Najważniejsze przyczyny niepłodności - nowe badania

Statystyki dotyczace niepłodności w Polsce wciąż rosną. Już ponad 20 proc. małżeństw ma problemy z zajściem w ciążę – wynika z szacunków instytucji medycznych. Okazuje się, że w 40 proc. przypadków niepłodny jest mężczyzna. Ten odsetek niepokojąco zwiększył się w ciągu ostatnich lat. Jak dowodzą najnowsze badania, coraz groźniejszym pogromcą płodności jest zła dieta, a trzej główni winowajcy to alkohol, cukier i tłuszcze trans.

Chcecie mieć dziecko? Sprawdź, jak twój mężczyzna może zwiększyć swoją płodność

Czy wiesz, że codzienne nawyki i tryb życia mają negatywny wpływ na jakość spermy? Jeśli staracie się o dziecko, oboje powinniście zadbać o siebie i korzystać...

Narodziny kontra niepłodność

W 2014 roku w Polsce przyszło na świat 376 tysięcy dzieci. To o 6 tysięcy więcej niż rok wcześniej, podaje Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie jednak w ubiegłym roku zawarto 188 tysięcy związków małżeńskich. Wzrost liczby małżeństw szacowany jest na ponad 7 tysięcy. Jednak, jak twierdzą eksperci, nawet kilka procent z nich może cierpieć na bezpłodność. Wśród wszystkich związków małżeńskich w Polsce aż 20 proc. walczy o zajście w ciążę, najczęściej zmagając się z chorobą mężczyny.

Polecane wideo:

Co jest powodem tak dużej liczby niepłodnych panów? Trudno jest podać jedną przyczynę tego stanu rzeczy. Winna może być niewłaściwa, uboga w minerały dieta, częste spożywanie przetworzonej żywności (czyli jedzenia bogatego w ogromne ilości tłuszczów trans), sól i cukier, częste infekcje.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Największym wrogiem płodności u mężczyzn jest jednak alkohol. Badania naukowe pokazują, że sperma panów, którzy piją pół litra piwa dziennie, zawiera mniej plemników niż u mężczyzn, którzy stronią od kieliszka. Poza tym wyprodukowane plemniki mogą być uszkodzone, a nadmiar alkoholu prowadzi również do zmiany sposobu wytwarzania i uwalniania testosteronu, hormonu męskiego odpowiedzialnego za ważne funkcje w organizmie mężczyzny.

Niekorzystnie na płodność u mężczyzn wpływa także palenie tytoniu. Związki chemiczne, takie jak nikotyna i tlenek węgla, które są wchłaniane do organizmu podczas palenia zmniejszają liczbę plemników w nasieniu.

Hormony - najczęstsza przyczyna niepłodności u kobiet

Badania pokazują, że od 18 do 30 proc. niepłodnych par problem z zajściem w ciążę wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi kobiet, które prowadzą do komplikacji związanych z owulacją. Dlatego też specjaliści opracowali system punktacji czynników, które mają istotny wpływ na jajeczkowanie. Zwracają uwagę, że czynnikiem utrudniającym zajście w ciążę, oprócz problemów na tle hormonalnym, może być dieta.

Kobiety, które spożywają mniej utwardzanych tłuszczów, cukrów, a więcej białka pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego, błonnika i witamin, cieszą się większą płodnością. Oprócz tego ważna jest masa ciała. Panie dbające o aktywność fizyczną, bez oznak nadwagi i otyłości łatwiej zachodzą w ciążę.

Jednak najpoważniejszymi przyczynami niepłodności są te o podłożu hormonalnym. Zaliczamy tutaj zaburzenia jajeczkowania, a co za tym idzie zaburzenia w macicy mniejszej, których efektem mogą być wcześniej przebyte infekcje bakteryjne. Zaburzenia płodności związane są także z endometriozą, wadami szyjki macicy, zespołem Turnera, chorobami przysadki mózgowej, nadnerczy, tarczycy i "wrogim" śluzem. We wszystkich tych przypadkach niepłodność można jednak leczyć.

Inaczej sprawa wygląda, gdy organizm traktuje plemniki jak intruzów i wytwarza przeciwciała, które mają za zadanie je zniszczyć. Wtedy możliwość, by doszło do zapłodnienia jest znikoma.

Dieta może być rozwiązaniem

Co robić, by uniknąć problemów z zapłodnieniem? Przede wszystkim należy zdrowo się odżywiać, rzucić palenie, nie pić alkoholu. Kobiety powinny również zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, a warzywa i owoce kupować w ekologicznych gospodarstwach. Chodzi o to, by nie dostarczać organizmowi niebezpiecznych dla zdrowia substancji takich jak pestycydy, sztuczne barwniki, konserwanty i azotany. Warto też uspokoić nerwy, bo one również szkodzą poczęciu dziecka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niepłodność
Niepłodność

Bezpłodność

Bezpłodność

Większość par jest zaskoczona gdy dowiaduje się iż to właśnie oni nie mogą mieć dziecka. Kobieta taką informację traktuje najczęściej jako porażkę, obwiniając samą siebie.

Niepłodność

Badanie przed in vitro

Badanie przed in vitro

Skuteczność in vitro w największym stopniu uzależniona jest od wieku i stanu zdrowia przyszłej matki. W Polsce nie prowadzi się centralnych statystyk powodzenia zabiegów in vitro.

Niepłodność

Niepłodność - wywiad z dr n. med. Pawłem Radwanem

. Niepłodność to niestety coraz częściej obserwowane zjawisko i duży problem dla wielu kobiet i mężczyzn. Dotyka około 20% par w Polsce. Na szczęście (...) niepłodność można zdiagnozować. Diagnostyka dotyczy zarówno...

Niepłodność

W obawie przed wirusem Zika zamroził swoją spermę

W obawie przed wirusem Zika zamroził swoją spermę

Greg Rutherford, mistrz olimpijski w skoku w dal, podjął decyzję, o której mówi cały sportowy świat. **Brytyjski lekkoatleta postanowił zamrozić nasienie przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janerio.** Skąd taki pomysł? On i jego partnerka...

Niepłodność

Niepłodność da się leczyć

O tym, że już prawie co piąta para w Polsce potrzebuje pomocy lekarza, by zajść w ciążę i o tym, że w wielu przypadkach niepłodność da się skutecznie

Niepłodność

Stres a płodność męska

Stres a płodność męska

Niepłodność męską często wywołuje nadmierny stres. Plemniki stają się wówczas mniej ruchliwe a ich ilość ulega znacznemu zmniejszeniu.

Niepłodność

Naprotechnologia

Naprotechnologia

Naprotechnologia to inaczej metoda naturalnej prokreacji. Uważa się ją za jedną z metod leczenia niepłodności. Opiera się na naturalnych sposobach wyznaczania momentu owulacji. Wykorzystuje się w tym m.in. obserwację śluzu szyjkowego, czy długości cyklu...

Niepłodność

Substancje, które niszczą płodność

Substancje, które niszczą płodność

Pary starające się o dziecko bardzo rzadko zastanawiają się nad tym, że sukces ich starań w dużej mierze zależy od tego, jakich środków chemicznych używają w domu i jak obchodzą się z niektórymi sprzętami. Okazuje się, że niebezpieczeństwo czai się prawie...