Trwa ładowanie...

Sanki z oparciem - dla kogo będą najlepsze?

 Ewa Rosiecka
14.12.2022 22:19
Sanki z oparciem to najlepsze rozwiązanie dla najmłodszych dzieci
Sanki z oparciem to najlepsze rozwiązanie dla najmłodszych dzieci (Adobe Stock)

Sanki z oparciem doskonale sprawdzają się szczególnie w przypadku najmłodszych maluchów, choć i starsze dzieci chętnie z nich korzystają, dlatego są najczęściej wybieranym rodzajem sanek. Dzięki stabilnemu oparciu nie musimy martwić się, że dziecko zsunie się w czasie zjazdu z górki lub przechyli się na bok. Sanki to świetny sposób na wspólną aktywność na dworze z dzieckiem, dlatego warto zadbać o maksymalne bezpieczeństwo malucha. Czy sanki z oparciem będą jednak dla wszystkich najlepszym rozwiązaniem?

spis treści

1. Jakie są korzyści z jazdy na sankach?

Sanki to świetny sposób na zapewnienie maluchowi odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu, co ma pozytywny wpływ na odporność dziecka. To dobry pomysł na aktywne spędzenie czasu w gronie rodziny i korzystanie zimowych uroków, a także rewelacyjna zabawa i wspaniałe wspomnienia.

Sanki to dobry sposób na wyciągnięcie dziecka z domu i rozwój jego zdolności poznawczych. Przy okazji możemy też rozwijać kreatywność malucha, ponieważ wyjście na sanki stwarza także możliwość ulepienia bałwana czy igloo.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Sanki to również świetna alternatywa dla wózka dziecięcego - możemy nim bez problemu przemieszczać się po płaskiej nawierzchni, nie obawiając się, że kółka zakopią się w śniegu.

Atrakcje zimowe dla dzieci
Atrakcje zimowe dla dzieci

Liczne atrakcje dla dzieci w Zakopanem kuszą perspektywą spędzenia wymarzonych wakacji lub ferii. Zakopane

zobacz galerię

2. Sanki dopasowane do wieku

Pierwsze sanki można kupić dziecku od momentu, gdy maluch potrafi samodzielnie siedzieć.

Na sankach do lat 3 mogą jeździć maluchy, które jeszcze nie chodzą. Sanki dla najmłodszych powinny mieć szereg zabezpieczeń, m.in. ciepły śpiworek, pasy bezpieczeństwa oraz solidną, wytrzymałą konstrukcję. Najlepszym modelem dla takich maluchów będą sanki z oparciem i pchaczem.

Sanki dla starszych dzieci - od 3. do 9. roku życia powinny być dopasowane do wagi oraz wzrostu dziecka. Warto sprawdzić maksymalne obciążenie danego modelu. Zwykle sanki dla dzieci w tym wieku wybierane są z oparciem.

Sanki dla dzieci powyżej 9. roku życia i dorosłych przede wszystkim powinny być wytrzymałe. Tak jak w przypadku poprzedniej grupy wiekowej, należy zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, szerokość i długość. Drewno na sanki powinno pochodzić z dębu lub buku, w przypadku sanek z plastiku zaś powinniśmy wybrać model z najwyższej jakości materiału, oznaczony symbolem HDPE.

3. Jakie powinno być oparcie do sanek?

Jakie powinno być oparcie do sanek, aby było bezpieczne dla maluchów?

  • powinno być odpowiednio wyprofilowane;
  • oparcie w zależności od modelu powinno być przytwierdzone na stałe lub zdejmowane;
  • sanki z oparciem powinny mieć również podpórkę do stóp - powinniśmy wybrać model, który nie będzie przeszkadzał w zjazdach.

4. Sanki z oparciem czy bez?

Kwestia oparcia jest bardzo ważna w przypadku zakupu sanek dla najmłodszych. Pomaga zachować stabilną pozycję, w czasie gdy maluch ma jeszcze trudności z utrzymaniem równowagi oraz zabezpiecza je przed wypadnięciem.

W czasie zakupu sanek dla najmłodszych dzieci warto zwrócić uwagę, aby oparcie było solidnie zabudowane, wyprofilowane i wysokie.

W przypadku starszych dzieci oparcie nie jest potrzebne, ponieważ ogranicza ruchy i zmniejsza swobodę jazdy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie sanek z okręcanym oparciem, aby móc modyfikować je w zależności od wieku i potrzeb dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze