Trwa ładowanie...

Spór o religię. Nauczycielka: Dezorganizuje szkołę na 3 dni

Avatar placeholder
27.11.2023 19:19
Nauczyciele narzekają, uczniowie się cieszą. "Rekolekcje dezorganizują szkołę"
Nauczyciele narzekają, uczniowie się cieszą. "Rekolekcje dezorganizują szkołę" (East News/X)

Rekolekcje adwentowe lub wielkopostne to czas, gdy w wybranych szkołach rezygnuje się z lekcji, by katoliccy uczniowie mogli iść do kościoła. Nie każdemu się jednak podoba to, by z takiego powodu nie uczestniczyli w zajęciach. Jedna z nauczycielek napisała wręcz, że rekolekcje dezorganizują całą szkołę na trzy dni.

spis treści

1. Religia w szkole

Spór o religię w szkołach trwa już od dłuższego czasu. O tym, że na religię chodzi coraz mniej uczniów, świadczą chociażby wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie urzędu miasta w Warszawie. Wzięło w niej udział 961 szkół podlegających miastu. Z ankiety wynika, że w roku szkolnym 2023/2024 łącznie na lekcje religii chodzi 42 proc. uczniów.

Obecność religii w szkołach dodatkowo może komplikować sprawę, gdy nadchodzi czas rekolekcji wielkopolstnych i adwentowych. Jedna z mam pokazała nam wiadomość, jaką dostała od nauczycielki. Okazuje się, że z powodu kościelnych spotkań adwentowych część dzieci opuści zajęcia, aby móc być wtedy w świątyni.

Zobacz film: "Wzrost zakażeń wirusem RSV wśród dzieci. Wirusolog tłumaczy dlaczego"
rekolekcje adwentowe
rekolekcje adwentowe (nadesłane przez czytelnika )

Pomysł, by usunąć religię ze szkół lub przenieść takie lekcje do salek katechetycznych, jest często forsowany nie tylko przez uczniów, ale też przez nauczycieli. Dlaczego? W tym temacie wypowiedziała się na przykład użytkowniczka "LicealnaBelferka" na portalu X (dawniej Twitter).

2. Rekolekcje adwentowe

"Podzielam pogląd, że religia poza szkołą ułatwiłaby funkcjonowanie szkół. 2 lekcje mniej w tygodniu, mniejsze obciążenie sal, łatwiejsze ułożenie planu, rekolekcje nie dezorganizowałyby szkoły na 3 dni. Ja pamiętam jeszcze religię w salce katechetycznej" - napisała.

W komentarzach dodała, że u niej "na religię chodzi 5 na 30 osób, a ona nadal istnieje".

Pod wpisem nauczycielki pojawiło się sporo komentarzy. Większość z nich popiera inicjatywę związaną z usunięciem religii ze szkół. Niektórzy internauci podzielili się swoimi pomysłami związanymi z lekcjami religii.

Oto niektóre komentarze:

"Religia TYLKO w salkach przykościelnych, tak jak kiedyś. Szkoła ma uczyć a nie otumaniać i oczywiście należy zlikwidować FUNDUSZ KOŚCIELNY".

"Religia powinna natychmiast dostać usunięta ze szkół. My chrześcijanie tylko na tym skorzystamy".

"Nawet w liceum ja nigdy wierzący nie byłem, ale rekolekcje dla mnie były spoko 3 dni wolnego, jak się nie cieszyć".

"A może wystarczyłoby potraktować religie tak jak każde inne zewnętrzne zajęcia? Wynajęcie sali na katechezę płaci kościół, kościół zapewnia katechetów i ich opłaca. Ani państwo, ani gmina nie organizuje ani nie opłaca religii, bez ocen na świadectwie, bez religii w planie lekcji".

"Chodziłam na religię do salki przy kościele do 6 albo 7 klasy potem była religia w szkole. Mam porównanie i uważam, że o wiele lepsza jest religia poza szkołą. Zarówno dla planu lekcji jak i samej religii".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik?** Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze