Trwa ładowanie...

Te plaże w Polsce są najczystsze. W plebiscycie brało udział 51 krajów

Avatar placeholder
21.06.2024 15:33
Te plaże w Polsce są najczystsze. Najwięcej w jednym regionie
Te plaże w Polsce są najczystsze. Najwięcej w jednym regionie (Getty Images)

Które kąpieliska i plaże w Polsce są najczystsze? Co roku wiadomo to dzięki programowi "Błękitna Flaga", w którym wyłania się laureatów z 51 krajów. W 2024 roku najwięcej czystych miejsc w Polsce znajduje się w Zachodniopomorskiem.

spis treści

1. Czym jest "Błękitna Flaga"?

"Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…" - ten hit Czerwonych Gitar sprzed lat zna większość z nas. Plaże w Polsce, chociaż faktycznie złote, bo pełne jasnego (w porównaniu do wielu zagranicznych kurortów) piachu, nie zawsze są jednak czyste.

Jeśli więc decydujemy się na wyjazd nad morze, warto sprawić wcześniej, w jakim stanie jest dana plaża. Jest to możliwe dzięki programowi "Błękitna Flaga", który wyłania laureatów od 1987 roku. Jest on realizowany pod patronatem Fundacji Edukacji Ekologicznej (FEE), której siedziba mieści się w Kopenhadze w Danii.

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"

Plaża, która zyskuje certyfikat, jest "nie tylko miejscem, które daje poczucie dumy społeczności i przyciąga turystów, ale także promuje zagadnienia ochrony środowiska i świadomości na temat ekologii". Musi przy tym "spełniać i zachowywać szereg rygorystycznych kryteriów związanych z ochroną środowiska, edukacją, bezpieczeństwem i dostępnością".

2. Najczystsze plaże w Polsce w 2024 roku

Gdzie zatem najlepiej wybrać się nad morze w Polsce, by korzystać z czystej plaży i kąpieliska?

W tym sezonie laureatami programu w woj. zachodniopomorskim zostały kąpieliska w Zieleniewie, Lubczynie, Stepnicy, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Pobierowie, Pustkowie, Trzęsaczu, Rewalu, Pogorzelicy, Niechorzu, Mrzeżynie, Grzybowie, Dźwirzynie, Kołobrzegu, Dąbkach, Mielnie, Łazach i Darłówku oraz mariny w Świnoujściu, Wapnicy i Kołobrzegu.

W woj. pomorskim doceniono kąpieliska w Ustce, Borównie, Sopocie i Gdańsku, a na Mazowszu - "plażę patelnię" w Płocku.

3. Kwestia zdrowia

Czyste plaże i kąpieliska to nie tylko kwestia estetyczna - ich stan wpływa także na nasze zdrowie. Szczególnie w przypadku dzieci, które są najbardziej narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Istotna jest czystość wody, w której się kąpią, jednak kilkulatki chętnie też bawią się w piasku. Jeśli jest brudny, pełen odpadów czy śmieci, taka zabawa stwarza ryzyko skaleczenia, infekcji, a nawet, w przypadku maluchów, połknięcia znalezionego w piachu przedmiotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze