Skuteczne narzędzie czy wyzwanie? Nauczyciel w sieci… nowych technologii
Internet kusi najmłodszych, oferując nieograniczoną liczbę możliwości i sposobów na nudę. Wykorzystany podczas lekcji zwiększa zainteresowanie uczniów i staje się doskonałą okazją, aby porozmawiać o higienie cyfrowej. Jak korzystać z nowych technologii w szkole? Czy same w sobie sprzyjają nauczycielom, czy raczej wpędzają ich w kłopoty?
Aby dotrzeć do dzieci i przekonać je do współpracy, trzeba mówić ich językiem. Najmłodsi z natury są ciekawscy, lubią dowiadywać się nowych rzeczy. Monologi nauczycielskie i pisanie na tablicy nie wystarczą, trzeba szukać nowych, ale bezpiecznych rozwiązań – wynika z debaty "Cyfrowe drogowskazy. Jak zbudować most łączący dzieci, rodziców i nauczycieli w sieci? " przygotowanej wspólnie z marką Samsung.
Psychologowie i pedagodzy uczestniczący w rozmowie zgadzają się także w jeszcze jednej kwestii. W procesie nauczania bardzo istotna jest profilaktyka cyfrowa: - Obecność nowych technologii to z jednej strony morze szans i ekscytujących odkryć, z drugiej jednak duża odpowiedzialność w zakresie bezpiecznego wprowadzania dzieci w cyfrowy świat. Dlatego uczenie o bezpieczeństwie w sieci jest nieodłącznym elementem edukacji cyfrowej. Uczennice i uczniowie muszą rozwijać świadomość w kwestii tego, jak korzystać z zasobów internetowych, ale również jak unikać zagrożeń – cyberprzemocy, dezinformacji, wypłynięcia danych osobowych. Na szczęście mamy dziś dostęp do sprawdzonych narzędzi, które pomagają wprowadzać te kluczowe zagadnienia i uwrażliwiać na nie także najmłodszych – mówili podczas spotkania. Edukacja cyfrowa będzie skuteczna, gdy nauczyciele wykorzystają będą wykorzystywać narzędzia w świadomy sposób, odpowiadający na potrzeby dzieci, młodzieży, pozwalając im się wszechstronnie rozwijać oraz realizować założone cele edukacyjne Przykładem może być platforma Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci (stacjagalaxy.pl). Atrakcyjna wizualnie i wyposażona w materiały zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycieli. Ci ostatni mają do dyspozycji bazę scenariuszy do lekcji o higienie cyfrowej i bezpieczeństwie w sieci, a wszystko to bez konieczności użycia sprzętów, do zrealizowania w środowisku offline. Dodatkowo mogą także wykorzystać elementy przygotowanej dla dzieci gry na platformie Roblox. Grając w przygotowane w Stacji Galaxy minigry, dzieci lepiej zrozumieją tematy: spamu, kradzieży tożsamości i podszywania się pod inne osoby, tworzenia silnych haseł, szkodliwego oprogramowania i wiele innych.
- Takie podejście pozwala tworzyć wszechstronne środowisko edukacyjne. Zwłaszcza że technologia daje nauczycielkom i nauczycielom ogromne możliwości w zakresie nie tylko przekazywania wiedzy, ale również omawiania istotnych tematów związanych z życiem codziennym, poza szkołą. Należy do nich oczywiście bezpieczeństwo w sieci. Dzięki różnorodnym narzędziom dostępnym na platformie Stacja Galaxy nauczyciele mogą w ciekawy i angażujący sposób przedstawiać dzieciom, jak unikać zagrożeń w internecie, jak reagować w wątpliwych sytuacjach, a kiedy zachować szczególną ostrożność – wyjaśniają eksperci.
Wirtualny świat wciąga i uzależnia. Zwłaszcza młodych. Zadaniem dorosłych – rodziców i nauczycieli – jest także pokazanie, że ten świat nie jest jedyny. Dobrze wykorzystany internet może być uzupełnieniem tego realnego, a ten realny – cyfrowego świata. To przenikanie się obu wymiarów może być niezwykle twórcze. Ale pod pewnym warunkiem: każdy użytkownik musi korzystać z internetu w sposób jak najbardziej świadomy i nauczyć się rozpoznawać własne potrzeby, emocje, po prostu nauczyć się siebie. Tylko wtedy będzie w stanie nauczyć się zdrowych nawyków cyfrowych i wdrożyć je w życie. Jeśli lekcja z minigrą jest ciekawsza od pisania na tablicy, jak przekonać dzieci, by nie zaglądały do smartfonów na przerwie? Nauczyciele i na to znaleźli sposób. Przede wszystkim nie można wykorzystywać dostępu do internetu jako nagrody.
- Traktowanie technologii jako nagrody może sprawić, że dziecko będzie dążyło do dostępu do niej w imię samego posiadania i przywileju. A przecież chcemy, by była narzędziem, które naturalnie wspiera proces nauki. Aby tak było, technologia powinna być wykorzystywana adekwatnie do kontekstu – wyjaśniają. To na dorosłych spoczywa obowiązek, by dziecko w korzystaniu ze smartfona zachowało stosowny do wieku i umiejętności balans i dobrostan. A to da się zrobić tylko, gdy poza cyfrową rzeczywistością zaoferujemy mu równie atrakcyjną alternatywę.
"Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci " została zaprojektowana, by uczyć higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w sieci w atrakcyjny sposób. W imię idei społecznie odpowiedzialnego biznesu Samsung zaoferował narzędzie, z którego korzystać mogą dzieci (głównie w wieku wczesnoszkolnym), czyli grę na Robloksie, oraz platformę edukacyjną przeznaczoną dla dorosłych. Nauczyciele, którzy już skorzystali z platformy, wysoko oceniają jakość i przydatność materiałów edukacyjnych. Jednym z nich jest Mateusz Gruba, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i pedagog specjalny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szemudzie. - Filmy animowane lub materiały edukacyjne dostępne na Stacji Galaxy są świetnym narzędziem, by w przystępny sposób wyjaśnić zagrożenia online. Wspólne oglądanie takiego filmu może być punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Po obejrzeniu zadaję dzieciom pytania: co zrozumiały, co je zaskoczyło lub czy miały podobne doświadczenia. To otwiera przestrzeń do dalszej rozmowy – zdradza swój pomysł na lekcje.
To nie wszystko. Samsung prowadzi program edukacyjny w szkołach z wykorzystaniem platformy "Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci" jako narzędzia edukacyjnego dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Do końca grudnia trwa nabór do II edycji programu, w którym udział mogą wziąć szkoły podstawowe z całej Polski. Zgłaszające akces placówki edukacyjne otrzymują szkolenia, wsparcie i kompleksowe materiały do prowadzenia lekcji z bezpieczeństwa i higieny online. Samsung zwraca także uwagę, że edukacja cyfrowa przyda się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Wiele zadań musi zostać zrobionych w gronie "szkolno-rodzinnym ". Szkoły, które wypracują najciekawsze dobre praktyki współpracy z rodzicami w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego najmłodszych, mają szanse na cenne nagrody. Chcesz poznać opinie praktyków i dowiedzieć się, co sądzą o edukacji cyfrowej? Obejrzyj nasz film. Zajrzyj także na stację Galaxy. Zaloguj się, a zyskasz dostęp do wszystkich materiałów i szansę na zgłoszenie szkoły do programu.