Trwa ładowanie...

Pusty pęcherzyk ciążowy

Avatar placeholder
02.10.2020 16:06
Pusty pęcherzyk ciążowy
Pusty pęcherzyk ciążowy

Pęcherzyk ciążowy (jajo płodowe) to pęcherzyk, w którym w normalnej ciąży rozwija się dziecko. Pusty pęcherzyk ciążowy, czyli zaśniad pusty lub ciąża bezzarodkowa, oznacza, że we wnętrzu pęcherzyka nie rozwija się płód. Mimo że doszło do zapłodnienia, a zapłodniona komórka jajowa zagnieździła się w jamie macicy, do dalszego rozwoju nie doszło, pozostał tylko zewnętrzny pęcherzyk. Jest to rodzaj poronienia na wczesnym etapie ciąży – tak wczesnym, że kobieta może nie mieć świadomości, że była w ciąży.

spis treści

1. Przyczyny ciąży bezzarodkowej

Ciąża bezzarodkowa jest zwykle wywołana różnego rodzaju zaburzeniami chromosomalnymi. Mają one swoje źródło w słabej jakości komórki jajowej lub nasienia. Jeśli komórka jajowa po zapłodnieniu (czyli zygota) zaczyna się nieprawidłowo dzielić, organizm może zareagować na to zablokowaniem rozwoju i dalszego podziału. Nieprawidłowe podziały komórki jajowej na samym początku rozwoju oznaczają, że dziecko byłoby obciążone wieloma wadami. Uważa się, że do ciąży bezzarodkowej może dojść także w przypadku niektórych infekcji lub brania leków.

Podczas bruzdkowania dochodzi do wytworzenia się trofoblastu, czyli jaja płodowego. W normalnych warunkach ma ono za zadanie chronić węzeł zarodkowy i rozwijający się z niego zarodek. Trofoblast razem z węzłem zarodkowym jest nazywany blastocystą. Mimo że zarodka nie ma, w organizmie matki pozostaje pęcherzyk ciążowy, który nadal przez jakiś czas rośnie, a także zagnieżdża się w jamie macicy. Wiąże się to z obecnością hormonów ciążowych, które utrzymują rozwój pęcherzyka.

Zobacz film: "Jakie badania powinnyście wykonać zanim zdecydujecie się na dziecko?"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy pustego pęcherzyka ciążowego

Kobieta na początku ciąży odczuwa takie same objawy w przypadku ciąży bezzarodkowej i normalnej. Pojawiają się więc poranne mdłości, wymioty, zatrzymanie miesiączki i zmęczenie. Testy ciążowe także wykrywają wtedy ciążę, gdyż poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG) się podnosi. W pewnym momencie jednak kobieta może zauważyć także objawy poronienia, takie jak:

Wtedy właśnie dojdzie do poronienia – obumarcia pustego pęcherzyka ciążowego. Aby potwierdzić pusty pęcherzyk ciążowy, trzeba wykonać badanie USG (pamiętając, że do 6. tygodnia trwania ciąży zarodek może być niewidoczny). Zbadanie go po usunięciu może pozwolić na stwierdzenie przyczyny pojawienia się pustego jaja płodowego.

Zobacz także:

Jeśli poronienie to nastąpiło samoistnie, nie trzeba usuwać pustego jaja płodowego. Jednak jeśli do poronienia nie doszło, konieczne może być podanie leków pobudzających usunięcie go z organizmu albo operacja jego usunięcia.

Po poronieniu pustego jaja płodowego, kobieta powinna powstrzymać się przed współżyciem lub stosować antykoncepcję przez kolejne trzy miesiące normalnych cykli menstruacyjnych (miesiączka może powrócić dopiero po jakimś czasie, około 4-6 tygodniach). Dopiero po tym czasie może podjąć starania o ponowne zajście w ciążę. Pusty pęcherzyk ciążowy bardzo rzadko zdarza się więcej niż raz w życiu.

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego? [7 zdjęć]

W trakcie ciąży podnosi się poziom gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Badanie jego stężenia

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze