Trwa ładowanie...

Sprawdzone sposoby na grypę

Sprawdzone sposoby na grypę
Sprawdzone sposoby na grypę

Leczenie grypy należy podjąć natychmiast po odnotowaniu pierwszych objawów chorobowych. W terapii ważną rolę odgrywają nie tylko leki na grypę łagodzące symptomy choroby, czyli tabletki na gardło, kaszel i ból głowy. W rekonwalescencji stosuje się również domowe sposoby na grypę, m.in. ciepłe kąpiele, inhalacje i uzupełnianie płynów.

spis treści

1. Objawy grypy

Grypa to powszechnie występująca choroba zakaźna. Przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową – wystarczy, że chory kichnie albo zakaszle w towarzystwie, aby przez układ oddechowy wirusy dostały się do organizmu zdrowej osoby. Grypę wywołują wirusy grypy typu A, B i C. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się zimą i jesienią. Symptomy grypy to gorączka na poziomie 38 stopni Celsjusza, bóle mięśni i stawów oraz suchy, napadowy kaszel. Katar pojawia się sporadycznie. Aby skutecznie zwalczyć tę chorobę, należy szybko zareagować i rozpocząć leczenie już po pojawieniu się pierwszych objawów chorobowych.

Grypa jest chorobą zakaźną
Grypa jest chorobą zakaźną (123RF)

2. Jak leczyć grypę?

2.1. Domowe sposoby na grypę

Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"

Leczenie grypy warto zacząć od kąpieli w wodzie o temperaturze około 37 stopni Celsjusza z dodatkiem olejku eterycznego. Alternatywą dla kąpieli w wannie jest wymoczenie nóg w misce z ciepłą wodą. W efekcie rozgrzejemy ciało, a wyższa temperatura spowolni tempo rozmnażania się wirusów, dla rozwoju których optymalna jest temperatura na poziomie 34 stopni.

Na dolegliwości bólowe gardła pomocne będą płukanki roztworem wody z solą albo ziołowych naparów, na przykład z szałwii. Napary ziołowe mogą posłużyć jako baza inhalacji, które z kolei pomogą zwalczyć katar. Zamiast naparu z szałwii do tzw. parówki możemy wykorzystać wodę z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Inną domową metodą leczenia grypy jest postawienie na plecach szklanych lub gumowych baniek. Ten ludowy sposób walki z infekcją mobilizuje układ odpornościowy chorego do eliminowania wirusów. Stosuje się go, gdy pacjent nie odnotowuje poprawy samopoczucia, mimo włączenia innych metod leczenia grypy.

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę
Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę [9 zdjęć]

Rozmaite publikacje naukowe sugerują, że cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.

zobacz galerię

W czasie choroby należy przyjmować dużo płynów – co najmniej 2 litry wody dziennie. Wówczas można pić ziołowe herbaty, na przykład herbatę z lipy (o działaniu rozgrzewającym), z suszonych malin albo herbatę z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu.

2.2. Leki na grypę

Dolegliwości bólowe głowy można złagodzić, sięgając po lek na ból głowy (na przykład preparat z ibuprofenem albo paracetamol). Należy zdecydować się tylko na jeden lek przeciwbólowy, ponieważ poszczególne preparaty mają podobne składy i wykazują analogiczne działanie, m.in. mają właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (jak paracetamol i ibuprofen, który dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne).

Musisz to wiedzieć

W terapii grypy warto też stosować tabletki na gardło do ssania. Na katar pomogą nie tylko krople do nosa, ale i aerozole z wodą morską. Syrop na kaszel – zarówno wykrztuśny, jak i przeciwkaszlowy – należy stosować zgodnie z zaleceniem. Syrop wykrztuśny zażywamy w ciągu dnia, z kolei syrop przeciwkaszlowy – wieczorem. Nie wolno stosować preparatów rozrzedzających wydzielinę na noc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze