Trwa ładowanie...

Który syrop wybrać na kaszel suchy, a który na mokry?

Avatar placeholder
26.03.2021 13:43
Dobry syrop powinien być dobrany do rodzaju kaszlu.
Dobry syrop powinien być dobrany do rodzaju kaszlu. (GettyImages)

Kiedy zaczyna się choroba i odczuwamy jej pierwsze symptomy, do których należy również kaszel, często sięgamy po rożne specyfiki. Zażywamy syrop na kaszel i uważamy, że to wystarczy, aby wygrać z chorobą. Warto wiedzieć, że kaszel jest tylko objawem infekcji. Nie usuwa przyczyny i o tym powinniśmy pamiętać, kupując syrop na kaszel.

spis treści

1. Jakie są rodzaje kaszlu?

Wyróżniamy różne rodzaje kaszlu. Może być on suchy lub mokry, obfity lub skąpy. Może to być kaszel z wydzieliną lub bez niej, może być też głęboki, gęsty i zalegający. Dlatego, kupując dobry syrop na kaszel, wcześniej powinniśmy skupić się na tym, jak rozpoznać rodzaju kaszlu.

W przypadku zapalenia krtani męczy nas kaszel suchy, szczekający. Podobny do tego, jakiego możemy doświadczyć na początku procesu zapalnego w drogach oddechowych. Na kaszel suchy stosujemy syrop przeciwkaszlowy, który hamuje występowanie odruchu kaszlu.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Kiedy infekcja się rozwija, towarzyszy nam (zwykle do końca infekcji) kaszel wilgotny, z plwociną śluzową. Na kaszel mokry stosujemy syrop o działaniu wykrztuśnym, który zwiększa siłę i częstość odruchu kaszlowego.

2. Syropy na kaszel suchy

Na kaszel suchy najczęściej stosowane są syropy przeciwkaszlowe, które zawierają preparaty działające na ośrodek kaszlu w mózgu. Swoje działanie rozpoczyna już po 20 minutach od chwili zażycia.

Do grupy takich preparatów należą wszystkie te, które zawierają kodeinę lub dihydrokodeinę. Kodeina jest naturalnym składnikiem opium i dlatego, w dużych dawkach, działa nie tylko przeciwkaszlowo, ale także przeciwbólowo i narkotycznie.

Z tego powodu na syropach, które zawierają kodeinę (Thiocodin, Ascodan, Pavacol, Rubelix), pojawia się informacja, że mogą powodować uzależnienie.

Kodeina ma działanie przeciwbiegunkowe, dlatego osoby z przewlekłymi zaparciami nie powinny używać syropów, w których składzie się ona znajduje. Także chorzy z tendencjami do astmy lub skurczów oskrzeli powinni wystrzegać się takich syropów.

Trzeba pamiętać, że kodeina wchodzi w interakcję z lekami uspokajającymi należącymi do grupy benzodiazepin (Nitrazepam, Relanium) oraz lekami z grupy pochodnych kwasu barbiturowego.

Do leków, które działają ośrodkowo, należy też dekstrometorfan, który można znaleźć w takich syropach jak Acodin, Actifed, Tussidril, Robitussin, Dexatussin. Środek ten nie uzależnia tak szybko jak kodeina, ale w wyższych dawkach ma działanie narkotyczne.

Do leczenia suchego kaszlu używa się nie tylko leków mających działanie ośrodkowe. Są stosowane także substancje, które działają obwodowo, czyli znieczulają zakończenia nerwów czuciowych w oskrzelach. To wpływa na hamowanie odruchu kaszlu.

Znajdują się tutaj także syropy na bazie roślin, które zawierają substancje śluzowe. Można wymienić takie środki jak: Rubital, Sirupus Verbasci, Farplant, Plantagen, Babicum, Sirupus Plantaginis, Mucoplant.

3. Syropy na kaszel mokry

Na kaszel mokry najlepsze są syropy, które pomagają w odkrztuszaniu zalegających w oskrzelach wydzielin.

Można wyróżnić kilka grup takich leków:

3.1. Syropy zwiększające ilość wydzieliny

W pierwszej grupie znajdują się substancje lecznicze, które po zażyciu są rozprowadzane przez krew w organizmie i wydzielają się przez gruczoły śluzowe oskrzeli. Zwiększa się ilość i płynność wydzieliny, dzięki czemu jest nam łatwiej ją odkrztusić i wykaszleć.

W postaci syropów można stosować sulfogwajakol (Kalium Guajacolosufonicum, Apitussic, Apipulmol), a także gwajafenezynę (Guajazyl, Robitussin Expectorans). Taki sam mechanizm działania mają także olejki eteryczne, które wchodzą w skład wielu syropów, szczególnie zawierających w swoim składzie wyciąg z tymianku.

Wystarczy wspomnieć o takich syropach na mokry kaszel jak Sirupus Thymi Compositus, Tussipect, Bronchicum N. Należy uważać, stosując Tussipect, gdyż zawiera on efedrynę, która działa pobudzająco na układ nerwowy i zwiększa ciśnienie krwi.

3.2. Syropy o działaniu wykrztuśnym

Do drugiej grupy syropów na kaszel mokry należą substancje lecznicze o działaniu wykrztuśnym, mające odruchowy mechanizm działania. Drażnią one błonę śluzową żołądka, dzięki czemu nerw błędny odruchowo wzmaga wydzielanie śluzu w oskrzelach.

Takie działanie mają syropy, które zawierają wyciągi z roślin bogatych w saponiny. Można zaliczyć do nich: Herbapect, Bronchicum w połączeniu z wyciągiem z tymianku, babkę lancetowatą (Lancetan).

Syropy z ekstraktem z lukrecji (syrop Hedelicum, Avenisa syrop ziołowy wieloskładnikowy) oraz z ekstraktem z dziewanny (Noverban) lub wyciągiem z bluszczu pospolitego (Helical, Hedelicum, Hedelix).

3.3. Syropy upłynniające wydzielinę

Należą do niej substancje chemiczne, które upłynniają wydzielinę oskrzeli, zmieniając jej skład chemiczny, a nie tylko konsystencję i gęstość wydzieliny. Najbardziej znane leki z trzeciej grupy nazywane są mukolitykami.

W postaci syropów stosuje się bardzo często: ambroksol (Ambrosol, Flavamed, Mucosolvan, Mukobron), bromheksyna (Flegamina, Bisolvon, Bromhexin) i karbocysteinę (Mukolina, Bronchokod, Pectodrill).

Musisz to wiedzieć

4. Syrop na kaszel suchy i mokry w jednym

Ostatnio niezwykle popularnymi syropami na przeziębienia są syropy zawierające substancję mające przeciwstawne działanie, czyli syropy zawierające lek przeciwkaszlowy z lekiem wykrztuśnym. Są to preparaty mające jednoczesne działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Lepiej jednak zastosować dwa oddzielne syropy w zależności od charakteru kaszlu, osobno syrop na kaszel suchy i osobno na kaszel mokry. To zdecydowanie lepsze działanie dla naszego zdrowia.

Należy też pamiętać, że syrop na przeziębienie jest lekarstwem i należy stosować go zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce. To nie słodzik do herbaty, tylko lekarstwo, które musi być odpowiednio dawkowane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze