of the American Society of Nephrology". Kontrola obecności białka w moczu u dzieci jest szczególnie ważna, gdyż może mieć związek z zaawansowaną niewydolnością nerek w przyszłości, prowadząc do krańcowej niewydolności nerek.

Z paleniem papierosów w czasie ciąży związany jest także zespół SIDS ( ang. Sudden Infant Death Syndrome), czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Bardzo ważne, aby pamiętać, że możemy wyróżnić także tak zwane bierne palenie papierosów, którego wpływ na rozwijający się płód może być również bardzo niekorzystny. Niestety, ograniczenie palenia papierosów w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem - przynajmniej na ten czas matka powinna całkowicie porzucić palenie - co będzie miało dobry wpływ zarówno na jej zdrowie jak i rozwijającego się dziecka.

Każde papierosy, bez względu na ilość zawartej nikotyny są szkodliwe i nawet "lekkie" powinne być całkowicie wyeliminowane. Podobnie w okresie karmienia, kobieta powinna całkowicie wystrzegać się palenia papierosów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.