Zaparcia u dzieci - karmienie piersią, leczenie
Noworodki karmione piersią bardzo rzadko doświadczają zaparć, ponieważ mleko matki jest łatwiej trawione niż mleko modyfikowane. Ponadto w jelicie grubym dzieci karmionych piersią znajduje się kilka rodzajów bakterii, które są zdolne do rozkładu węglowodanów, białka i tłuszczów z mleka. W rezultacie stolce tych dzieci są bardziej miękkie, a ich wydalanie jest prostsze. Wypróżnianie jest przyspieszone również dzięki obecności w mleku matki hormonu motylina. Dodatkową ochronę przed zaparciami u dzieci stanowi fakt, iż dzieci karmione piersią mogą spożyć tyle mleka, ile potrzebują, dzięki czemu rzadko dochodzi u nich do odwodnienia oraz zaparć.
1. Zaparcia u dzieci - karmienie piersią
Czy powinniśmy się martwić, jeśli niemowlę karmione piersią nie robi kupy? W przypadku starszego niemowlęcia pięć lub sześć dni bez wypróżnienia jest zwykle oznaką problemu. Jednak u noworodków, zwłaszcza tych karmionych piersią, o obecności zaparcia świadczy nie tyle częstotliwość oddawania stolców, co ich postać. Często mleko z piersi w całości wchłania się do organizmu dziecka i noworodek może nie oddawać stolca nawet kilkanaście dni.
U młodszych niemowląt zaparcie objawia się małymi, twardymi stolcami przypominającymi małe kamyki lub dużymi, twardymi stolcami, które z trudem przeciskają się przez odbyt. Wielu rodziców podejrzewa zaparcie u dziecka, gdy z wyraźnym wysiłkiem oddaje stolec. Jest to jednak zupełnie naturalny objaw u niemowląt.
Przez pierwsze miesiące życia dzieci karmione wyłącznie mlekiem z piersi bardzo rzadko mają zaparcia. Po tym okresie częstotliwość ich wypróżnień zmniejsza się. Niektóre dzieci oddają stolec zaledwie raz na 1-2 tygodnie.
Dopóki kupa jest wodnista lub miękka, nie ma powodu do zmartwień. Warto pamiętać, że zaparcia u dziecka karmionego piersią mogą być oznaką spożywania przez nie zbyt małej ilości mleka. Z kolei noworodek, który z opóźnieniem wydalił smółkę i od urodzenia ma problemy z wypróżnieniem może cierpieć na chorobę Hirschsprunga.
2. Zaparcia u dzieci - leczenie
Jeśli dziecko zmaga się z zaparciami, rodzice mogą ulżyć dziecku, masując jego brzuch. Masaż należy zacząć od pępka, wykonując koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli dziecko będzie napięte i niezadowolone, masaż należy przerwać.
Ponadto można poruszać nogi noworodka w sposób przypominający jazdę na rowerze. Dziecko powinno leżeć wygodnie na plecach. Rodzice chwytają za nogi noworodka i łagodnie poruszają nimi, wykonując koliste ruchy. Dzięki temu mięśnie żołądka poruszają się i powodują lekki nacisk na jelita.
Musisz to wiedzieć
Można wypróbować także kąpiel. W ciepłej wodzie dziecko relaksuje się, co sprzyja wypróżnieniom. W czasie kąpieli można łagodnie masować brzuch noworodka.
W żadnym wypadku nie należy umieszczać termometru lub innego przedmiotu w odbycie dziecka w nadziei, że w ten sposób pobudzi się go do oddania stolca. Takie zachowaniemoże spowodować podrażnienie wnętrza odbytu. W leczeniu zaparć znacznie lepszym pomysłem jest nawadnianie organizmu dziecka. Można podać mu przegotowaną i wystudzoną wodę.
Karmienie piersią jest korzystne nie tylko z powodu wartości odżywczej mleka matki, ale i z racji jego wpływu na organizm dziecka. Noworodki karmione mlekiem z piersi znacznie rzadziej zmagają się z zaparciami. Kiedy już dochodzi do niego, warto skorzystać z domowych sposobów poradzenia sobie z nimi. Jeśli nie poskutkują, a dziecko wyraźnie się męczy, należy skonsultować się z lekarzem.