Babcia

Babcia to dla wielu rodziców wybawienie, szczególnie, jeśli nie stać ich na drogie usługi opiekunki dla dziecka czy żłobek. Mama wracająca do pracy nie powinna mieć wyrzutów sumienia, że pozostawia dziecko „na pastwę losu”. Opieka nad dzieckiem sprawowana przez babcię ma wiele zalet. Jedną z największych jest to, że babcia opiekująca się dzieckiem daje mu nie tylko bezpieczeństwo, ale także miłość. Może warto pomyśleć nad tym, by to babcia zajęła się pociechą?

Zalety babcinej opieki nad dzieckiem

Opieka babci

Opieka nad dzieckiem sprawowana przez babcię ma wiele zalet. Jedną z największych jest to, że babcia opiekująca się dzieckiem daje mu nie tylko bezpieczeństwo,...

Główną zaletą tego, że to babcia sprawuje opiekę nad dzieckiem jest to, że kocha swojego wnuka. Będzie robiła wszystko, by maluszkowi było dobrze. Nie będzie siedziała przed telewizorem, jak może się zdarzyć w przypadku źle wybranej niani, a najprawdopodobniej będzie chciała spędzać czas z dzieckiem. Dzięki temu maluch nie będzie się nudził, będzie otoczony troską i miłością, nawet wtedy, kiedy rodziców nie ma w domu.

Nie bez znaczenia jest doświadczenie babci. W końcu wychowała już jednego z rodziców maluszka! Nie ma obaw o to, że nie będzie wiedziała jak zająć się dzieckiem, co zrobić kiedy płacze i czym karmić.

Babcia zamiast opiekunki do dziecka ma także bardziej przyziemne zalety – rodzice zazwyczaj za opiekę nie płacą. Jest to ważne dla rodziców, którzy dopiero próbują stanąć na własnych nogach i nie dysponują środkami, za które mogliby pokryć opiekę nad dzieckiem. A wynagrodzenie niani rośnie wprost poroporcjonalnie do kwalifikacji opiekunki.

Wady zostawiania dziecka pod opieką babci

Wszystkie zalety pozostawiania dziecka pod opieką babci mają także swoją negatywną stronę. Miłość babci do wnuka może oznaczać, że będzie jej trudno czegokolwiek maluchowi odmówić. Nie o to przecież chodzi w wychowywaniu dzieci, by zawsze dostawały to, czego chcą. Rozpieszczanie dzieci może mieć negatywne skutki w przyszłości i zaważyć na kształtowaniu się charakteru. Poza tym dziecko spędzające czas z kochającą je osobą może także bardziej przywiązać się do niej niż do swoich rodziców.

Doświadczenie babci w wychowywaniu dzieci może być nieco „przestarzałe”, więc mimo znajomości pewnych zasad opieki nad dzieckiem, babcia może nie brać pod uwagę tego, jak obecnie wygląda wychowanie i opieka nad dziećmi. Rodzice wyznający pewne zasady wychowania mogą nie zgadzać się z podejściem babci i konflikt gotowy. Trudniej wytłumaczyć osobie, która z dobrego serca pomaga w wychowaniu dziecka, że robi to nie tak, jak chcieliby rodzice. Nie można mamie lub teściowej wydawać przecież poleceń tak, jak byłoby w przypadku niani.

Niektóre osoby źle się czują będąc zależne od czyjejś dobrej woli, nawet jeśli jest to matka czy teściowa. Taki dyskomfort można zmniejszyć, wynagradzając w jakiś sposób babcię dziecka za włożony wysiłek. Zostawianie pieniędzy w domu na wydatki nie powinno być problemem. Można także raz na jakiś czas kupić babci prezent, który sprawi jej przyjemność.

Niebagatelną rolę w opiece nad dzieckiem odgrywa sprawność fizyczna, szczególnie jeśli dziecko jest ruchliwe i ciekawskie. Babcie ze względu na wiek mogą sobie już nie radzić tak dobrze, jak jeszcze kilka lat temu.

Opieka nad dzieckiem

Komentarze

dyskusje na forum

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 dni temu

1

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Babcia
Babcia

Ustawa żłobkowa

4 kwietnia 2011 roku weszła w życie ustawa z 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235). Jest to tzw. (//parenting.pl/portal/ustawa-o-formach-opieki-na-dziecmi). Znajdują się w niej uregulowania dotyczące tworzenia,...

Babcia

Gdy dziecko mieszka z dziadkami

Gdy dziecko mieszka z dziadkami

krzywdy. Co jest plusem dla świeżo upieczonej mamy, to wspaniała pomoc w wychowaniu i pielęgnacji malucha. Babcia to także najlepsza i najczulsza opieka (...) . Siedząc na nich cała przekazywana wiedza jest przez dziecko przyjmowana...

Babcia

Opieka babci

Opieka babci

Opieka nad dzieckiem sprawowana przez babcię ma wiele zalet. Jedną z największych jest to, że babcia opiekująca się dzieckiem daje mu nie tylko bezpieczeństwo, ale także miłość.

Babcia

Opieka nad dzieckiem - babcia

Opieka nad dzieckiem - babcia

z nawiązywaniem relacji, boją się przywiązywać do innych. Małe dzieci warto zostawiać z kimś godnym zaufania, takim jak babcia. Opieka babci nad dzieckiem (...) Babcia nie jest obcą osobą dla dziecka, to ktoś...

Patronaty

Być babcią...

Humorystyczne odpowiedzi na różne pytania, m.in. jak mądrze wykorzystać swoje doświadczenia, jak pogodzic własne potrzeby i chęć pomocy rodzinie, jak włączać się w wychowywanie wnuków tak by to było spójne z myślą rodziców.