Trwa ładowanie...

Postacie z bajek. Poznaj kultowych bohaterów!

Postacie z bajek są rozpoznawalne przez najmłodszych i dorosłych. Bawią, niekiedy również uczą. Niektóre z nich stały się ikonami kultury. Poznajcie kultowe postacie z bajek. Kim dzisiaj interesują się najmłodsi?

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

spis treści

1. Postacie z bajek. Skąd ich fenomen?

Chyba każdy z nas potrafi bez zastanowienia wskazać choć jednego bajkowego bohatera. Każde pokolenie ma swoich animowanych idoli, ale – jak postaram się pokazać – niektórzy bawią niezależnie od upływającego czasu.

Dzieci bardzo lubią oglądać bajki. I choć samo spędzanie czasu przed ekranami przez najmłodszych może budzić sprzeciw, nie da się ukryć, że chyba każde dziecko ma swoim życiu etap fascynacji animowanym bohaterem. I nie ma w tym nic złego. Takie zainteresowania rozbudzają wyobraźnię dzieci, są też przyczynkiem do zabaw i rozmów z rówieśnikami. To łączący ich most, który pomaga przełamać opory w kontaktach z innymi.

I choć znanych postaci z bajek jest całe mnóstwo, przedstawiamy Wam kultową czwórkę! To bohaterowie bajek polskich i zagranicznych, których sława sięga daleko poza kraj produkcji.

Przeczytaj również:

2. Reksio

To mały, łaciaty piesek, którego losy śledziły miliony polskich dzieci. Jest bohaterem filmu animowanego w reżyserii Lechosława Marszałka. Bajka produkowana była w latach 1967–1990 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Pieskowi towarzyszą również inne zwierzęta, ale to on jest kluczową postacią bajki.

Reksio zasłużył sobie na pomnik. Postawili go mieszkańcy Bielska-Białej na placyku między ul. 11 Listopada i ul. Stojałowskiego.

3. Bolek i Lolek

To kolejni kultowi bohaterowie, którzy bawili pokolenie naszych rodziców. Po raz pierwszy na ekranie pojawili się w 1962 roku. „Stworzył” ich Władysław Nehrebecki, a natchnęli go do tego synowie, Jan i Roman. Ich ówczesne figle i psoty stanowiły świetny materiał do stworzenia bajki o dwóch rezolutnych chłopcach, którzy podejmowali różne wyzwania. W odcinkach wyprodukowanych w latach 70. XX wieku pojawiła się Tola, która wystąpiła w 30 kolejnych epizodach.

Co ciekawe, bajka w większości nie posiada dialogów. Wyjątek stanowią pełnometrażowe filmy o Bolku i Lolku oraz serie z lat 80. XX wieku.

Bolek i Lolek zrobili zawrotną karierę. Pokochali ich i mali, i duzi widzowie. Filmy z ich udziałem wyświetlano na wszystkich kontynentach.

Filmy o przygodach Bolka i Lolka produkowano przez 23 lata. Wszystkie powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Przeczytaj również:

4. Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek to tytułowy bohater bajki autorstwa brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne’a. Po raz pierwszy świat usłyszał o nim w 1926 roku, kiedy wydano pierwszą książkę z przygodami sympatycznego misia i jego przyjaciół: Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Przemądrzałej Sowy, Mamy Kangurzycy i jej Maleństwa oraz Krzysia (Tygrys pojawił się dopiero w drugiej części bajki pt. „Chatka Puchatka”).

Kubuś Puchatek to dziś kultowa postać. Chyba nie ma nikogo, kto nie wiedziałby, kim jest wzbudzający sympatię miś. Pojawia się na dużych i małych ekranach, w wielu książkach. Z jego wizerunkiem produkowane są zabawki, artykuły szkolne, ubrania, przedmioty codziennego użytku dla dzieci, pościele i ręczniki dla najmłodszych.

Prawa autorskie do wizerunku i imienia Kubusia Puchatka posiada wytwórnia The Walt Disney.

5. Peppa

Peppa to bardzo popularna świnka, bohaterka brytyjskiego serialu animowanego. Jest uwielbiana przez dzieci wieku przedszkolnym. Trochę psotna, bardzo rozgadana, wesoła i ciekawa świata. Lubi przygody, taplanie się w błocie i czekoladowe ciasteczka.

Bajka o Peppie ma bardzo prosty przekaz. Jest lubiana przez dzieci na całym świecie. Choć bywa krytykowana za prostotę, ma też wiele zalet, m.in. przekazuje elementarne wartości (miłość, przyjaźń, szacunek). Uczy też tolerancji i pokazuje potrzebę pomocy słabszym.

Wizerunek Peppy i jej rodziny (brata, rodziców i dziadków) pojawia się na wielu zabawkach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.