Praktyczne rady dla atopików

Artykuł sponsorowany

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących chorób alergicznych skóry. W większości choroba ta dominuje w krajach wysoko uprzemysłowionych, a cierpi na nią już 15–30% dzieci i 2–10% dorosłych. W ostatnich 30 latach procent chorych dzieci gwałtownie wzrósł. Przyczyn takiego stanu można się doszukiwać w zanieczyszczonym środowisku, mniejszym kontakcie dzieci z antygenami bakterii czy zmianie diety. Szacuje się, że odsetek niezdiagnozowanych chorych na AZS to już 38% dzieci i 10% dorosłych. Oto kilka porad, którymi powinny kierować się osoby chore na atopowe zapalenie skóry.

Jak się ubierać?

Wybierając materiał, z którego ma być wykonane ubranie, zwróćmy uwagę na jego skład i strukturę. Bawełna produkowana na skalę masową nie dość, że składa się z wystających włókien, które mogą podrażniać naszą wrażliwą skórę, to w dodatku procesowi jej produkcji towarzyszą szkodliwe procesy chemiczne. Jeżeli decydujemy się na bawełnę, wybierzmy tę organiczną, która nie powoduje podrażnienia środkami chemicznymi. Niepolecane są również tkaniny syntetyczne, które zawierają ropę naftową, powodując jeszcze większe swędzenie i dyskomfort. Warto też zrezygnować ze wszelkiego rodzaju materiałów uczulających, takich jak wełna czy futra. Najlepszym dla atopików materiałem jest jedwab ze względu na swoją gładkość, ale też to, że jego skład chemiczny zbliżony jest do komórek naskórka człowieka.

Czym czyścić?

Przy sprzątaniu i stosowaniu detergentów należy przede wszystkim pamiętać, aby nie doprowadzić do bezpośredniego kontaktu chemii ze skórą. Warto też zwracać uwagę na skład produktów, a przede wszystkim na to, czy nie zawierają substancji zapachowych, które są silnie uczulające. Do prania powinno się stosować proszki zalecane dla niemowląt lub płatki mydlane.

Dbaj i smaruj

Zrezygnuj przede wszystkim z codziennego stosowania mydła, które ma odczyn zasadowy, a więc nieodpowiedni dla skóry atopowej. Do codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po preparaty, których skład najbliższy jest roślinnemu, a co za tym idzie – naturalnemu. Skutecznymi lekami, które pomagają w codziennej pielęgnacji atopowej skóry, są kosmetyki marki DEMSA które odbudowują barierę ochronną skóry, nawilżają ją skutecznie, wiążąc wodę w naskórku, oraz łagodzą zaczerwienienia, podrażnienia i swędzenie. Kosmetyki te w swoim składzie zawierając wyciągi z roślin, takich jak rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska czy orzechowiec myjący, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Na co dzień DEMSA proponuje Preparat do mycia, Krem do ciała i Krem do twarzy, natomiast przy zaostrzeniu objawów AZS – Skoncentrowany krem do ciała, Intensywny balsam łagodzący swędzenie oraz Żel intensywnie nawilżający.

Twoja dieta

Przy AZS dużą rolę odgrywa także dieta chorego. Zaleca się unikanie produktów, które wywołują silne reakcje alergiczne, takich jak: jaja, mleko krowie, ryby, pszenica czy orzechy ziemne. Warto też zrezygnować z owoców cytrusowych.

Zmiana stylu życia

Pojawienie się atopowego zapalenia skóry powinno zmienić nasze nawyki dnia codziennego. W domu zrezygnujmy z grubych zasłon i dywanów, na których osadza się kurz i roztocza. Należy także często wietrzyć pomieszczenia, bo przegrzewanie ciała działa bardzo drażniąco na naszą skórę. Pamiętajmy też o tym, że sierść domowych zwierząt jest silnie uczulająca. Podczas planowaniu urlopu warto wziąć pod uwagę wyjazd nad morze, gdzie panuje większa wilgotność powietrza, co dodatkowo pomoże naszej skórze.

Stres a AZS

Stan naszej skóry w znacznym stopniu zależy od stresu, a stres od kondycji naszej skóry. Stres prowadzi do wytworzenia się nadmiernej ilości białek, które prowadzą do zaognienia stanów zapalnych w skórze. Natomiast pobudzony stresem mózg prowadzi do zmiany impulsu nerwowego w sygnał chemiczny, który z kolei skutkuje wydzielaniem nasilonej ilości substancji przez komórki.

Praca z atopowym zapaleniem skóry

Niezmiernie ważnym momentem dla cierpiących na AZS jest wybór zawodu. Osoby cierpiące na to schorzenie nie powinny szukać pracy w środowiskach silnie uczulających typu salon fryzjerski czy ogród zoologiczny. Warto też zastanowić się, czy praca w branży usługowej byłaby dla nas komfortowa.

Atopowe zapalenie skóry jest poważnym i uciążliwym schorzeniem. Nieleczone może prowadzić do zaognienia problemu i przysparzać wielu problemów. W leczeniu najważniejsza jest systematyczność i stosowanie odpowiednich dla nas produktów, takich jak te marki DEMSA, które ułatwią nam codzienną pielęgnację, a w rezultacie – życie.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry

Łagodzenie swędzenia - praktyczne sposoby

Artykuł sponsorowany Swędzenie jest z pewnością najbardziej dokuczliwą dolegliwością związaną z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Z biegiem lat występowanie tej choroby wzrasta, szczególnie w krajach...

Atopowe zapalenie skóry

Co należy wiedzieć na temat atopowego zapalenia skóry?

Artykuł sponsorowany Na atopowe zapalenie skóry (AZS) uskarża się dziś coraz więcej osób. Jest to przewlekłe nawracające schorzenie (...) układu immunologicznego (wywołującego przewlekły stan zapalny,...

Atopowe zapalenie skóry

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Atopowe zapalenie skóry w skrócie określa się AZS, jednak jego przyczyny powstawania nie są zbyt jasne. Wśród czynników, które mogą wywoływać taką (...) prozapalne. Jak dokładnie przebiega atopowe...

Atopowe zapalenie skóry

Premiera pierwszej części serii Atopowi Bohaterowie

Premiera pierwszej części serii Atopowi Bohaterowie

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dziecięcego. W Polsce choruje na nie co piąte dziecko. Kampania Atopowi Bohaterowie zwraca uwagę na emocje związane z ograniczeniami,...

Ospa wietrzna i półpasiec

Szczepienie na ospę u atopików

Szczepienie na ospę u atopików

Ospa u atopików Dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry ciężej przechodzą infekcje, dlatego warto pomyśleć o szczepieniu ich np. na ospę.

Pokój dla ucznia

Funkcjonalne mieszkanie

Funkcjonalne mieszkanie

Urządzenie mieszkania Mieszkanie, w którym spędzamy przecież dużo swojego czasu, musi być praktyczne i funkcjonalne, ale również ładne.