Pranie ubranek dziecięcych - jak i w czym prać ubranka niemowlaka?
Każdy rodzic wie, że pranie ubranek maluszka to niełatwe zadanie, które rodzi wiele dylematów. Świeżo upieczeni rodzice często gubią się wyborze właściwego detergentu, programu prania i płukania czy ustawień właściwej temperatury. Nic dziwnego, skoro ubranka małego dziecka są wykonane z delikatnych tkanin, a skóra malucha jest o wiele wrażliwsza niż dorosłych.
1. Razem czy osobno?
Regułą jest, że rzeczy bardzo małego dziecka (noworodka i niemowlęcia) powinno się prać oddzielnie, bez łączenia z rzeczami reszty domowników. Przemawia za tym przede wszystkim dbałość o higienę dziecięcych ubranek.
Jak wiadomo bowiem, nawet temperatura wody o wartości 90 st. C nie jest w stanie zagwarantować nam pełnego uśmiercenia wszystkich znajdujących się w ubraniach bakterii. Łącznemu praniu nie sprzyja również inny program piorący i dobór środków piorących, które różnią się od tych, jakie stosuje się wobec ubrań dorosłych.
2. W jakiej temperaturze i w czym prać?
Najważniejsze jest pierwsze pranie nowo kupionych ubranek, które są pełne bakterii szkodliwych dla dziecka. Szczególną dbałość o dokładne pranie powinno się przykładać do ubrań noworodka.
Pierwsze pranie najlepiej zrobić w 90 st. C i ustawić dodatkowe płukanie, jeśli pralka nie posiada systemu wykrywania piany. Im dziecko starsze, tym temperatura prania może być niższa. Zwykle ubrania noworodka pierze się temperaturze 60 st. C. Taka temperatura wody zabija roztocza, grzyby i najniebezpieczniejsze bakterie.
Wyjątek warto jednak zrobić w przypadku pieluch tetrowych i flanelowych, które brudzą się najbardziej, a plamy na nich pozostawione bywają trudne do sprania – tu ustawiamy znowu 90 st. C. Obowiązkowo przez kilka pierwszych miesięcy powinno się prać nowo zakupione ubrania, po roku można z tego zrezygnować.
W temperaturze 60 st. C też warto prać kilka miesięcy (co najmniej 3 miesiące), a następnie przejść na niższą temperaturę wody – 40 st. C. Ta jest wystarczająca, by uporać się brudem, a jednocześnie nie niszczy całkowicie flory bakteryjnej, z którą dziecko musi się oswajać. Warto również stosować specjalne proszki do prania ubranek dziecięcych - obecnie na półkach sklepowych jest ich spory wybór.
By nie pogubić się w ustawieniach odpowiedniej temperatury prania czy długości cyklu, warto korzystać z funkcji dodatkowych pralki, które nam to ułatwiają. Przykładem może być między innymi zastosowanie funkcji "Poziom zabrudzenia", którą posiadają pralki Amica. Pozwala to na szybki i łatwy wybór odpowiedniej długości i cyklu prania, dzięki wskazaniu pralce jednego z trzech stopni zabrudzenia ubrań.
3. Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?
Ze względu na to, że skóra małych dzieci jest niezwykle delikatna i bardzo podatna na wszelkie alergeny, wybór detergentu do prania nie może być przypadkowy. Do prania ubranek dla noworodka czy niemowlęcia powinno się używać dedykowanych im środków piorących. Najważniejsze, by taki środek nie miał w składzie np. związków chemicznych (np. kwasu borowego), substancji zapachowych czy barwników.
Należy pamiętać również o właściwym dozowaniu środków piorących. Ich zbyt duża ilość może zostać niewypłukana z ubranek, które mogą być później powodem alergii. By zminimalizować to ryzyko dobrze jest zakupić pralkę z wbudowanym programem antyalergicznym, który zagwarantuje dokładne wypłukanie detergentu.
Pralki Amica oferują program przeznaczony dla osób o wrażliwej skórze. Dzięki temu, że woda do każdego cyklu płukania jest specjalnie podgrzewana do temperatury 30 st. C, a cały cykl powtarzany jest czterokrotnie – możemy mieć pewność, że ubranie po praniu nie będzie podrażniało dziecięcej skóry.
4. Co warto jeszcze wiedzieć?
W przypadku ciężkich zabrudzeń dziecięcych ubranek np. na skutek wymiocin, ulania się czy przeciekania pieluszki, nie powinno się wrzucać od razu tych ubrań do pralki. Najlepiej jest spłukać pod ciepłą wodą zabrudzone miejsce, by nie brudzić reszty ubrań, które wspólnie z tymi wylądują w pralce. To dodatkowo również ma wpływ na jakość prania. Dzięki spłukaniu świeżego zabrudzenia, minimalizujemy ryzyko utrwalenia plamy na ubranku.
Nie można również zapominać o prasowaniu, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. To, z czym nie poradzi sobie pralka, skutecznie unieszkodliwi żelazko ustawione na najwyższą temperaturę – ok. 200 st. C..
Mając dziecko, warto zainwestować w dobrą pralkę. Dziecko, szczególnie to małe, wymaga często kilkukrotnego przebierania jednego dnia, co generuje górę prania. Kupując urządzenie energooszczędne i pojemne, można sobie jedynie ułatwić życie.