Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Śluz płodny

Śluz płodny jest potrzebny do tego, aby plemniki mogły przetrwać w drogach rodnych kobiety i z łatwością dotrzeć do komórki jajowej. Mówiąc inaczej, obecność śluzu płodnego w pochwie ułatwia zapłodnienie i daje większe szanse na zajście kobiety w ciążę. Jeśli kobieta odczuwa wilgoć w okolicach intymnych, prawdopodobnie jest w okresie dni płodnych. Współżycie płciowe w tym czasie daje największe szanse na zapłodnienie. Wiedza na temat okresów płodności i niepłodności kobiety w cyklu menstruacyjnym odgrywa bardzo ważną rolę w świadomym planowaniu poczęcia dziecka.

Polecane wideo:

1. Okresy płodności i niepłodności w cyklu menstruacyjnym

Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia – płodność kobiety rozpoczyna się w okresie dojrzewania płciowego (w wieku około 12-15 lat), a kończy wraz z wejściem w fazę przekwitania (w wieku około 50 lat). Okres płodności kobiety trwa zatem średnio jakieś 30-40 lat, przy czym uzależniony jest od etapów cyklu miesiączkowego. Dni płodne w cyklu menstruacyjnym przypadają na czas, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika do jajowodu – następuje wtedy owulacja, inaczej tzw. jajeczkowanie. W przeważającej części swego życia kobieta pozostaje zatem niepłodna, tzn. niezdolna do zapłodnienia, z wyjątkiem kilku dni w cyklu, kiedy to dojrzałe jajeczko opuszcza jajnik.

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się krwawieniem miesiączkowym, czyli menstruacją. Pierwszy dzień cyklu to zatem pierwszy dzień miesiączki. Koniec cyklu menstruacyjnego to ostatni dzień przed następnym krwawieniem miesiączkowym. Każdy cykl kobiety można podzielić na trzy fazy płodności.

  • Faza niepłodności względnej – długość tej fazy nie jest stała. Jeśli kobieta ma krótkie cykle, dojrzewanie komórki jajowej może następować tak szybko, że dni płodne będą rozpoczynały się już pod koniec miesiączki. W przypadku krótkich cykli miesiączkowych stosunek płciowy odbyty w czasie miesiączki może skutkować zajściem kobiety w ciążę. Gdy kobieta ma cykle normalnej długości (zwykle 28 dni), stosunek w trakcie miesiączki jest niepłodny.
  • Faza płodności – trwa zaledwie kilka dni w cyklu. W tym czasie dojrzewa komórka jajowa i wydostaje się z pęcherzyka jajnikowego. Uwolniona do jajowodu komórka jajowa może żyć do 24 godzin. Kobieta jest płodna, gdy następuje owulacja, a więc jajeczko pojawia się w jajowodzie. Do zapłodnienia może dojść tylko w ciągu doby, w której żyje żeńska gameta. Jednak ze względu na to, że plemniki mogą żyć w śluzie płodnym nawet 3-5 dni, dlatego również na 5 dni przed jajeczkowaniem mówi się o czasie płodnym. Okres dni płodnych w cyklu trwa do czterech dni po owulacji.
  • Faza niepłodności bezwzględnej – rozpoczyna się od momentu obumarcia komórki jajowej i trwa do miesiączki. Ten okres dni niepłodnych w cyklu jest stały i obejmuje zazwyczaj 14 dni. Jeśli odejmiesz od daty przewidywanej miesiączki 14 dni, otrzymasz datę owulacji, a więc szczytowego okresu płodności kobiety w cyklu.

Podział cyklu menstruacyjnego kobiety na fazy płodności i niepłodności pozwala naturalnie planować poczęcie dziecka. Dni płodne u kobiety charakteryzują się obecnością w drogach rodnych śluzu płodnego i nieco podwyższoną temperaturą ciała.

2. Parametry śluzu płodnego

Po skończonej miesiączce szyjka macicy najczęściej zaczopowana jest korkiem gęstego śluzu. W miarę jak dojrzewa komórka jajowa, w pochwie zaczyna pojawiać się śluz. Początkowo śluz jest mętny, nieprzejrzysty, lepki. Stopniowo zmienia się jednak na bardziej rozciągliwy, śliski, bezbarwny, przezroczysty. W drogach rodnych zwiększa się też jego ilość. W czasie dni płodnych kobieta czuje w przedsionku pochwy mokrość, silną wilgotność. Gdy śluz w pochwie wygląda jak białko jaja kurzego i daje się rozciągnąć między dwoma palcami dłoni, jest to właśnie śluz płodny.

To, jak długo śluz jest obecny w pochwie, zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych uwarunkowań każdej kobiety. Pod koniec obecności w pochwie śluzu o konsystencji białka jaja kurzego następuje owulacja. Komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i wędruje do jajowodu. Kiedy w czasie swojej wędrówki „spotka się” z plemnikiem, dochodzi do zapłodnienia. Po jajeczkowaniu szyjka macicy nie wytwarza już śluzu płodnego i ponownie zostaje zamknięta przez gęsty korek śluzowy. Śluz płodny znosi nieco kwasowość środowiska pochwy i umożliwia zachowanie plemników przy życiu w drogach rodnych kobiety. Bez śluzu plemniki szybko obumierają.

Subiektywne odczucie suchości w pochwie oznacza dni niepłodne w cyklu. Gdy kobieta odczuwa wilgoć w pochwie, prawdopodobnie rozpoczął się okres dni płodnych. Śluzu płodnego nie wolno mylić z upławami. Dokładna obserwacja śluzu pomaga ustalić optymalny moment współżycia, który ma doprowadzić do zajścia w ciążę. Niewielka ilość śluzu szyjkowego w pochwie oraz niskie parametry nasienia mężczyzny mogą stanowić przyczynę problemów z poczęciem. Przy ustaleniu szczytu najwyższej płodności kobiety w cyklu mogą pomóc testy owulacyjne oraz pomiary pH śluzu szyjkowego.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy

~Takbardzochce • ostatni post 2 miesiące temu

6
Artykuły Metoda Billingsów
Metoda Billingsów

Obserwacja śluzu metodą planowania rodziny

Obserwacja śluzu metodą planowania rodziny

. Metodę tę opracował Dr Thomas Hilgers, a oparł ją, podobnie do metody Billingsów, na obserwacji śluzu. (...) Model Creightona to naturalna metoda planowania rodziny, która polega na określaniu dni płodnych i niepłodnych w cyklu menstruacyjnym kobiety

Metoda Billingsów

Model Creightona

tę opracował Dr Thomas Hilgers, a oparł ją, podobnie do metody Billingsów, na obserwacji śluzu. Model Creightona pozwala kobiecie dokładnie poznać (...) Model Creightona to naturalna metoda planowania rodziny, która polega na określaniu dni płodnych i niepłodnych w cyklu menstruacyjnym kobiety. Metodę

Metoda Billingsów

Śluz szyjkowy

dla osób stosujących naturalne metody planowania rodziny, takie jak metoda Billingsów i inne metody objawowo-termiczne. Dzięki obserwacji śluzu można prześledzić swój cykl owulacyjny i wybrać odpowiedni moment na poczęcie dziecka. Co to jest śluz szyjkowy? W okresie okołoowulacyjnym w pochwie pojawia się estrogenny śluz szyjkowy, a na początku i na końcu cyklu menstruacyjnego - śluz gestagenny (inaczej śluz typu G). Śluz estrogenny wywoływany przez zwiększoną liczbę hormonów o nazwie estrogeny, pojawia się w okresie dni płodnych. Ten rodzaj śluzu ma kilka charakterystycznych cech: daje uczucie wilgoci w pochwie; jest śliski; rozciąga się; ma przezroczysty kolor. Taki śluz szyjkowy to śluz płodny. Wspomaga on plemniki, jeśli pojawią się w pochwie. Pozwala im przetrwać dzięki temu, że zawiera substancje odżywcze oraz chroni przed kwaśnym środowiskiem wnętrza pochwy. Pomaga także w transporcie plemników. Jego niewystarczająca ilość może utrudnić lub uniemożliwić dotarcie plemnika do jajeczka. Dzieli się na kilka rodzajów. Jest to śluz L, S i P. Śluz typu L może „filtrować" plemniki i przepuszczać w głąb tylko te zdrowe i ruchliwe. Śluz S ułatwia przemieszczanie się plemnikom. Śluz P uzdalnia plemniki do dalszej drogi. Odżywianie plemników w ich drodze pozwala przetrwać im w macicy nawet 7 dni. Śluz gestagenny jest natomiast produkowany na skutek działania progesteronu i ma dokładnie odwrotne działanie - nie pozwala plemnikom dotrzeć w głąb macicy. Jest to śluz niepłodny, blokujący plemnikom drogę do jajeczka. Nie jest on tak elastyczny i przejrzysty jak śluz płodny, jest natomiast lepki i mętny. Może być białawy lub żółtawy. Nie powoduje uczucia wilgoci w pochwie. W pochwie pojawia się także inny śluz, śluz typu F. Są to różne, zmieszane z sobą wydzieliny, takie jak wydzielina endometrialna, jajowodowa lub glikoproteiny. Jak obserwować śluz szyjkowy? Obserwacje śluzu szyjkowego pozwalają kobiecie poznać swój cykl menstruacyjny, dni płodne i niepłodne. Badanie polega na tym, że kobieta ocenia lepkość i wilgoć na sromie. Dokładniejsze badanie wymaga na przykład obejrzenia śluzu startego z ujścia pochwy. Jeśli chcemy sprawdzić śluz szyjkowy po oddaniu moczu, należy najpierw zetrzeć mocz, a po tym podetrzeć się jeszcze raz. Nie bada się śluzu w głębi pochwy. Cechy, jakimi można określać śluz szyjkowy, to: lepkość - aby ją ocenić trzeba się poruszać; śliskość, gładkość; wilgotność - czyli duża ilość śluzu; suchość - czyli brak śluzu. Ilość śluzu szyjkowego nie jest tak ważna jak jego pozostałe cechy. Nie jest także ważne, jak długo w ciągu dnia odczuwamy typ śluzu. Aby obserwacje śluzu szyjkowego pomogły w poczęciu, trzeba codziennie wieczorem odnotowywać swoje obserwacje. Jeśli chcemy mieć jak najdokładniejsze badania, co jest szczególnie ważne u kobiet, które dłuższy czas starają się o dziecko, możemy wykorzystać specjalne kieszonkowe krystalizatory rozpoznające rodzaj śluzu szyjowego po sposobie jego krystalizacji.

Naturalne metody antykoncepcyjne

Obserwacja śluzu

Billingsów. Śluz szyjkowy płodny (estrogenny) i niepłodny (gestagenny) Śluz szyjkowy jest produkowany w macicy. W zależności od dnia cyklu (...) , ma on inne właściwości - w dni płodne produkowany jest śluz płodny, a w niepłodnie - śluz niepłodny. Śluz płodny jest śluzem estrogennym, produkowanym pod wpływem estrogenów, wydzielanych w okresie okołoowulacyjnym, czyli najbardziej płodnym. Taki śluz jest sprzyjający dla plemników, jeśli dostaną się do pochwy. Pomaga im się przemieszczać, odżywia je, chroni przed kwaśnym środowiskiem pochwy. Jeden z rodzajów tego śluzu (śluz L) może nawet „selekcjonować" plemniki pod względem prawidłowej budowy i ruchliwości i nie przepuszczać tych gorszych komórek do komórki jajowej. W przypadku braku śluzu płodnego, plemniki w pochwie bardzo szybko giną i nie są w stanie dotrzeć do jajeczka. Właściwości śluzu płodnego: wywołuje uczucie wilgoci w pochwie, jest śliski, jest rozciągliwy (jak białko jajka), jest przezroczysty. Śluz niepłodny produkowany jest z kolei pod wpływem progesteronu i nazywany jest śluzem gestagennym. Nie dopuszcza on plemników w głąb macicy i do komórki jajowej. Właściwości śluzu niepłodnego: nie wywołuje uczucia wilgoci w pochwie, nie jest elastyczny, jest mętny i nieprzezroczysty, ma białawy lub żółtawy kolor. Jak wygląda obserwacja śluzu szyjkowego? Znając już podstawowe cechy i właściwości śluzu płodnego i niepłodnego, można przystąpić do badania. Badać śluz można w domu, codziennie, wybierając podobną porę dnia. Dopiero po kilku miesiącach zapisywania wyników badania można z dość dużym prawdopodobieństwem wyznaczyć dni płodne i niepłodne, pod warunkiem, że nie dojdzie do żadnych zaburzeń cyklu miesięcznego. Aby zbadać śluz szyjkowy, czasem wystarczy zwrócić uwagę na to, jak wygląda i zachowuje się śluz po wytarciu pochwy papierem toaletowym po oddaniu moczu (najpierw ściera się mocz, potem śluz). Ze względu na obfitość, zwykle można tak bez problemu zaobserwować śluz płodny. Śluz zawsze bada się na zewnątrz pochwy, nie w środku. Można także zwrócić uwagę na ewentualne ślady na bieliźnie czy wkładce higienicznej. Za rozpoczęcie dni płodnych uznaje się dzień, w którym kończy się uczucie suchości w pochwie. Uczucie wilgoci nie musi się utrzymywać cały dzień. Badanie śluzu szyjkowego można ułatwić za pomocą specjalnego krystalizatora, który bada sposób krystalizacji śluzu i podaje, czy zbadany śluz jest płodny czy niepłodny. Należy pamiętać, że w czasie krwawienia miesiączkowego także może być wydzielany śluz płodny. Nie jest to jednak łatwe do sprawdzenia, dlatego uznaje się, że w czasie każdej miesiączki może dojść do zapłodnienia. Oprócz badania śluzu, w naturalnych metodach planowania rodziny wykorzystuje się także badanie podstawowej temperatury ciała, objawu szyjkowego oraz wyliczanie dni płodnych i niepłodnych. Stosuje się to wszystko po to, aby zmaksymalizować dokładność tych metod.

Metody ułatwiające poczęcie

Objawy owulacji

temperatura ciała pojawia się tuż po owulacji i trwa około dwa tygodnie. Jeśli utrzymuje się dłużej, może oznaczać infekcję lub ciążę. Płodny śluz szyjkowy i objaw szyjkowy Płodny śluz szyjkowy to śluz estrogenny, wydzielany pod wpływem estrogenów w organizmie kobiety. Taki śluz „wspiera" plemniki w ich drodze do jajeczka, dostarcza im składniki odżywcze, przyspiesza ich ruch, a nawet „selekcjonuje", wybierając najbardziej ruchliwe i najzdrowsze plemniki. Śluz płodny wywołuje uczucie wilgoci w pochwie, jest obfity, rozciągliwy i przezroczysty. Strona 1/2 Czytaj dalej >>

Wyznaczanie dni płodnych

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to naturalna metoda planowania rodziny. Polega ona na wyznaczaniu dni płodnych za pomocą oceny śluzu szyjkowego. Kiedy pojawia się śluz płodny, jest duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Kiedy obserwowany jest śluz niepłodny, to prawdopodobieństwo znacząco się zmniejsza. Płodny okres okołoowulacyjny można wykorzystać, aby właśnie wtedy współżyć - wtedy jest to metoda wspomagająca zajście w ciążę lub powstrzymać się w tym czasie od współżycia - wtedy może być to naturalna (...) ; niepłodność poowulacyjna, która pojawia się po ok. 3 dniach od szczytu płodności. Jak rozpoznać śluz płodny? Aby plemniki mogły przetrwać

Wyznaczanie dni płodnych

Metoda objawowo-termiczna

szyjkowego. Badanie to opiera się na odczuciach z pochwy. Odczuwanie wilgoci oznacza, że pojawił się śluz płodny, natomiast suchość pochwy może być objawem (...) braku śluzu lub pojawienia się śluzu niepłodnego. Można dodatkowo zbadać kolor i konsystencję śluzu palcami. Śluz płodny i niepłodny odróżnia

Naprotechnologia

Obserwacja śluzu szyjkowego

Obserwacja śluzu szyjkowego to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Inaczej określana jest jako metoda Billingsów - od nazwiska jej odkrywców i propagatorów. Polega na obserwowaniu śluzu szyjki macicy w czasie cyklu miesiączkowego kobiety. W przeciętnym cyklu menstruacyjnym śluz szyjkowy występuje podczas dojrzewania pęcherzyka jajnikowego i poprzedza jajeczkowanie. Wzrost stężenia estrogenów przed jajeczkowaniem doprowadza do zwiększenia produkcji śluzu w szyjce macicy - co ułatwia określenie początku okresu owulacji, szczytowego momentu płodności kobiety w cyklu. Zmiany śluzu szyjkowego w kolejnych etapach cyklu Po miesiączce odczuwanie suchości w pochwie - brak śluzu. Odczuwanie lekkiej wilgotności w pochwie - śluz mętny, gęsty, kleisty. Odczuwanie mokrości w pochwie około owulacji - śluz przejrzysty i rozciągliwy. Po owulacji odczuwanie suchości w pochwie lub lekkiej wilgotności - śluz nieprzejrzysty i gęsty. Śluz szyjkowy może również pojawić się bezpośrednio po miesiączce! Śluz w szyjce macicy jest konieczny do poczęcia dziecka, ponieważ umożliwia transport i przeżycie plemników w drogach rodnych kobiety. Gdy w pochwie nie ma śluzu, plemniki muszą zużyć więcej energii w czasie poruszania się, po kilku godzinach tracą zdolność ruchu i giną w niesprzyjającym, kwaśnym środowisku pochwy. Tylko obecność śluzu w pochwie daje męskim komórkom rozrodczym szansę na dotarcie do komórki jajowej i zapłodnienie jej. Parametry w ocenie śluzu szyjkowego Kobiety, które korzystają z metody Billingsów, systematycznie obserwują śluz szyjki macicy. W ocenie śluzu szyjkowego brane są pod uwagę następujące parametry: odczucie stopnia wilgotności w przedsionku pochwy i na wargach sromowych wywołane brakiem lub obecnością śluzu (suchość, lekka wilgotność, mokrość, śliskość itp.), konsystencja i wygląd (...) , mokrości i naoliwienia w pochwie uczucie suchości w pochwie śluz przejrzysty, szklisty śluz białawy lub żółtawy śluz niekiedy z domieszką krwi

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Objawy płodności

Objawy płodności

i temperaturę ciała. Kolejny objaw owulacji i najwyższej płodności kobiety to zmiany w śluzie szyjkowym. Tak zwany śluz płodny to gęsta i dość (...) obfita wydzielina z pochwy, powodująca uczucie wilgoci w pochwie. Śluz płodny pomaga plemnikom przetrwać w kwaśnym środowisku pochwy, przyspiesza ich ruch

Planowanie ciąży

Wyznaczanie dni płodnych

temperaturę, odróżniać śluz płodny od niepłodnego, i w ten sposób wyznaczysz najbardziej optymalny czas na starania o dziecko. Gdy masz