Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

29 tydzień ciąży

Mija dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży, czyli dwudziesty siódmy od momentu zapłodnienia. Wkroczyłaś już w trzeci trymestr ciąży – jesteś na ostatniej prostej przed rozwiązaniem. Dziecko w tym momencie waży około 1350 gramów, a jego długość to nawet 37 cm (wymiar CHL). Ciało płodu jest już prawie ukształtowane i przypomina wyglądem noworodka tuż po porodzie. Nadal jednak dziecko jest bardzo szczupłe, gdyż tkanka tłuszczowa jest jeszcze słabo rozwinięta.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 29 tygodniu ciąży. Wyjaśnienia skrótów zastosowanych w tabeli szukaj w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 370 340 400
BPD 75 68 82
OFD 97 88 106
HC 272 255 289
AC 240 217 263
FL 55 51 59
Masa (g) 1380 1078 1682

Rozwój dziecka w 29 tygodniu

Na tym etapie ciąży najbardziej dynamiczny rozwój następuje w mózgu, gdzie doskonalą się obszary odpowiedzialne za odbieranie wrażeń zmysłowych. W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko reaguje już na ból oraz posiada rozwinięty zmysł smaku. Oczywiście na razie smakuje jedynie wody płodowe, ale po urodzeniu dobrze rozwinięty smak będzie mu potrzebny, by instynktownie rozróżnić smak mleka. Dziecko potrafi już również intencjonalnie wodzić oczami za źródłem światła. Ponadto świetnie rozróżnia głosy ludzkie od innych odgłosów świata zewnętrznego – mów do niego jak najwięcej, szczególnie wtedy, gdy nie śpi. Możesz mu również puszczać spokojną, uspokajającą muzykę.

Dziecko rusza się intensywnie, a jego ruchy będą teraz bardziej odczuwalne, ponieważ jest ono coraz większe w stosunku do otaczającej go przestrzeni wód płodowych. W dwudziestym dziewiątym tygodniu wody płodowe osiągają swoją maksymalną objętość i w dalszej ciąży nie będzie ich przybywać, podczas gdy dziecko urośnie i nabierze jeszcze dodatkowo nawet dwukrotność obecnej masy. W efekcie zmniejszonej relatywnie przestrzeni będziesz mocno odczuwać wszelkie jego podwodne ewolucje – momentami możesz tracić oddech z tego powodu.

Obecnie intensywnie rośnie głowa dziecka, tak by pomieścić rozwijający się mózg. W dalszym ciągu rozwijają się i dojrzewają płuca oraz mięśnie, w tym mięśnie oddechowe. Mimo że dziecko będzie miało płuca w pełni rozwinięte dopiero za osiem tygodni, w okolicach trzydziestego szóstego tygodnia ciąży, to urodzone na tym etapie ma bardzo dużą szansę na przeżycie, przekraczającą 90% i zdecydowanie większą na zdrowe życie, niż urodzone jeszcze przed dwoma-trzema tygodniami.

Dolegliwości ciążowe w 29 tygodniu

Brzuszek jest coraz większy i kobiecie coraz trudniej jest zapanować nad własnym ciałem. Dno macicy znajduje się około 3-4 palce powyżej linii pępka, a brzuch nadal rośnie w tempie około jednego centymetra tygodniowo. Szczególne problemy sprawia sprawne poruszanie się oraz spanie w nocy, kiedy nie sposób znaleźć wygodnej pozycji, pęcherz domaga się co chwilę wizyty w toalecie, a do tego budzą cię skurcze łydek i stóp czy wilczy apetyt. Na niewyspanie mogą pomóc ci krótkie drzemki w ciągu dnia.

Niektóre ciężarne, najczęściej właśnie na tym etapie ciąży, zaczynają uskarżać się na zespół niespokojnych nóg (zespół Wittmaacka-Ekboma). Jest to schorzenie neurologiczne, objawiające się pojawianiem się bardzo nieprzyjemnych uczuć mrowienia skóry i poruszania się tkanek pod skórą, w czasie gdy nogi spoczywają. W momencie poruszenia nogami odczucie to na chwilę ustaje. W efekcie mama nie może się wyspać, bo w ciągu nocy bezustannie porusza nogami. Schorzenie to może, ale nie musi ustąpić po rozwiązaniu ciąży.

Coraz trudniej będzie ci też złapać oddech. Wraz z podchodzeniem macicy pod przeponę, wywiera ona coraz większy nacisk na klatkę piersiową od środka, uniemożliwiając efektywne oddychanie. Musisz brać wiele płytkich oddechów, by zaspokoić zapotrzebowanie Waszych dwóch organizmów na tlen. Możesz się też skarżyć na bóle żeber.

Mama musi częściej odpoczywać, mogą pojawiać się obrzęki stóp i kostek. Jest to spowodowane coraz większą i coraz cięższą macicą, która uciska na żyłę główną dolną (naczynie, którym krew wraca z nóg do serca). W efekcie może dojść do powiększenia się stóp nawet o jeden czy dwa rozmiary buta. Jeśli cierpisz na obrzęki, pamiętaj, by dużo odpoczywać, leżąc na lewym boku (mniejszy ucisk na żyłę główną dolną) lub z nogami lekko uniesionymi. Jeśli obrzęki pojawią się nagle lub będą szczególnie duże, udaj się do lekarza – może być to symptom poważnych komplikacji.

Na początku trzeciego trymestru nastąpi powrót dolegliwości znanych z początku ciąży, będą miały jednak nieco inne przyczyny. Nacisk powiększającej się macicy na układ pokarmowy będzie powodował niestrawność, wzdęcia, zgagę oraz odbijanie. Z tego samego powodu będziesz co chwilę odczuwać parcie na pęcherz. W żadnym razie jednak nie ograniczaj picia płynów. Pamiętaj też, by dostarczać odpowiednio dużo kalorii i składników pokarmowych dla dziecka, które teraz intensywnie rośnie.

Na tym etapie mogą pojawiać się nieprzyjemne hemoroidy. Aby im zapobiegać, staraj się jeść pokarm lekko rozwalniający, dużo pić i często się wypróżniać. Nie dopuszczaj do powstawania zatwardzeń.

Zapewne możesz też zauważyć coraz większe zmiany w swojej głowie. Nie chodzi tu nawet o powtarzające się migreny. Powoli stajesz się mamą! Zauważysz pojawienie się tzw. syndromu wicia gniazda. Podświadomie, instynktownie będziesz chciała zapewnić dziecku wszystko co najlepsze, choć różnie może się to objawiać. Najważniejsze to nie walczyć z instynktem macierzyński, tylko dać mu się wyszaleć, inaczej czeka Cię pewna frustracja. Masz ochotę na remont pokoju dziecinnego czy większe zakupy – zrób to, a na pewno poczujesz się lepiej. Inna sprawa, że to ostatni gwizdek na tego typu przedsięwzięcia – z czasem nawet najprostsze czynności będą dla Ciebie wielkim wyzwaniem.

Możesz pomyśleć o zwolnieniu lekarskim z pracy. Porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę oraz pracodawcą. Jeśli jednak czujesz się dobrze, nie ma zagrożenia przedwczesnym porodem, a twoja praca nie jest nadmiernie obciążająca, nie ma powodu, byś nie mogła jej kontynuować nawet do dnia porodu.

Rozwój brunatnej tkanki tłuszczowej

Dzieci w końcowym okresie ciąży nabierają dużej ilości tkanki tłuszczowej. Różni się ona od tej, jaką posiadają osoby dorosłe. Starsze dzieci i osoby dorosłe posiadają przede wszystkim żółtą tkankę tłuszczową, natomiast dzieci w okresie płodowym i w pierwszych miesiącach życia mają dużo tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej.

Tabela. Rozróżnienie występowania i funkcji dwóch rodzajów tkanki tłuszczowej.

Rodzaj tkanki tłuszczowej Występowanie Funkcje
Żółta U dorosłych
  • Magazynowanie energii w formie tłuszczu.
  • Wytwarzanie i redukcja niektórych tłuszczów.
  • Wpływa na równowagę hormonalną i immunologiczną.
  • Funkcja termoizolacyjna.
Brunatna U noworodków w całym ciele.
U dorosłych w tułowiu, szyi, wokół nerek i dużych tętnic.
  • Aktywne wytwarzanie ciepła.
  • W mniejszym stopniu funkcje właściwe żółtej tkance tłuszczowej.

Brunatna tkanka tłuszczowa ma inne funkcje biologiczne, ponieważ działa jak piec do wytwarzania dużej ilości ciepła. Jest to niezbędne do zachowania prawidłowej temperatury ciała. Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają przebywania w cieplarkach, tzw. inkubatorach, ponieważ mała ilość tkanki tłuszczowej naraża je na wyziębienie organizmu.

Polecane wideo:

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły 29 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży zarodek osiąga rozmiar od 13 do 20 mm. W badaniu USG widoczne mogą być już ręce i nóżki, a nawet pojedyncze palce. Serce zajmuje połowę objętości klatki piersiowej, a tętno powinno wynosić już około 160 uderzeń na minutę. Utrzyma...

Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży wielkość zarodka waha się w przedziale 19-25 mm. Dziecko powoli zaczyna przypominać miniaturkę człowieka - posiada już ukształtowane ręce i nogi, a ogon powinien zaniknąć. Posiada również zaczątki struktur w obrębie twarzy,...

Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy - tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie...

Ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Na początku jedenastego tygodnia ciąży, czyli dziewięć tygodni po zapłodnieniu, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 45 mm (wymiar CRL), a płód może ważyć już nawet 7 gramów. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) jest to wymiar mierzony od szczytu...

Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to umownie ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. W dwunastym tygodniu dochodzisz do końca okresu wiążącego się z najwyższym ryzykiem poronienia (którego przyczyny są niezależne od ciebie). Jednocześnie niedługo, w ciągu kilku...

Ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży

Trzynasty tydzień to początek drugiego trymestru. Kończy się pierwszy trymestr, związany z formowaniem narządów dziecka, i zaczyna drugi trymestr, w którym dziecko będzie intensywnie rosło. Z punktu widzenia matki, okres ten stanowi zakończenie gwałtownych...

Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem....

Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko nadal intensywnie rośnie. Pod koniec tego tygodnia osiągnie długość około 10 cm i wagę 70 gramów. Znacznie bardziej wzrasta tułów i kończyny, nóżki stają się nieznacznie dłuższe od rączek. Skóra dziecka jest bardzo...

Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży, czyli czternaście tygodni po zapłodnieniu, dziecko cały czas intensywnie rośnie i porusza się. Twarzyczka jest już ukształtowana, oczy nadal są zamknięte, uszy są już na swoim miejscu i dziecko słyszy pierwsze dźwięki. Skóra...

Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 13-14 cm (CRL) i waży około 150 gramów. Zwykle w tym okresie dziecko staje się po raz pierwszy cięższe i większe niż łożysko. Ponieważ dziecko intensywnie rośnie, jego serce bije około dwa razy szybciej...