Trwa ładowanie...

Trojaczki rozdzielone po urodzeniu. Odebrana tożsamość doprowadziła do tragedii

Historia trzech identycznych mężczyzn rozdzielonych tuż po narodzinach, wstrząsnęła światem. Reżyser Tim Wardle nakręcił film dokumentalny, w którym przedstawił tragiczne losy okradzionych z tożsamości braci: Davida, Eddy'ego i Boba.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

1. Trojaczki rozdzielone po urodzeniu w nowym filmie dokumentalnym

Dokument zatytułowany "Three Identical Strangers" czyli "Trzech identycznych nieznajomych", w Polsce jest znany jako "Bliscy nieznajomi".

David Kellman, Eddy Galland i Robert Shafran spotkali się jako dorośli mężczyźni. Wszyscy byli młodzi, przystojni i ambitni.

Trzech identycznych mężczyzn wychowały trzy rodziny o różnym statusie
Trzech identycznych mężczyzn wychowały trzy rodziny o różnym statusie (youtube.com)

Żaden nie miał świadomości istnienia braci. Najpierw Robert i Eddy, za pośrednictwem wspólnych znajomych z uniwersytetu, skrzyżowali swoje ścieżki.

Historia rozdzielonych i odnalezionych po 18 latach bliźniaków zainteresowała media. Gdy ją nagłośniono, do młodych mężczyzn odezwał się trzeci z identycznych braci, David.

Szok i niedowierzanie mieszały się z radością i złością. Kto i dlaczego zdecydował się rozdzielić rodzeństwo? Wszystkie trzy rodziny adopcyjne zadawały sobie to pytanie.

Radość z odnalezienia przyćmiła świadomość utraty tożsamości
Radość z odnalezienia przyćmiła świadomość utraty tożsamości (youtube.com)

Wciągający dokument Tima Wardle'a o losach rozdzielonych trojaczków przybliża ich niezwykłą i niesamowicie smutną historię.

Film ukazuje mroczne kulisy eksperymentu, który przeprowadzono na niewinnych chłopcach. Dzieci połączył przypadek, w przeciwnym razie młodzi ludzie nigdy nie wiedzieliby o istnieniu pozostałych braci.

Jednak odnalezienie po latach odebrało młodym ludziom spokój na zawsze. Wszyscy trzej borykali się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi.

Eddy popadł w depresję i odebrał sobie życie. Robert i David chcieliby, żeby sprawców eksperymentu kiedyś dosięgła sprawiedliwość.

Zobacz też: Eksperyment na dzieciach – wstrząsająca historia trojaczków

Bracia borykali się z problemami psychicznymi. Jeden z nich popełnił samobójstwo
Bracia borykali się z problemami psychicznymi. Jeden z nich popełnił samobójstwo (youtube.com)

2. Trojaczki rozdzielone po urodzeniu to ofiary eksperymentu

David Kellman, Eddy Galland i Robert Shafran po zyskaniu popularności pojawili się w filmie u boku samej Madonny. Ale sukcesy nie mogły osłodzić goryczy utraconej tożsamości i skradzionego dzieciństwa.

Młodzi, szczęśliwi mężczyźni stali się smutnymi dorosłymi. Dokument pokazuje mroczną stronę szczęśliwego z pozoru odnalezienia po latach. Niehumanitarna metoda badawcza doprowadziła do tragedii.

Dzieci urodziła nastoletnia samotna matka 12 lipca 1961 roku. Chłopców było czterech, ale jeden z nich zmarł podczas porodu.

Trzech pozostałych chłopców pod kierunkiem psychiatrów Petera B. Neubauera i Violi W. Bernard, za zgodą Jewish Board of Family and Children’s Services i prestiżowej agencji adopcyjnej Louise Wise, świadomie umieszczono w trzech różnych rodzinach, gdy mieli 6 miesięcy.

David Kellman i Robert Shafran z reżyserem Timem Wardle
David Kellman i Robert Shafran z reżyserem Timem Wardle (youtube.com)

Celowo wybrano rodziny o różnym statusie materialnym i stosujących różne metody wychowawcze.

Prowadzono obserwacje i dokumentowano rozwój mężczyzn. Szukano odpowiedzi na pytanie, co kształtuje ludzi: wychowanie czy geny?

Gdy skandal o celowym eksperymentalnym rozdzieleniu dzieci wyszedł na jaw, doktor Peter Neubauer, który był autorem badania, zniszczył dokumentację.

Identyczne trojaczki. Sprawdziliśmy, co u nich słychać
Identyczne trojaczki. Sprawdziliśmy, co u nich słychać [5 zdjęć]

Becki-Jo Allen prawie trzy lata temu została mamą trojaczków. Już sam fakt ciąży mnogiej mocno ją zaskoczył...

zobacz galerię

3. Trojaczki rozdzielone po narodzinach. Kulisy filmu dokumentalnego

Premierowy pokaz filmu miał miejsce na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2018 r. Zrobił tam wrażenie na jury i widzach oraz otrzymał nagrodę.

Był też nominowany w kategorii Najlepszy Dokument przez Brytyjską Akademię Filmową i kandydował do Oskara na tzw. "krótkiej liście" wśród 15 najlepszych dokumentów, ze 166 zgłoszonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.