Skuteczne sposoby na problemy trawienne

Nikt nie lubi, kiedy w żołądku pojawia się uciążliwe pieczenie, a na dodatek kwaśny posmak w ustach. Te nieprzyjemne dolegliwości mają różne przyczyny. Najczęściej jednak powiązane są z problemami trawiennymi. Każdy, kto tego doświadczył, wie, że refluks przełyku nie jest niczym przyjemnym. Dlatego w momencie, kiedy pojawiają się takie objawy, pierwszą reakcją jest zażycie odpowiednich lekarstw. Najczęściej są to lekarstwa obniżające kwasowość. To jednak nie wystarcza, gdyż jest to działanie doraźne. Aby uniknąć nawrotów zgagi, niestrawności i refluksu, trzeba podjąć kolejne działania.

1. Bolesne trawienie

Wiadomo, że żołądek jest najważniejszym z elementów przewodu pokarmowego. To on odpowiada za większość procesu trawienia. Pożywienie w żołądku jest poddawane działaniu soków trawiennych. W wyniku tych działań powstają substancje odżywcze, które organizm może wykorzystywać. Kiedy z jakiejś przyczyny trawienie jest utrudnione, powstają gazy, które są efektem ubocznym trawienia. Może też pojawić się refluks przełyku. Dzieje się tak najczęściej, kiedy spożywamy zbyt duże porcje.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

To żołądek odpowiada za procesy trawienne
To żołądek odpowiada za procesy trawienne (123RF)

2. Jak rozpoznać niestrawność

Nie ma jednego klasycznego objawu niestrawności. Może się ona objawiać na różne sposoby. Wystarczy wspomnieć tylko o kilku najczęstszych, które zazwyczaj towarzyszą problemom trawiennym. Do takich objawów można zaliczyć:

• uczucie przesytu i ciężkości w żołądku,

• nawracające wzdęcia i uciążliwe gazy,

• skurcze i bóle brzucha połączone często z mdłościami,

• odbijanie się po posiłku,

• refluks przełyku, który często przyjmuje postać zgagi. Swoją obecność manifestuje poprzez pieczenie w żołądku i kwaśny posmak w ustach.

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,...

zobacz galerię

3. Sposoby na problemy trawienne

Każdy, kto cierpi na problemy z trawieniem, zna przynajmniej kilka sposobów, które pozwalają na przetrwanie tej trudnej sytuacji. Najpopularniejsze są lekarstwa obniżające kwasowość. Jednak są one skuteczne tylko do leczenia objawów, które pojawiają się sporadycznie. W celu zapobieżenia częstym nawrotom tych dolegliwości, konieczne jest przestrzeganie kilku uniwersalnych zasad:

• Posiłki nie mogą być obfite. Powinny być spożywane częściej, najlepiej o jednakowych porach. Jedzenie musi być lekkostrawne.

• Pokarmy smażone muszą być na stałe wykluczone z menu.

• Tłuste mięsa, produkty mleczne, napoje gazowane, alkohol, kawa, herbata trafiają na czarną listę i nie powinny być spożywane. Alkohol sprzyja złej pracy zwieracza żołądka, co może być przyczyną refluksu przełyku.

• W naszej diecie powinna znaleźć się woda niegazowana. Hamuje ona cofanie się soków trawiennych.

• Po jedzeniu nie należy się kłaść przynajmniej przez trzy godziny. Ostatni posiłek przed snem powinien być także spożyty trzy godziny wcześniej.

• Nie należy nosić zbyt obcisłych ubrań. Szczególnie ciuchy uciskające w okolicach pasa i brzucha nie są wskazane.

• Bezpośrednio po jedzeniu nie należy wykonywać prac związanych ze schylaniem się, gdyż schylanie wywiera ucisk na żołądek.

• Warto ograniczyć stosowanie niektórych lekarstw, gdyż mogą pogarszać dolegliwości trawienne.

• Należy zadbać o prawidłowy ciężar ciała. Udowodniono, że nadwaga sprzyja pojawianiu się problemów trawiennych.

Musisz to wiedzieć

4. Naturalne metody na trawienie

Sposoby naturalne są także przydatne w walce z problemami trawiennymi. Już nasi przodkowie korzystali z naturalnych metod poprawiających trawienie. Można do nich zaliczyć stosowanie odpowiednich ziół, takich jak: imbir, kmin, koper, korzeń prawoślazu. Jedzenie odpowiednich warzyw, będących pokarmami zasadowymi, takich jak marchew, rzodkiewka, burak, ogórek, także przyczynia się do poprawy trawienia. Tak jak stosowanie wodorowęglanu sodu, który neutralizuje działanie kwasów trawiennych. Nie każdy wie, że żucie gumy bez cukru także może się okazać pomocne i może łagodzić intensywność zgagi. Żucie pobudza wydzielanie śliny, która ma właściwości neutralizujące kwasy.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!