Świnkowe zapalenie jąder

Świnkowe zapalenie jąder to stosunkowo rzadkie powikłanie świnki. Chociaż sama świnka uważana jest za niegroźną chorobę, to świnkowe zapalenie jąder może stać się przyczyną niepłodności męskiej. Nie oznacza to jednak, że każdy mężczyzna, u którego dojdzie do tego powikłania, będzie niepłodny. Z kolei nawet jeśli tak się stanie, wciąż istnieje możliwość skutecznego leczenia. Dużego znaczenia nabiera jednak profilaktyka świnki, w tym przede wszystkim szczepienia ochronne, które pozwolą uniknąć tego poważnego schorzenia jąder.

Polecane wideo:

Czym jest świnkowe zapalenie jąder?

Świnka jest łagodną chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Jej przyczyną jest wirus RNA z rodziny paramyksowirusów. Objawy świnki to gorączka i obrzęk ślinianek przyusznych. Ślinianka przyuszna zlokalizowana jest przed uchem, po zewnętrznej stronie policzka, powyżej szczęki.

Na świnkę najczęściej chorują małe dzieci, chociaż choroba może dotyczyć również nieodpornych na nią osób dorosłych. Im starszy pacjent, tym ostrzejszy przebieg choroby i tym większe ryzyko powikłań. Możliwe powikłania świnki to między innymi zapalenie trzustki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie jąder.

Świnkowe zapalenie jąder rzadko występuje u dzieci, jednak dotyczy aż 20-30% przypadków świnki u chłopców po okresie pokwitania. W przebiegu świnki stan zapalny obejmuje zazwyczaj tylko jedno jądro. Powikłanie to charakteryzuje ostry proces zapalny miąższu gruczołu. Jego konsekwencją może być zwyrodnienie i zanik nabłonka rozrodczego kanalików nasiennych, który zawiera komórki plemnikotwórcze. U ponad 50% mężczyzn ze świnkowym zapaleniem jądra funkcja produkcji jajników w zajętym jądrze zostaje utracona.

Świnkowe zapalenie jądra manifestuje się zazwyczaj po 3-6 dniach od obrzęku ślinianek przyusznych. Objawy tego powikłania to wysoka gorączka i silny ból oraz obrzęk jądra. Stan zapalny prowadzi do włóknienia jądra, dlatego też jest ono mniejsze niż drugie. Leczenie świnkowego zapalenia jądra obejmuje przede wszystkim podawanie glikokortykosteroidów niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Świnkowe zapalenie jądra a niepłodność

Warto pamiętać, że świnkowe zapalenie jądra nie jest jednoznaczne z niepłodnością. Chociaż powikłanie to jest możliwe, nie każdy mężczyzna ze świnkowym zapaleniem jądra będzie niepłodny. Należy też pamiętać, że niepłodność nie jest stanem, którego nie da się leczyć. Najczęstsze szkody, do jakich dochodzi w przebiegu świnki u mężczyzny to uszkodzenie komórek produkujących plemniki w jądrach. Objawia się to mniejszą liczbą plemników w ejakulacie. Często stan ten ustępuje przy łagodnym świnkowym zapaleniu jądra w czasie 6-12 miesięcy. Rokowania co do niepłodności są znacznie gorsze, gdy zapalenie obejmuje oba jądra. Wtedy, jeśli uszkodzenia są nieodwracalne, w organizmie mężczyzny nie będzie zachodziła produkcja plemników.

Ostatnimi czasy coraz więcej mężczyzn choruje na świnkę po 20. roku życia. Najprawdopodobniej jest to wynikiem powinięcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko śwince. W Polsce szczepienie przeciwko śwince włączone jest do kalendarza szczepień obowiązkowych. W 13.-14. miesiącu życia dziecka podaje się szczepionkę skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce, a w wieku 10 lat dziecko otrzymuje dawkę przypominającą.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Choroby powodujące niepłodność

Komentarze

dyskusje na forum

PORONIENIE

mimiewelinka • ostatni post 2 tygodnie temu

2

pomocy

~adelaaa • ostatni post 2 tygodnie temu

3

ciaza

~mel12 • ostatni post 2 tygodnie temu

3
Artykuły Świnkowe zapalenie jąder
Świnkowe zapalenie jąder

Objawy świnki

. U dorosłych i dorastających mężczyzn przechorowanie świnki wiąże się z niebezpieczeństwem zapalenia jąder. Objawy wskazujące na świnkowe zapalenie jąder ujawniają...

Świnkowe zapalenie jąder

Świnka u dorosłego mężczyzny

Świnka u dorosłego mężczyzny

Świnka rozpoczyna się nagle. Po przebyciu choroby rozwija się trwała odporność, dlatego powtórne zachorowania na świnkę zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Świnkowe zapalenie jąder

Leczenie świnki

na świnkę w wieku dorosłym, w którym choroba ta może doprowadzić np. do świnkowego zapalenia jądra lub niepłodności u mężczyzn. Standardowe leczenie choroby

Niepłodność męska

Zakażenia i stany zapalne

trachomatis, dwoinka rzeżączki, oraz wirus nagminnego zapalenia przyusznic, które prowadzą do wystąpienia zapalenia jąder i najądrzy. Objawy są dość (...) jąder może mieć także charakter...

Wnętrostwo – niezstąpienie jąder

Wodniak jądra u małego dziecka

Wodniak jądra u małego dziecka

Wodniak jądra u niemowlęcia to nagromadzenie płynu między osłonkami jądra, a konkretnie między błoną otrzewną a błoną surowiczą. Płyn ma objętość od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów i ma kolor lekko brunatny lub...

Zapalenie nerek

Zapalenie nerek u mężczyzny

Zapalenie nerek u mężczyzny

Śródmiąższowe zapalenie nerek nazywane jest również cewkowo-śródmiąższowym zapaleniem nerek i ma zazwyczaj charakter przewlekły.

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka

Żylaki powrózka

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie wiążą się z wyraźnymi objawami klinicznymi. Żylaki powrózka to poszerzone naczynia żylne, zbierające krew z jąder.

Problemy zdrowotne wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego to inaczej martwicze zapalenie jelita grubego. Prawdopodobnie jego przyczyną jest zakażenie Pseudomonas aeruginosa.

Niepłodność męska

Choroby powodujące niepłodność

na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego,zapalenie jąder, najądrzy czy pęcherzyków nasiennych - plemniki są mniej ruchliwe i mogą być niezdolne (...) . Choroba ta powoduje zapalenie...

Choroby powodujące niepłodność

Rzeżączkowe zapalenie jąder

Rzeżączkowe zapalenie jąder jako powikłanie zakażenia rzeżączką - chorobą przenoszoną drogą płciową - może stanowić istotny czynnik ryzyka (...) ropnym może jednak przeżyć nawet do kilkunastu godzin. Objawy rzeżączkowego...