Olej rycynowy a poród

Olej rycynowy a poród, to sprawa dość kontrowersyjna. Wiele osób zaleca go jako sposób na przyspieszenie porodu, inne mówią, że wykorzystanie go podczas ciąży wiąże się z ryzykiem powikłań oraz ze zwiększonym bólem i dyskomfortem podczas porodu.

Olejek rycynowy jest stosowany przy zaparciach. Owszem, pomaga, ale równocześnie w większości przypadków wywołuje gwałtowną biegunkę i bolesne skurcze brzucha. Czy stosowanie tej substancji jest bezpieczne?

Polecane wideo:

Co to jest olej rycynowy i do czego się go stosuje?

Olej rycynowy to olej wyciskany na zimno z rącznika pospolitego. Zawiera przede wszystkim monogliceryd kwasu rycynolowego oraz glicerydy kwasu olejowego, linolowego i innych. Olej jest gęsty, o jasnożółtym kolorze lub bezbarwny. Jest to środek, który działa przeczyszczająco.

Zawarty w nim kwas rycynolowy pod wpływem enzymów trawiennych wchodzi w reakcję z dodatnimi jonami sodu w jelitach. Otrzymane w ten sposób mydło sodowe kwasu rycynolowego podrażnia jelito cienkie, co pobudza perystaltykę. Ze względu na jego działanie, w przypadku zaparć może wywołać także bolesne skurcze brzucha, gwałtowną biegunkę, wymioty, a nawet nietrzymanie kału.

Olej rycynowy a przyspieszanie porodu

Według badań, zwiększa szanse, że poród rozpocznie się w ciągu najbliższych 24 godzin do 60 proc. Nie działa on więc u wszystkich kobiet. W innych badaniach zauważono, że olejek rycynowy był całkowicie nieskuteczny u kobiet, które były w ciąży ponad 40 tygodni (czyli była to ciąża przenoszona).

Wywoływane przez olej rycynowy bolesne skurcze bardzo często zamiast indukować poród, utrudniają go. A to dlatego, że kobieta, czując dodatkowy ból, nie może się rozluźnić. Napięcie i stres nie pomagają w przyspieszaniu porodu.

Nawet jeśli dojdzie do skurczów nieco wcześniej pod wpływem oleju rycynowego, kobieta musi zmagać się nie tylko z samym porodem i skurczami, ale także z bólem, który pojawia się po wypiciu oleju rycynowego. Zwykle poród po jego przyjęciu jest dużo bardziej stresujący i bolesny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Gwałtowna biegunka i wymioty wiążą się z dodatkowymi utrudnieniami przed porodem. Nie chodzi tylko o dyskomfort dla matki, ale także o ryzyko nadmiernej utraty wody i w efekcie do odwodnienia podczas porodu.

Kobieta odwodniona ma mniej energii na skurcze parte, co może wiązać się z wydłużeniem tak indukowanego porodu. Takie problemy pojawiają się zwykle po przyjęciu 4 łyżek oleju.

Olej rycynowy nie powinien być podawany kobietom w ciąży przed terminem porodu. Takie użycie może wywołać groźne komplikacje ciąży, a nawet poronienie. Olej jest zakazany, gdy kobieta jest w ciąży wysokiego ryzyka (ciąża mnoga, cukrzyca, padaczka czy nadciśnienie u matki, ciąża powyżej 35. roku życia).

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Sposoby wywoływania porodu
Sposoby wywoływania porodu

Herbata z liści malin

Herbata z liści malin

Herbata z liści malin (to nie jest zwykła herbatka malinowa, zrobiona z suszonych owoców!) bywa uznawana za naturalny sposób na przyspieszenie porodu (...) . Niewiele jest jednak badań, które by potwierdzały lub zaprzeczały temu przekonaniu....

Sposoby wywoływania porodu

Herbata z malin

Herbata z malin

Herbata z liści malin (to nie jest zwykła herbatka malinowa, zrobiona z suszonych owoców!) bywa uznawana za naturalny sposób na przyspieszenie porodu.

Sposoby wywoływania porodu

Przyspieszanie porodu

Przyspieszanie porodu

Naturalne przyspieszenie porodu bywa pomocne w przypadku ciąży przenoszonej, czyli wtedy, kiedy mija wyznaczony przez lekarza termin porodu.

Zdrowie kobiety

Oleje dla zdrowia i urody

Oleje dla zdrowia i urody

w to miejsce na noc, a do rana zostanie on widocznie zredukowany. Olejek z miodli indyjskiej ma ostry smak, więc używaj go jedynie zewnętrznieOlej rycynowy Olej (...) makijaż i nakładać na włosy na...

Poród powolny

Naturalne przyspieszenie porodu

o czasie to poród między 38. a 42. tygodniem ciąży, a dokładnie w terminie wyliczonym przez lekarza rodzi się naprawdę niewielki odsetek dzieci. Niepokój (...) zagrożeniem dla dziecka. Inne domowe...

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Preparaty na zaparcia

. Olej rycynowy bowiem stymuluje skurcze macicy, a sole przeczyszczające zatrzymują sód w organizmie. Ponadto olej mineralny (parafina), który jest obecny (...) nie usuwa przyczyn zaparć,...

Rozstępy i cellulit po ciąży

Domowe sposoby na rozjaśnienie rozstępów

Domowe sposoby na rozjaśnienie rozstępów

. W przypadku oleju rycynowego również zagrzej go i wmasuj w skórę, a następnie nakryj ją ręcznikiem namoczonym w gorącej wodzie. W ten sposób olejek lepiej (...) takie jak olejek kokosowy, rycynowy...

Uroda w ciąży

Olej z orzechów laskowych: właściwości i zastosowanie

Olej z orzechów laskowych: właściwości i zastosowanie

Komu poleca się olej z orzechów laskowych? Olej z orzechów laskowych to coraz częściej wybierany przez zwolenników medycyny naturalnej produkt (...) . Ma wiele właściwości cennych dla zdrowia i stanu naszej skóry. Wspomaga...

Włosy w ciąży

Oleje na zniszczone włosy

Oleje na zniszczone włosy

. Zastanawiasz się, jakich?Oleje na piękne włosy Powszechnie dostępne na świecie oleje mogą wywierać korzystny wpływ na wygląd i kondycję włosów. Chociażby (...) , że nałożysz na ich powierzchnię wybrany olej,...

Kosmetyki w ciąży

Olej z pestek arbuza

Olej z pestek arbuza

, czyli olej z pestek arbuza może być bezpośrednio stosowany na skórę. Korzystnie wpływa na cerę, głęboko ją nawilża i odżywia, a przede wszystkim (...) w pestkach kukurbocyny, przyczyniają się do zmniejszenia ciśnienia...