Trwa ładowanie...

W latach 50. kochaliśmy to imię. Dziś pół Polski się z niego śmieje

Avatar placeholder
06.07.2024 15:25
To imię kiedyś było bardzo popularne. Dziś często się je wyśmiewa
To imię kiedyś było bardzo popularne. Dziś często się je wyśmiewa (Adobe Stock )

Męskie imię, które jeszcze kilka dekad temu było niezwykle częste, dziś przechodzi wielki spadek popularności. Stało się też ofiarą stereotypowych wypowiedzi i internetowych memów.

spis treści

1. Popularne w PRL-u

Nikodem, Antoni, Jan i Aleksander - te cztery imiona były najczęściej nadawane nowonarodzonym w 2023 roku dzieciom w Polsce. Choć rodzice coraz częściej skłaniają się ku inspiracjom z języków obcych czy popkultury, widać także trend powrotu do imion dawnych takich jak Stanisław, Witold, Stefan czy Józef. Niestety, do renesansu starychimion nie zalicza się jedno, które swego czasu było wśród rodaków bardzo popularne w PRL-u. Mowa o imieniu Janusz.

W 2023 roku nadano je tylko 12 chłopcom (choć 193 otrzymało je na drugie imię) w Polsce. Rok wcześniej trend był podobny i imię Janusz otrzymało tylko 14 chłopców.

Zobacz film: "Agnieszka Ziółkowska wyjaśnia, co przyniósł podręcznik do HiT. "Coś dobrego""

Imię Janusz stało się w Polsce obiektem żartów i stereotypów, głównie za sprawą internetowych memów. W kulturze popularnej Janusz często jest przedstawiany jako przeciętny mężczyzna w średnim wieku, który ma specyficzne, często staromodne podejście do życia. Stereotypowy Janusz jest często kojarzony z oszczędnością graniczącą z skąpstwem, nieco zaniedbanym wyglądem oraz zamiłowaniem do narzekania. Memy z Januszem zdobyły ogromną popularność w mediach społecznościowych, przyczyniając się do utrwalenia tego humorystycznego wizerunku.

2. Skąd się wzięło imię Janusz?

Imię Janusz pierwotnie było zdrobnieniem imienia Jan, choć w niektórych regionach Polski w dalszym ciągu może być tak stosowane. Samodzielnie używa się go od XII wieku. W Polsce najchętniej nadawano je chłopcom urodzonym w latach 50. XX wieku.

Są różne teorie dotyczące pochodzenia tego imienia. Jedna z nich głosi, że wywodzi się ono od imienia boga Janusa, czczonego w czasach starożytnego Rzymu. Był on bogiem wszelkich nowych początków, a także opiekunem drzwi, bram, przejść i mostów oraz sojusznictwa. Niewiele osób wie, że to od niego pochodzi łacińska nazwa miesiąca stycznia (ianuarius).

Z imieniem Jan łączy je nie tylko pochodzenie, ale także wiele zdrobnień, których samodzielne imię Janusz posiada niewiele. Zaliczają się do nich: Januszek, Janio, Janusio, Janek, Janko, Jasiek, Jaś, Jaśko.

Twierdzi się, że choć imię Jan wywodzi się z języka hebrajskiego, modyfikacja w postaci "Janusza" narodziła się w języku węgierskim.

Janusz może obchodzić imieniny 24 czerwca, 29 sierpnia, 21 września, 21 października i 21 listopada, jednak to ta ostatnia data jest najczęściej wybierana.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze