Trwa ładowanie...

Szkodliwe zabawki z Chin. Ponad 2 tysiące zabawek przeznaczono do zniszczenia

W Białymstoku zatrzymano i przeznaczono do zniszczenia 2,2 tys. zabawek. Przyczyną konieczności utylizacji chińskich produktów jest obecność toksycznych związków chemicznych.

Zobacz film: "Toksyczne zabawki. Nie kupuj ich na Mikołaja"

1. Tysiące chińskich zabawek zostaną zniszczone

Zabawki made in China są rozpowszechnione na całym świecie. Wiele markowych produktów w rzeczywistości powstaje w części lub całości na chińskim rynku.

W Europie wszystkie importowane produkty są jednak starannie weryfikowane w zakresie spełniania norm bezpieczeństwa. Tym razem w Polsce zatrzymano i przeznaczono do utylizacji aż 2 tysiące zabawek. Powód? Zgodnie z ustaleniami mają one przekroczone normy stężenia ftalanów.

Badania wykazały szkodliwy wpływ ftalanów na bezpieczeństwo użytkowników. Te związki chemiczne mogą prowadzić do zaburzeń w układzie nerwowym lub do objawów ze strony układu oddechowego jak np. astma. Ftalany wchłaniają się do organizmu przez kontakt ze skórą, mogą również wnikać przez ślinę, a jak wiadomo - dzieci chętnie wkładają wszystko do buzi.

Zakwestionowany transport zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku. To łącznie dwie partie zabawek, które sprowadzała jedna z podlaskich firm do kraju. Okazało się, że lalki i zwierzątka mają jednak wielokrotnie przekroczone normy, jeśli chodzi o stężenie ftalanów.

Po analizach laboratoryjnych stwierdzono konieczność zniszczenia budzących wątpliwości produktów. Kosztami obciążony zostanie importer.

To nie pierwszy taki przypadek. Zdarzały się już podobne sytuacje dotyczące właśnie lalek lub podrabianych wersji klocków znanych marek.

Zobacz też: Jakie zabawki dla dzieci?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.