Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

29 tydzień ciąży

Mija dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży, czyli dwudziesty siódmy od momentu zapłodnienia. Wkroczyłaś już w trzeci trymestr ciąży – jesteś na ostatniej prostej przed rozwiązaniem. Dziecko w tym momencie waży około 1350 gramów, a jego długość to nawet 37 cm (wymiar CHL). Ciało płodu jest już prawie ukształtowane i przypomina wyglądem noworodka tuż po porodzie. Nadal jednak dziecko jest bardzo szczupłe, gdyż tkanka tłuszczowa jest jeszcze słabo rozwinięta.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 29 tygodniu ciąży. Wyjaśnienia skrótów zastosowanych w tabeli szukaj w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 370 340 400
BPD 75 68 82
OFD 97 88 106
HC 272 255 289
AC 240 217 263
FL 55 51 59
Masa (g) 1380 1078 1682

Rozwój dziecka w 29 tygodniu

Na tym etapie ciąży najbardziej dynamiczny rozwój następuje w mózgu, gdzie doskonalą się obszary odpowiedzialne za odbieranie wrażeń zmysłowych. W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko reaguje już na ból oraz posiada rozwinięty zmysł smaku. Oczywiście na razie smakuje jedynie wody płodowe, ale po urodzeniu dobrze rozwinięty smak będzie mu potrzebny, by instynktownie rozróżnić smak mleka. Dziecko potrafi już również intencjonalnie wodzić oczami za źródłem światła. Ponadto świetnie rozróżnia głosy ludzkie od innych odgłosów świata zewnętrznego – mów do niego jak najwięcej, szczególnie wtedy, gdy nie śpi. Możesz mu również puszczać spokojną, uspokajającą muzykę.

Dziecko rusza się intensywnie, a jego ruchy będą teraz bardziej odczuwalne, ponieważ jest ono coraz większe w stosunku do otaczającej go przestrzeni wód płodowych. W dwudziestym dziewiątym tygodniu wody płodowe osiągają swoją maksymalną objętość i w dalszej ciąży nie będzie ich przybywać, podczas gdy dziecko urośnie i nabierze jeszcze dodatkowo nawet dwukrotność obecnej masy. W efekcie zmniejszonej relatywnie przestrzeni będziesz mocno odczuwać wszelkie jego podwodne ewolucje – momentami możesz tracić oddech z tego powodu.

Obecnie intensywnie rośnie głowa dziecka, tak by pomieścić rozwijający się mózg. W dalszym ciągu rozwijają się i dojrzewają płuca oraz mięśnie, w tym mięśnie oddechowe. Mimo że dziecko będzie miało płuca w pełni rozwinięte dopiero za osiem tygodni, w okolicach trzydziestego szóstego tygodnia ciąży, to urodzone na tym etapie ma bardzo dużą szansę na przeżycie, przekraczającą 90% i zdecydowanie większą na zdrowe życie, niż urodzone jeszcze przed dwoma-trzema tygodniami.

Dolegliwości ciążowe w 29 tygodniu

Brzuszek jest coraz większy i kobiecie coraz trudniej jest zapanować nad własnym ciałem. Dno macicy znajduje się około 3-4 palce powyżej linii pępka, a brzuch nadal rośnie w tempie około jednego centymetra tygodniowo. Szczególne problemy sprawia sprawne poruszanie się oraz spanie w nocy, kiedy nie sposób znaleźć wygodnej pozycji, pęcherz domaga się co chwilę wizyty w toalecie, a do tego budzą cię skurcze łydek i stóp czy wilczy apetyt. Na niewyspanie mogą pomóc ci krótkie drzemki w ciągu dnia.

Niektóre ciężarne, najczęściej właśnie na tym etapie ciąży, zaczynają uskarżać się na zespół niespokojnych nóg (zespół Wittmaacka-Ekboma). Jest to schorzenie neurologiczne, objawiające się pojawianiem się bardzo nieprzyjemnych uczuć mrowienia skóry i poruszania się tkanek pod skórą, w czasie gdy nogi spoczywają. W momencie poruszenia nogami odczucie to na chwilę ustaje. W efekcie mama nie może się wyspać, bo w ciągu nocy bezustannie porusza nogami. Schorzenie to może, ale nie musi ustąpić po rozwiązaniu ciąży.

Coraz trudniej będzie ci też złapać oddech. Wraz z podchodzeniem macicy pod przeponę, wywiera ona coraz większy nacisk na klatkę piersiową od środka, uniemożliwiając efektywne oddychanie. Musisz brać wiele płytkich oddechów, by zaspokoić zapotrzebowanie Waszych dwóch organizmów na tlen. Możesz się też skarżyć na bóle żeber.

Mama musi częściej odpoczywać, mogą pojawiać się obrzęki stóp i kostek. Jest to spowodowane coraz większą i coraz cięższą macicą, która uciska na żyłę główną dolną (naczynie, którym krew wraca z nóg do serca). W efekcie może dojść do powiększenia się stóp nawet o jeden czy dwa rozmiary buta. Jeśli cierpisz na obrzęki, pamiętaj, by dużo odpoczywać, leżąc na lewym boku (mniejszy ucisk na żyłę główną dolną) lub z nogami lekko uniesionymi. Jeśli obrzęki pojawią się nagle lub będą szczególnie duże, udaj się do lekarza – może być to symptom poważnych komplikacji.

Na początku trzeciego trymestru nastąpi powrót dolegliwości znanych z początku ciąży, będą miały jednak nieco inne przyczyny. Nacisk powiększającej się macicy na układ pokarmowy będzie powodował niestrawność, wzdęcia, zgagę oraz odbijanie. Z tego samego powodu będziesz co chwilę odczuwać parcie na pęcherz. W żadnym razie jednak nie ograniczaj picia płynów. Pamiętaj też, by dostarczać odpowiednio dużo kalorii i składników pokarmowych dla dziecka, które teraz intensywnie rośnie.

Na tym etapie mogą pojawiać się nieprzyjemne hemoroidy. Aby im zapobiegać, staraj się jeść pokarm lekko rozwalniający, dużo pić i często się wypróżniać. Nie dopuszczaj do powstawania zatwardzeń.

Zapewne możesz też zauważyć coraz większe zmiany w swojej głowie. Nie chodzi tu nawet o powtarzające się migreny. Powoli stajesz się mamą! Zauważysz pojawienie się tzw. syndromu wicia gniazda. Podświadomie, instynktownie będziesz chciała zapewnić dziecku wszystko co najlepsze, choć różnie może się to objawiać. Najważniejsze to nie walczyć z instynktem macierzyński, tylko dać mu się wyszaleć, inaczej czeka Cię pewna frustracja. Masz ochotę na remont pokoju dziecinnego czy większe zakupy – zrób to, a na pewno poczujesz się lepiej. Inna sprawa, że to ostatni gwizdek na tego typu przedsięwzięcia – z czasem nawet najprostsze czynności będą dla Ciebie wielkim wyzwaniem.

Możesz pomyśleć o zwolnieniu lekarskim z pracy. Porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę oraz pracodawcą. Jeśli jednak czujesz się dobrze, nie ma zagrożenia przedwczesnym porodem, a twoja praca nie jest nadmiernie obciążająca, nie ma powodu, byś nie mogła jej kontynuować nawet do dnia porodu.

Rozwój brunatnej tkanki tłuszczowej

Dzieci w końcowym okresie ciąży nabierają dużej ilości tkanki tłuszczowej. Różni się ona od tej, jaką posiadają osoby dorosłe. Starsze dzieci i osoby dorosłe posiadają przede wszystkim żółtą tkankę tłuszczową, natomiast dzieci w okresie płodowym i w pierwszych miesiącach życia mają dużo tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej.

Tabela. Rozróżnienie występowania i funkcji dwóch rodzajów tkanki tłuszczowej.

Rodzaj tkanki tłuszczowej Występowanie Funkcje
Żółta U dorosłych
  • Magazynowanie energii w formie tłuszczu.
  • Wytwarzanie i redukcja niektórych tłuszczów.
  • Wpływa na równowagę hormonalną i immunologiczną.
  • Funkcja termoizolacyjna.
Brunatna U noworodków w całym ciele.
U dorosłych w tułowiu, szyi, wokół nerek i dużych tętnic.
  • Aktywne wytwarzanie ciepła.
  • W mniejszym stopniu funkcje właściwe żółtej tkance tłuszczowej.

Brunatna tkanka tłuszczowa ma inne funkcje biologiczne, ponieważ działa jak piec do wytwarzania dużej ilości ciepła. Jest to niezbędne do zachowania prawidłowej temperatury ciała. Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają przebywania w cieplarkach, tzw. inkubatorach, ponieważ mała ilość tkanki tłuszczowej naraża je na wyziębienie organizmu.

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły 29 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem....

Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

Dziecko w tej chwili waży około 1500 gramów, a jego długość dochodzi do 39 centymetrów (wymiar CHL). Wszystkie układy i narządy są już w pełni wykształcone i podjęły swoje funkcje. Następuje dalsze doskonalenie tych funkcji, przygotowujące dziecko do...

Ciąża tydzień po tygodniu

36 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego szóstego tygodnia ciąży płód waży już zwykle znacznie powyżej dwóch i pół kilograma, a jego długość przy wyprostowanych nóżkach przekracza 45 cm. Do momentu porodu urośnie już nieznacznie, natomiast przybierze jeszcze nawet...

Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to pierwszy moment, kiedy faktycznie jesteś w ciąży. Na początku trzeciego tygodnia dochodzi do zapłodnienia - powstaje nowe życie. Początkowo jest to pojedyncza komórka. Ma ona niewyobrażalny potencjał do wielokrotnego podziału...

Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy - tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie...

Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

Mija dziewiętnasty tydzień ciąży, czyli siedemnasty od zapłodnienia. W tym tygodniu dziecko osiągnie wagę około 250 gramów i długość około 15-17 cm. Układ nerwowy dziecka jest coraz lepiej rozwinięty, powstają miliony połączeń nerwowych w ośrodkowym...

Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży, czyli dwadzieścia tygodni po zapłodnieniu, dziecko osiągnie długość około 28 cm (wymiar CHL - od czubka głowy do pięt, wymiar CRL wynosi około 19 cm) i wagę około 450 gramów. Dziecko osiągnęło rozmiar porównywalny...

Ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

Mija dwudziesty siódmy tydzień ciąży - jest to pierwszy tydzień siódmego miesiąca ciąży. Kończy się drugi trymestr ciąży i powoli zaczyna ostatni, trzeci trymestr. Od tej pory rozwój dziecka będzie polegał na szybkim przyroście masy i dojrzewaniu poszczególnych...

Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży, dziecko osiąga wagę około dwóch kilogramów, układa się w pozycji embrionalnej, a jego długość wynosi około 43 cm. Jego ciało cały czas przybiera na wadze, nabiera tkanki tłuszczowej, twarz jest zaokrąglona....

Ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego siódmego tygodnia ciąży masa dziecka wynosi około 3000 gramów, a długość z wyprostowanymi nóżkami około 46 centymetrów. Po zakończeniu tego tygodnia dziecko jest już w pełni ukształtowane i dojrzałe. Wszystkie porody po zakończeniu...