Trwa ładowanie...

Traktory dla dzieci - co daje dzieciom zabawa nimi?

 Ewa Rosiecka
15.01.2023 19:05
Traktory dla dzieci to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu
Traktory dla dzieci to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu (Adobe Stock)

Traktory dla dzieci to świetne zabawki na podwórko i w domu. Duże, małe, skomplikowane, proste, z przyczepą lub bez są nie tylko przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, lecz przyczyniają się również do zwiększenia aktywności fizycznej oraz rozwoju kreatywności u dzieci. Można dzięki nim odgrywać różne role i wymyślać ciekawe zabawy. Co jeszcze dają traktory dla dzieci?

spis treści

1. Dlaczego dzieci się bawią?

Zabawa jest jedną z podstawowych form aktywności nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Bardzo trudno wyobrazić sobie bez niej dzieciństwo. Dzięki zabawie maluch się rozwija, wzmacnia swoją koncentrację, przenosi się do swojego świata i po prostu przyjemnie spędza czas.

W niektórych przypadkach wystarcza jedynie wyobraźnia, czasem są jednak potrzebne do tego także rekwizyty. Zależnie od rodzaju tej zabawy, może ćwiczyć refleks, pamięć, koordynację ruchową, dostarczać wiedzy o świecie, a także uczyć ról społecznych, może też być doskonałą terapią.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zabawa pozwala także na wyzwolenie emocji, nie tylko tych pozytywnych, ale również mniej przyjemnych, jak np. niepewności, gdy dzieci wymyślają sobie różne przeszkody.

Przez zabawę maluchy uczą się także przestrzegania reguł, samokontroli, logiki i radzenia sobie z porażką - jest to bowiem rozrywka grupowa.

Warto pamiętać jednak, że najważniejszą cechą każdej zabawy jest dobrowolność - jeśli zmuszamy maluchy do zabawy, traci ona zupełnie swój sens.

Bajki o traktorach - nauka bezpieczeństwa, nauka słów, edukacja przyrodnicza
Bajki o traktorach - nauka bezpieczeństwa, nauka słów, edukacja przyrodnicza

Bajki o traktorach przybliżają tematykę związaną z funkcjonowaniem polskiej wsi. To nie tylko zasady

przeczytaj artykuł

2. Traktory dla dzieci: ulubione zabawki?

Auta to jedne z podstawowych zabawek dla dzieci, a traktory (obok karetek, wyścigówek i wozów strażackich) to jedne z najczęściej wybieranych pojazdów. Maluchy je uwielbiają głównie dlatego, że można z nimi wiele zrobić.

Ze względu na dużą kabinę, można do nich wkładać różne rzeczy, korzystać z dodatkowych funkcji, a nawet bawić się w prawdziwego rolnika.

Traktor dla dzieci umożliwia długie zabawy w piaskownicy, dzięki czemu odnajdą się w niej także te dzieci, które do tej pory unikały tej formy aktywności - bardziej, niż robienie babek, czy kopanie tuneli może spodobać się im np. wyznaczanie grządek, w których można poukładać później np. liście czy patyczki.

3. Jakie są korzyści z zabawy traktorami dla dzieci?

Dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych i sięgać po zabawki, które przypominają prawdziwe przedmioty.

Traktorami dla dzieci bawią się od najmłodszych lat zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Zabawa ta to początkowo podejmowanie prób prowadzenia i pchania ich po podłożu, rozbijanie ich, by później tworzyć wyścigi i realizować inne pomysły. Dowiadują się w tej sposób przydatnych informacji, takich jak grawitacja, waga, odległość czy prędkość.

Zabawa traktorami i innymi pojazdami buduje również umiejętności motoryczne dziecka, zręczność i koordynację ręka - oko. Dzięki temu łatwiej maluchowi przyjdzie posługiwanie się kredkami, ołówkiem czy nożyczkami.

4. Traktory dla dzieci - propozycje zabaw

Jak bawić się traktorami? Pojazdy te występują w bardzo różnych odsłonach - atrakcyjnych wizualnie oraz bezpiecznych. Możemy znaleźć np. modele plastikowe, idealne dla dzieci, o zaokrąglonych kształtach i wyposażone w mniej skomplikowane części.

Zabawki te mogą świetnie imitować prawdziwe maszyny lub przybierać zabawkowe formy, z naklejonymi oczami i buzią. Niektóre mają również metalowe części, ze świecącymi kołami, z latarką oraz dodatkami, takimi jak chwytak do drewna, przyczepa czy przenośnik.

Razem z traktorami - zabawkami możemy dokupować też inne pojazdy - walec, kosiarkę czy pług i figurki zwierząt. Możemy w ten sposób stworzyć całe gospodarstwo, dzięki czemu maluchy będą mieć jeszcze większe możliwości zabawy.

Traktory są zabawką uniwersalną: możemy bawić się ciągnikiem, doczepiać do traktora różne inne elementy, zmieniając w ten sposób przeznaczenie tego pojazdu. Traktory z dużą przyczepą mogą stać się podium lub sceną do występowania dla lalek. Pojazdy mogą także przyjaźnić się z innymi, komunikując się ze sobą.

Jak widać prosty z pozoru traktor może pomagać w zdobywaniu mnóstwa ważnych dla rozwoju dziecka umiejętności, dzięki którym maluch odgrywa role, poznaje różne sytuacje, rozwiązuje problemy i wciela się w inne osoby - zabawa ta może dać dziecku naprawdę wiele korzyści.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze