Prosta iluzja? Tylko 1 proc. widzi to od razu
Iluzje optyczne stanowią swoisty test dla naszego umysłu, ale ta konkretna kryje w sobie coś więcej. Jej autor chciał zwrócić uwagę na pewien palący problem. Czy artyście się udało? Jedno jest pewne: zagadka stanowi nie lada wyzwanie dla dorosłych, dzieci za to nie mają z nią żadnego problemu.
1. Efekt McCollough. Wprawia mózg w osłupienie
Iluzja czy złudzenie optyczne to błędna interpretacja tego, co widzą nasze oczy. Zastosowanie odpowiednich kolorów, cieniowania czy kontrastujących elementów sprawia, że nasz mózg wpada w pułapkę. Iluzje optyczne mogą stać się treningiem dla umysłu, ale też mogą być świetną zabawą dla całej rodziny. Z tego typu łamigłówkami najczęściej dobrze radzą sobie dzieci, bo ich mózg działa inaczej niż u osób dorosłych, którzy mocno sugerują się tzw. kontekstem wizualnym.
Jedną z ciekawszych iluzji optycznych stworzył artysta Ilja Klemencov. Obraz o nazwie "They Can Disappear" (z ang. "Oni mogą zniknąć") powstał na zlecenie fundacji World Wide Fund for Nature (WWF). Jego celem było zwrócenie uwagi na palący problem zagrożonych wyginięciem gatunków.
Obraz wykorzystuje tzw. efekt McCollough. Celeste McCollough w 1965 roku odkryła, że wpatrywanie się przez kilka minut w dwukolorowe siatki może wpływać na percepcję i sprawiać, że mózg zaczyna dostrzegać coś innego, niż w rzeczywistości powinien.
2. Zauważysz? Tylko 1 proc. dorosłych sobie poradzi
Przyjrzyj się obrazkowi. Co na nim widzisz? Czy tylko zygzakowate, czarno-białe wzory geometryczne? Jeśli tak, to spróbuj spojrzeć na obrazek z innej perspektywy, a po pewnym czasie być może dostrzeżesz zwierzę, pandę wielką. Możemy jej nigdy nie zobaczyć - podobnie jak na obrazie Klemencova - lub też jej wizerunek będzie nieostry i widmowy, tak jakby za chwilę miał się ulotnić.
Na świecie żyje około 1800 osobników tego gatunku, stąd WWF zwraca uwagę, że panda wielka może kiedyś całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Według szacunków organizacji w latach 1970–2010 nastąpił spadek populacji dzikich zwierząt aż o 52 proc.
Dlatego próba rozwiązania zagadki może być nie tylko sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem, ale też okazją do poruszenia ważkich tematów i budowania w dziecku wrażliwości na otaczający świat.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl