Trwa ładowanie...

Proste triki na wyczyszczenie grilla. Idealne przed weekendem z rodziną

Komu wakacje kojarzą się ze smakiem grillowanych mięs i warzyw, ręka w górę. Świeże powietrze i smaczne jedzenie to przepis na udany odpoczynek. Co jednak zrobić, gdy po ostatnim grillowaniu wyczyścić ruszt i znajduje się na nim przypalony tłuszcz? Najlepsze są domowe sposoby.

Zobacz film: "Zapomnij o aluminiowych tackach do grilla"

spis treści

1. Soda do czyszczenia rusztu z grilla

Przypalony tłuszcz i resztki jedzenia usuniesz z rusztu za pomocą sody oczyszczonej i wody utlenionej. Przygotuj z nich gęstą pastę i dokładnie wyszoruj kratkę. Najlepiej będzie, jeśli użyjesz drucianej szczotki.

Zobacz też: Niedoceniana soda oczyszczona. Dzięki niej pozbędziemy się chemii z powierzchni owoców

Możesz też namoczyć kratkę w wodzie z octem, a potem wyszorować gruboziarnistą solą. Tłuszcz i brud zniknął, a ruszt będzie się znów nadał do użycia.

2. Cebula do czyszczenia grilla

Pamiętaj, żeby od razu po skończonym grillowaniu wyczyścić kratkę. Dzięki temu unikniesz potem trudnych do usunięcia zaschniętych zabrudzeń. Do czyszczenia grilla możesz wykorzystać dużą cebulę.

Przekrój ją na pół, nadziej na widelec lub szpikulec i pocieraj nią jeszcze gorący ruszt. Dla wzmocnienia efektu możesz spryskać kratkę octem lub sokiem z cytryny i dopiero wtedy wytrzeć ją cebulą.

3. Sól do czyszczenie grilla

Kolejnym sposobem na pozbycie się tłuszczu i zaschniętych resztek z grilla jest użycie soli. Ruszt kładziemy na folii aluminiowej i obficie obsypujemy solą, tak aby dokładnie pokryła zabrudzenia. Tak przygotowany wkładamy do mocno nagrzanego piekarnika.

Zobacz też: Nie tylko do gotowania. Nietypowe zastosowanie octu

Czekamy aż sól zbrązowieje i ostrożnie wyjmujemy ruszt z piekarnika. Gdy lekko przestygnie usuwamy sól i przecieramy kratkę grilla do czysta wilgotną szmatką.

4. Dlaczego czyszczenie grilla jest takie ważne?

Na brudnym grillu znajdują się pozostałości po poprzednich potrawach. Pod wpływem wysokiej temperatury ulegają zwęgleniu i wytwarzają szkodliwe substancje chemiczne, które mogą przenikać do żywności i powietrza. Nie tylko psują smak potraw, ale też sprawiają, że robią się trujące.

Nie zapominaj więc o regularnym czyszczeniu grilla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie