Trwa ładowanie...

Szkarlatyna w ciąży

Avatar placeholder
11.03.2024 17:00
Szkarlatyna w ciąży
Szkarlatyna w ciąży

Szkarlatyna to choroba bakteryjna, która wywołuje charakterystyczną różowo-czerwoną wysypkę. Dawniej była to bardzo groźna choroba, ale obecnie w większości przypadków szkarlatyna ma postać łagodną. Jest to stosunkowo rzadko występująca choroba, która może pojawić się u ciężarnych. Nie ma jednak dowodów na to, że zachorowanie na szkarlatynę w ciąży jest zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Mimo to ciężarne kobiety powinny uprzedzić personel medyczny, jeśli w okresie tuż przed porodem miały kontakt z infekcjami wywołanymi przez paciorkowce.

1. Objawy szkarlatyny w ciąży

Typowym symptomem szkarlatyny jest rozległa, różowo-czerwona wysypka, która w dotyku przypomina papier ścierny. Wysypka może pojawić się w jednym miejscu na ciele, ale szybko rozprzestrzenia się na wiele innych części ciała, na przykład uszy, szyję oraz klatkę piersiową. Krostki na ciele mogą wywoływać świerzbienie. Twarz chorego staje się zaczerwieniona, ale skóra wokół ust pozostaje biała. Język może wyglądem przypominać truskawkę. Połykanie jest utrudnione. Innym objawem szkarlatyny jest, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i pachwinowych, które towarzyszy zwykle złemu samopoczuciu. Symptomy choroby rozwijają się zazwyczaj w ciągu 2-4 dni od zakażenia. Do rozwoju choroby dochodzi zwykle po bólu gardła lub infekcji skóry wywołanej przez konkretny szczep bakterii paciorkowca. Szkarlatyna jest bardzo zaraźliwa – do zakażenia może dojść poprzez wdychanie bakterii wydostających się z organizmu osoby chorej podczas kaszlu lub kichania.

2. Leczenie szkarlatyny w ciąży

Większość łagodnych przypadków szkarlatyny ustępuje samoistnie w ciągu około tygodnia. Mimo to zaleca się podjęcie leczenia, gdyż przyspiesza to powrót do zdrowia. Ponadto brak leczenia wiąże się z większym ryzykiem groźnych powikłań (np. zapalenie mięśnia sercowego). Znaczna większość pacjentów wraca do zdrowia 4-5 dni po rozpoczęciu leczenia. Najbardziej powszechną metodą leczenia szkarlatyny jest podawanie choremu antybiotyków przez 10 dni. Zwykle jest to doustna dawka penicyliny. Jeśli chory jest uczulony na penicylinę, podaje mu się inny lek. Penicylinę mogą stosować również kobiety w ciąży, gdyż lek ten nie stanowi zagrożenia dla płodu. W leczeniu szkarlatyny ważne jest niewychodzenie z domu przez co najmniej dobę po rozpoczęciu kuracji. Objawy ustępują zwykle w ciągu kilku dni, jeśli antybiotyki są przyjmowane we właściwy sposób. Należy trzymać się zaleceń i nie kończyć leczenia zbyt wcześnie, by organizm do końca zwalczył infekcję. Jeśli chory ma gorączkę, przyjmowanie antybiotyków powinno przywrócić właściwą temperaturę ciała w ciągu 12-24 godzin.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

W leczeniu szkarlatyny istotne jest także wypijanie dużych ilości wody, zwłaszcza jeśli ma miejsce spadek apetytu. Pokój, w którym przebywa pacjent powinien być chłodny. Aby złagodzić bóle i obniżyć wysoką temperaturę ciała, można przyjmować lek o działaniu przeciwzapalnym. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem odnośnie do stosowanego leku. W celu złagodzenia świerzbienia wywołanego wysypką można aplikować balsam galmanu na skórę.

Szkarlatyna to rzadko występująca choroba, która zwykle ustępuje samoistnie. Warto jednak podjąć się jej leczenia, by zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze