Trwa ładowanie...

Ile cukru jest w popularnych napojach? Taka tablica powinna wisieć w każdej szkole

Avatar placeholder
18.11.2019 14:22
Dzieci mogą zobaczyć ile cukru kryje się w napojach
Dzieci mogą zobaczyć ile cukru kryje się w napojach (Facebook)

W internecie viralowo rozchodzi się zdjęcie zwykłej tablicy korkowej na korytarzu jednej z polskich szkół. To, co wisi na tej tablicy, skupia uwagę nie jednego ucznia.

1. Ile jest cukru w napojach?

Tablica korkowa, którą udostępniają na swoich portalach społecznościowych rodzice, zawiera kluczowe informacje dla żywienia dzieci. Uczniowie mogą na niej zobaczyć równowartość cukru, jaką słodzone są popularne napoje, które są dostępne w każdym sklepie spożywczym.

Nie wiadomo, z której dokładnie szkoły pochodzi ta konkretna tablica, choć pojawiają się komentarze, że wiele szkół zdecydowało się wystawić takie prezentacje. Jedną z nich jest I Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie.

Uczniowie, którzy piją napoje gazowane mogą zobaczyć, z czym to się wiąże. W puszcze o pojemności kubka herbaty jest aż siedem kostek cukru. To może działać na wyobraźnię dzieci.

Zobacz film: "Odstawiła kawę i cukier. Schudła 40 kg."

Cukier w regularnych dawkach jest bardzo groźny dla organizmu dzieci. Prócz bezpośredniego zagrożenia cukrzycą i otyłością, istnieją jeszcze zagrożenia spowodowane huśtawkami nastroju spowodowane krótkotrwałym pobudzeniem.

Z prostego przekazu tablicy nawet dziecko jest w stanie wyciągnąć wnioski, które mogą korzystnie wpłynąć na jego zdrowie.

Gazowane, kolorowe napoje, zawierają nawet kilkanaście kostek cukru. Nie powinno się ich w ogóle podawać dzieciom.

Jak można zobaczyć, zdradliwe są też napoje owocowe, które na pierwszy rzut oka przypominają soki. Różnica między sokiem, a napojem to właśnie cukier, którego ten pierwszy według norm nie może zawierać.

Do szkoły najlepiej dawać dziecku butelkę wody mineralnej.

W Katowicach właśnie zakończyła się 29. Konferencja European Childhood Obesity Group (ECOG).

Jedna ze współorganizatorek, dr hab. Agnieszka Stachurzok z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, w trakcie wystąpień przypomniała rozwiązanie, nad którym zastanawia się wiele państw na świecie.

"Wiele krajów wprowadza podatek od cukrów dodanych. To nie jest popularna decyzja wprowadzić podatek od cukierków, ale cukier to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego" – mówi.

A waszym zdaniem, czy należałoby wprowadzić podatek od cukru? Czekamy na wasze komentarze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze