Trwa ładowanie...

Skarżyła się na dziwne objawy podczas ciąży. Okazało się, że jest "uczulona na własną skórę"

 Maria Krasicka
12.08.2021 12:11
Skarżyła się na dziwne objawy podczas ciąży. Okazało się, że jest "uczulona na własną skórę"
Skarżyła się na dziwne objawy podczas ciąży. Okazało się, że jest "uczulona na własną skórę" (Facebook)

Okres ciąży nie należał do najłatwiejszych dla 33-letniej Ashton Brown. Poza klasycznymi dolegliwościami kobiecie towarzyszył uporczywy świąd całego ciała. Kiedy na jej skórze zaczęły pojawiać się bolesne pęcherze, okazało się, że jest "uczulona na własną skórę".

spis treści

1. Nietypowe objawy podczas ciąży

Kiedy 33-letnia Ashton Brown zaszła w ciążę, zaczęła odczuwać dziwne objawy. Jednak nie były to klasyczne dolegliwości związane z początkiem ciąży. Stan jej skóry zaczął się znacznie pogarszać, a kobieta nie mogła wytrzymać z powodu ciągłego świądu.

"Na początku trzeciego trymestru nie mogłam zasnąć z tego powodu. Ciągle swędziały mnie dłonie i stopy. Czułam, że moja skóra pełza" – wspomina.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Wkrótce na jej ciele zaczęły się pojawiać czerwone zmiany. Ashton stwierdziła, że będąc w ciąży, nie będzie czekać, aż jej stan jeszcze bardziej się zaogni i zgłosiła się na pogotowie. Tam usłyszała, że ma świerzb. Jednak kiedy na jej skórze zaczęły się tworzyć pęcherze, lekarze rozkładali ręce.

"Nie mogłam nosić ubrań, ponieważ pęcherze pękały i przyklejały się do nich. Musiałam nosić szpitalne fartuchy, żeby nie zerwać skóry" - mówi.

Skóra Ashton
Skóra Ashton (Facebook)

2. "Uczulona na własną skórę"

W końcu postanowiła odwiedzić dermatologa. Lekarz nie był w stanie uwierzyć własnym oczom. Był to pierwszy taki przypadek w jego 30-letniej karierze. Okazało się, że Ashton cierpi na pemfigoid ciężarnych (rzadką chorobę autoimmunologiczną, która dotyka jedną na 50 tys. ciężarnych).

Skóra Ashton
Skóra Ashton (Facebook)

Schorzenie to polega na pojawieniu się zmian skórnych (pęcherzowo-rumieniowo-obrzękowych) i nasilonego świądu. Dotyka kobiet w drugim lub trzecim trymestrze, a nawet podczas połogu. Niestety w wyniku choroby ciąża może być zagrożona poronieniem, porodem przedwczesnym lub zahamowaniem wzrostu płodu.

"Dermatolog wytłumaczył mi, że to tak jakbym była uczulona na własną skórę" – przyznaje.

Skóra Ashton
Skóra Ashton (Facebook)

Szczęśliwie zastosowane leczenie przyniosło dobry efekt. Tydzień przed porodem przestały się tworzyć nowe ogniska zapalne. Ze względu na otępienie receptorów bólowych, które było bezpośrednio związane z chorobą, poród odbył się metodą cesarskiego cięcia.

"Lekarze powiedzieli, że zaraz po wyjęciu dziecka moja skóra zmieniła kolor na ich oczach. Z czerwonego i zapalnego zrobiła się fioletowa, jak stare blizny" – mówi Ashton.

3. Szerzenie świadomości

Jak się okazało, choroba została z Ashton na kolejne lata. Kobieta wciąż zauważa kolejne ogniska zapalne, kiedy występują u niej zmiany hormonalne lub wzmożony stres.

W związku z tym postanowiła opowiedzieć o swojej chorobie na TikToku, by zwiększyć świadomość na jej temat.

@ashtonsjokes

##tiktokers ##viral ##tiktokfamous ##tiktokvideo ##pemphigoidgestationis ##autoimmune ##raredisease ##medicaltok ##pregnanttok ##pregnancy

♬ оригинальный звук - Anna Bruni

"To bardzo rzadka choroba, a wielu studentów medycyny i lekarzy nie ma z tym styczności, co utrudnia postawienie diagnozy - mówi. - Nigdy nie przypuszczałam, że mogę to mieć i myślę, że takich kobiet jest więcej. Jeśli mój film pomoże komukolwiek, to będę bardzo szczęśliwa" – kwituje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze