Trwa ładowanie...

Charakterystyczne objawy grypy mogą zwiastować poważną chorobę

 Agnieszka Gotówka
26.10.2016 10:52
Objawy grypopodobne daje wiele poważnych chorób
Objawy grypopodobne daje wiele poważnych chorób (123RF)

Grypa daje szereg charakterystycznych objawów, a potwierdzenie diagnozy często nie jest konieczne. Wysoka gorączka, dreszcze, osłabienie mogą jednak być sygnałem poważniejszej choroby, jaka rozwija się w organizmie.

Od września 2015 roku do 31 stycznia 2016 roku na grypę zachorowało 1 632 213 osób (dane GIS). Szacuje się, że i w tym sezonie liczba odnotowanych przypadków będzie podobna. Należy jednak zaznaczyć, że liczby te odnoszą się jedynie do zgłoszonych przypadków zachorowań lub podejrzeń.

Nie wszyscy pacjenci idą do lekarza. Zdarza się, że po poradę do specjalisty udają się dopiero wówczas, gdy objawy grypy nie mijają przez kilka dni. I wtedy czasem okazuje się, że to wcale nie wirus grypy jest odpowiedzialny za chorobę.

1. Mononukleoza zakaźna

Objawy grypopodobne towarzyszą mononukleozie zakaźnej. Mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni i pojawiają się stopniowo.

Zobacz film: "Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?"

W typowej mononukleozie zakaźnej za chorobę odpowiada wirus Epsteina i Barr (EBV), który wnika do komórek nabłonka gardła i poprzez zakażenie limfocytów B rozprzestrzenia się w całym organizmie.

W przebiegu mononukleozy charakterystyczny jest silny ból gardła, wysoka gorączka, powiększenie migdałków (są pokryte charakterystycznym wysiękiem).

Chorobie towarzyszy znaczne powiększenie węzłów chłonnych (nawet >3 cm).

W przypadku dzieci rozpoznanie mononukleozy nie jest trudne, zaś u osób dorosłych zakażenie EBV częściej przebiega nietypowo.

2. HIV

Zakażenie wirusem HIV na początku przebiega w sposób bezobjawowy. Jego pierwsze symptomy mogą przywodzić na myśl grypę.

Pojawia się wysoka gorączka, łamanie w kościach, złe samopoczucie, dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. I w wielu przypadkach objawy te ustępują samoistnie. Wirus HIV jednak dalej niszczy układ odpornościowy, nie dając żadnych objawów zakażenia przez długi czas.

3. Wirusowe zapalenie wątroby

Mało kto łączy objawy grypy z chorobami wątroby. A jednak w przebiegu WZW typu A i B u niektórych pacjentów obserwuje się uporczywy ból mięśni i stawów, znużenie i zmęczenie. W wielu przypadkach dołączają do tego nudności, wymioty, ból brzucha. Pojawić się może żółtaczka.

Objawy grypopodobne daje wiele poważnych chorób
Objawy grypopodobne daje wiele poważnych chorób (123RF)

4. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu

Obie choroby są przenoszone przez kleszcze. Wczesnym objawem boreliozy jest rumień, który jednak może albo nie być zauważony, albo też nie musi wcale wystąpić. W przebiegu choroby pojawiają się również objawy grypopodobne, które ustępują samoistnie.

Podobnie jest w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. W jej fazie zwiastunowej pacjent skarży się na ból głowy, mięśni i stawów, ma gorączkę i zapalenie górnych dróg oddechowych. Objawy te utrzymują się najczęściej przez tydzień, by po okresie kilku dni dobrego samopoczucia u niektórych chorych rozwinęła się faza neuroinfekcji.

5. Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS to przewlekła choroba układowa tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. U zdecydowanej większości chorych pierwsze objawy RZS są mało charakterystyczne. Pojawić się może stan podgorączkowy, uczucie zmęczenia, ból mięśni, brak łaknienia i apetytu.

Gdy jednak pacjent zaczyna skarżyć się na ból stawów rąk, stóp lub kolan i uczucie ich porannego zesztywnienia, najczęściej zleca się mu wykonanie dodatkowych badań, m.in. morfologii, badania płynu stawowego, badania RTG.

6. Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

Choroba ta najczęściej występuje u rolników, hodowców ptaków, pracowników przemysły spożywczego i drzewnego. Do jej rozwoju dochodzi na skutek wziewnej ekspozycji na różne cząsteczki organiczne lub drobnocząsteczkowe związki chemiczne.

Choroba przebiega w trzech postaciach, z których pierwsza (ostra) daje objawy grypopodobne. W jej przebiegu występuje stan podgorączkowy, kaszel, dreszcze, ból mięśni, złe samopoczucie.

Ustępują one najczęściej samoistnie, jeśli jednak pacjent nadal będzie miał kontakt ze szkodliwy antygenem, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie u niego do zwłóknienia płuc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze