Koszmary senne u niemowląt

Koszmary senne są sporym problemem dla rodziców, którzy słyszą, jak ich maleństwo budzi się nocą i zaczyna płakać. Jak wskazują specjaliści, przyczyną nocnych koszmarów dziecka może być uraz psychiczny lub atmosfera niepokoju w domu, którą instynktownie wyczuwa dziecko. Znane są różne sposoby na dobry sen, jednakże zastosowanie wybranego z nich wymaga rozpoznania przyczyn nocnych zaburzeń snu u dziecka. Zobacz, jaka jest reakcja na koszmary senne u dzieci i jak sobie z nimi radzić.

Polecane wideo:

1. Koszmary senne u dzieci

Jedną z przyczyn niespokojnego snu u małych dzieci może być poczucie niebezpieczeństwa, jakie powstaje, gdy maluch zostaje sam. Może się ono pojawiać już u ośmiomiesięcznego dziecka, które w ciągu dnia czuje obecność bliskich z otoczenia, a gdy je traci w nocy, zaczyna się bać. Wówczas pojawia się niepokój i poczucie zagrożenia. Jeśli uczucia te są efektem wyłącznie ciemności w pokoju, to zazwyczaj mijają po pewnym okresie. Dużo trudniej zwalczyć zaburzenia snu u dzieci, które wynikają z jakiś urazów psychicznych bądź niepokojów w rodzinie. Dziecko instynktownie wyczuwając złą atmosferę w otoczeniu, zaczyna reagować na to nocnymi koszmarami. Wówczas budzi się w nocy z płaczem i krzykiem. U starszych dzieci koszmary senne zaczynają się pojawiać jako efekt kształtowania się poczucia winy i sumienia.

Ataki lęku i koszmary senne, jakie dotykają dzieci, różnią się między sobą. Napad lęku powoduje, że dziecko pozostaje w półśnie, źle reaguje na dotyk rodziców. Z kolei koszmar sprawia, że dziecko budzi się z uczuciem przerażenia i zaczyna szukać kontaktu fizycznego ze znajomą osobą z najbliższego otoczenia.

4 ważne rzeczy dotyczące snu, których możemy nauczyć się od naszych dzieci

To prawda, że jako rodzic to ty uczysz dziecko różnych rzeczy, które pomogą mu w późniejszym życiu. W pewnych jednak aspektach sam powinieneś zasięgnąć...

2. Sposoby na dobry sen

Radzenie sobie z nocnymi koszmarami dziecka nie zawsze jest łatwe. Od maleństwa nie otrzymamy bowiem informacji, co jest przyczyną nocnej pobudki i jego niepokoju. Jeśli dziecko powyżej 6 miesięcy życia budzi się w nocy, możesz dać mu do picia wodę lub mleko. Staraj się nie wybudzać dziecka ze snu. Postaraj się je uspokoić przez głaskanie i przytulenie. Możesz zostawić w pokoju zapaloną lampkę - światło będzie się kojarzyło dziecku z dniem i złagodzi jego niepokój. Podczas nocnego karmienia staraj się jak najmniej wybudzać dziecko ze snu, nie próbuj żadnych zabaw i nie zaczynaj rozmów. Rozbudzenie może powodować trudności w zaśnięciu i odczuwanie lęku przez dziecko.

Wielu rodziców wykorzystuje także technikę dra Richarda Ferbera, która polega na tym, że opiekun pozwala płakać dziecku przez 5 minut, w tym czasie może go głaskać, klepać po pleckach, ale powinien nie podnosić. Po tym czasie rodzic musi zostawić dziecko, nawet jeśli płacze i powrócić za 5, 10 lub 15 minut. Ten system zasypiania dziecka jest stosowany na całym świecie, ale wymaga od rodziców silnej woli i cierpliwości. Wielu rodziców nie może bezczynnie słuchać płaczu dziecka, wraca do niego, a później bierze na ręce. Powoduje to, że dziecko płacze tylko dlatego, bo wie, że za każdym razem pojawią się przy nim rodzice. Na początku usypianie dziecka metodą Ferbera może być trudne, a czas zaśnięcia może wynieść nawet 2 godziny.

Niestety metoda ta może przynieść krótkoterminowy zysk i długoterminową stratę. Została ona opracowana w latach 70. , kiedy świadomość dotycząca więzi pomiedzy dzieckiem a opiekunem nie była tak dobrze zbadana jak teraz. Zamiast niej psycholodzy proponują technikę dr Williama Searsa lub Tracy Hogg.

 

Ewelina Stanios, 5 dni temu

Problemy ze snem u niemowląt

Komentarze