Warzywa dla niemowląt

Warzywa, podobnie jak owoce, są źródłem witamin, soli mineralnych oraz błonnika. Spożywanie warzyw warunkuje prawidłową pracę jelit, chroni przed zaparciami oraz wzmacnia organizm dziecka. Podając warzywa dzieciom, najpierw należy jednak odpowiednio je przygotować, ponieważ wiele z nich jest ciężkostrawnych.

Warzywa dla malucha

Warzywa są cennym źródłem witamin i soli mineralnych oraz białka (nasiona roślin strączkowych). Substancje odżywcze zawarte w warzywach warunkują prawidłowy rozwój dziecka, dlatego powinny się znaleźć w codziennym jadłospisie niemowlęcia.

Polecane wideo:

Wprowadzając do jadłospisu nowe pokarmy, należy zachować ostrożność. Po raz pierwszy podaje się je w małych ilościach po około 2-3 łyżeczki i należy zwracać uwagę, czy nie występują bóle brzuszka, kolki lub biegunka. W przypadku niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

Przed przygotowaniem posiłku zawierającego warzywa dla dziecka należy dokładnie je umyć oraz obrać ze skórki. Warzywa można podawać surowe, np. marchewka, pomidor, papryka czerwona, zielona sałata, lub w postaci gotowanej – pietruszka, seler, buraki, kapusta, szczaw, szpinak. Warzywa przed podaniem lepiej ugotować na parze, wtedy zawierają więcej witamin i soli mineralnych w porównaniu do gotowanych w wodzie. Następnie dokładnie ucieramy, przecieramy lub drobniutko kroimy.

Warzywa można podawać z gotowanym mięsem (indyk, cielęciną) lub rybą (morszczuk, dorsz), wówczas mamy wykwintne danie obiadowe dla niemowlęcia.

Charakterystyka warzyw dla niemowląt

W polskich sklepach oraz marketach jest szeroki wybór warzyw. Na pewno każdy zadaje sobie pytanie, które są najlepsze dla naszego dziecka, jakie składniki odżywcze dostarczają?

Pierwszym warzywem, które jest podawane dziecku jest marchewka. Jest ona bogatym źródłem beta-karotenu, który w organizmie przekształcany jest w witaminę A. Ponadto zawiera spore ilości błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który korzystnie wpływa na mikroflorę jelit. W przypadku wystąpienia biegunki zaleca się gotowanie zupy z marchwi - marchwianki, która wspomaga jej leczenie. Marchewkę można podawać na surowo, w postaci soków lub gotowaną.

Dynia jest warzywem, które można podawać od 5 miesiąca życia. Podobnie jak marchewka, zawiera mnóstwo beta-karotenu oraz witamin z grupy B. Z dyni można przygotowywać zupy, soki oraz przeciery.

Ziemniak zawiera mnóstwo potasu, który reguluje poziom nawodnienia organizmu. Ziemniaki podaje się po ugotowaniu, najlepiej na parze. Buraki są skarbnicą witamin i składników mineralnych (potas, wapń, żelazo, magnez mangan). Ponadto charakteryzują się wysoką zawartością kwasu foliowego, który zapobiega występowaniu anemii oraz wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego. Początkowo należy podawać je po ugotowaniu, można również przygotowywać sok. Po ich spożyciu może wystąpić zabarwienie moczu na kolor czerwony, co jest wynikiem wydalania z organizmu barwników obecnych w buraku. To nie jest objaw niepokojący.

Pietruszka i ser są warzywami zawierającymi witaminy z grupy B oraz polifenole, które wykazują zróżnicowane właściwości prozdrowotne.

Brokuły to zielone warzywo bogate w witaminy A, E, K, C, kwas foliowy oraz sole mineralne. Brokuły są korzystnym źródłem żelaza, którego niedobór w organizmie powoduje anemię oraz upośledza rozwój układu nerwowego dziecka. Brokuły najlepiej podawać po ugotowaniu z odrobiną masełka, by witaminy rozpuszczalne w brzuszku malucha się wchłonęły.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dieta niemowlęcia karmionego butelką
Dieta niemowlęcia karmionego butelką

Podsumowanie akcji testowania mleka następnego Enfamil Premium 2

możliwości karmione tylko i wyłącznie mlekiem z piersi matki. Potem można rozszerzać dietę dziecka, a także wprowadzać mu mleko modyfikowane (...) Premium 2 dużo chętniej, w 26% zareagowało podobnie, z kolei 13% nie podawało wcześniej...

Dieta niemowlęcia karmionego butelką

Schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie

Pokarm kobiecy zawiera optymalny skład dla prawidłowego rozwoju noworodka i niemowlęcia do 6 miesiąca życia. Jednakże istnieją (...) przeciwwskazania do karmienia piersią (m.in. fenyloketonuria,...

Dieta dla malucha

Pokarmy dla malców

Pokarmy dla malców

Dieta dla malucha to przede wszystkim zdrowe warzywa i owoce.

Karmienie niemowlęcia

Nowe produkty w diecie niemowlaka

Nowe produkty w diecie niemowlaka

jedynie jedną lub dwie łyżki posiłku stałego i więcej nie będzie chciało - to przecież dla niego zupełna nowość. Stopniowo wprowadzaj warzywa i owoce Twoje (...) dziecko może jeść warzywa, owoce, zboża, a nawet mięso....

Rozszerzanie diety

„Przejrzyj na wylot" posiłki BoboVita

wysokiej jakości składniki pochodzące z kontrolowanych upraw oraz warzywa gotowane na parze. Konsystencja posiłku jest dopasowana do potrzeb niemowląt (...) jakości składniki pochodzące z kontrolowanych upraw oraz warzywa...