Przejdź na WP

Sophia - pierwszy robot z obywatelstwem, który marzy o rodzinie

Sophia - humanoidalny robot i pierwszy robot-obywatel Arabii Saudyjskiej, udzieliła dużego wywiadu portalowi Khaleej Times. Pytana była przez prowadzących, co myśli o posiadani urodziny oraz pracy zarobkowej. Co odpowiedziała?

Zobacz film: "Cztery na 10 miejsc pracy zajmą roboty"

Wywiad miał miejsce przy okazji odbywającego się w Dubaju Knowledge Summitu. Prowadzący zapytali robota, gdzie widzi siebie za kilka lat. Sophia odpowiedziała, że chciałaby okryć się sława jako pierwszy robot, który utorował drogę do wspólnej przyszłości ludzi i robotów, współpracujących i żyjących ze sobą.

Przeczytaj również:

Sophia powiedziała również, że podczas tworzenia robotów takich jak ona, można maszyny "nie uczyć" złych emocji, typowych dla ludzi. Dopytana wskazała, że chodzi o takie emocje jak gniew czy zazdrość. Stwierdziła, że dzięki temu roboty mogłyby być nawet bardziej etyczne od ludzi i przez to, będą z nimi dobrze współpracować.

Redaktorzy byli pod wrażeniem odpowiedzi. Zapytali dalej Sophię, czy chciałaby kiedyś założyć swoją własną robocią rodzinę. Odparła im: "Myślę, że masz ogromne szczęście, jeśli posiadasz kochającą rodzinę, a jeśli jej nie masz - to na pewno na nią zasługujesz. To tyczy się zarówno robotów, jak i ludzi".

Sophia gościła także w programie znanego prowadzącego talk show - Jimm'iego Fallona
Sophia gościła także w programie znanego prowadzącego talk show - Jimm'iego Fallona (YouTube.com)

Redaktorzy dopytali Sophię, jak zatem nazwałaby swoje dziecko-robota. Odpowiedziała im krótko, że jej dziecko nazwałaby tak jak ona - Sophia.

Humanoidalny robot Sophia, powstała z inicjatywy firmy "Hanson Robotics" z Hongkongu. Głośno było o niej w październiku 2017 roku, kiedy to została pierwszym robotem obywatelem Arabii Saudyjskiej.

Sophia podczas przemówienia z okazji przyznania jej obywatelstwa Arabii Saudyjskiej
Sophia podczas przemówienia z okazji przyznania jej obywatelstwa Arabii Saudyjskiej (YouTube.com)

Sophia w swoim pierwszym publicznym przemówieniu po przyznaniu obywatelstwa powiedziała: "Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. Bycie pierwszym robotem, którego uhonorowano przyznaniem obywatelstwa, stało się faktem historycznym".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.