Trwa ładowanie...

Pozwali państwo polskie za treści w podręczniku do HiT. Spór sądowy właśnie dobiegł końca

Avatar placeholder
08.01.2025 19:48
Sprawa toczyła się z powództwa Joanny i Kamila Mieszczankowskich, rodziców dziecka poczętego metodą in vitro
Sprawa toczyła się z powództwa Joanny i Kamila Mieszczankowskich, rodziców dziecka poczętego metodą in vitro (Getty Images, Facebook)

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o zakończeniu sporu sądowego dotyczącego treści zawartych w podręczniku do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" (HiT) autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. Konflikt, który trwał od września 2022 roku, dotyczył fragmentów książki uznanych za naruszające godność i cześć osób urodzonych dzięki metodzie in vitro.

spis treści

1. Spór o ochronę dóbr osobistych

Sprawa toczyła się z powództwa Joanny i Kamila Mieszczankowskich, rodziców dziecka poczętego metodą in vitro. Twierdzili oni, że fragmenty podręcznika wydanego przez Wydawnictwo Biały Kruk w pierwszym wydaniu, w rozdziale "Kultura i rodzina w oczach Zachodu", naruszały ich dobra osobiste.

Rodzice szczególnie zwrócili uwagę na fragment, w którym autor odnosił się do kwestii prokreacji:

"Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli" - można było przeczytać w podręczniku.

Zobacz film: "Podręcznik prof. Roszkowskiego to “hit”. Wzbudza skrajne emocje"

W dalszej części kontrowersyjnego rozdziału padły także pytania o miłość rodzicielską dzieci urodzonych metodą in vitro:

"Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju 'produkcję'?".

Zobacz także: Kolejny absurd z podręcznika. "Czy ktoś w ogóle czyta te podręczniki przed puszczaniem do druku?"

2. Reakcje rodziców i działania sądowe

Joanna i Kamil Mieszczankowscy argumentowali, że takie treści mogą mieć negatywny wpływ na ich córkę oraz inne dzieci urodzone dzięki tej metodzie.

- Nie wolno pozwolić, aby ta książka funkcjonowała w przyszłości, bo może mieć wpływ na moją córkę, jej zdrowie, dobrostan - powiedział Kamil Mieszczankowski podczas pierwszej rozprawy w listopadzie 2023 roku.

W kolejnych wydaniach podręcznika fragmenty te zostały usunięte, co wydawnictwo określiło jako krok mający na celu "ugasić pożar".

Po wielomiesięcznym procesie strony sporu - minister edukacji i państwo Mieszczankowscy - zawarły ugodę. W oświadczeniu podpisanym przez minister edukacji Barbarę Nowacką podkreślono zgodę stron co do tego, że takie treści nie powinny być przedmiotem nauczania.

"Zgodnie z zawartą ugodą, strony uznały, że treści naruszające dobra osobiste zostały usunięte, co umożliwiło zakończenie sporu w sposób polubowny" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji.

Sprawa podręcznika do HiT wzbudziła szeroką debatę społeczną na temat treści nauczania w szkołach. Podkreślono potrzebę weryfikacji materiałów edukacyjnych pod kątem poszanowania różnorodności światopoglądowej i ochrony godności osobistej uczniów oraz ich rodzin.

Ministerstwo zobowiązało się do większej kontroli podręczników przed ich dopuszczeniem do użytku w szkołach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze