Trwa ładowanie...

Pomysły na jesienne prace plastyczne

 Agnieszka Gotówka
29.12.2022 15:27
Pomysły na jesienne prace plastyczne
Pomysły na jesienne prace plastyczne (https://stock.adobe.com/)

Pomysły na jesienne prace plastyczne nie ograniczają się jedynie do kolorowych rysunków namalowanych farbami lub kredkami. To całe mnóstwo pomysłów, które można zrealizować w domu lub przedszkolu. Podpowiadamy, jakie można wykonać prace plastyczne na jesień.

spis treści

1. Pomysły na jesienne prace plastyczne. Skąd czerpać inspiracje?

Kreatywne prace plastyczne to niezwykle ciekawy sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. W ten sposób mały człowiek rozwija swoje zdolności motoryczne, ćwiczy koordynację ręka-oko, ale też wycisza i uczy cierpliwości. To też dobry sposób na to, by zrobić coś wspólnie z dzieckiem.

Dawniej prace plastyczne wykonywano w ramach przygotowania dekoracji, np. na Wielkanoc lub Boże Narodzenie. Była to też forma aktywności, która z czasem została wyparta przez różnego rodzaju zabawki, gry i elektroniczne gażdżety. Wielu najmłodszych o tym, jak się robi prace plastyczne, dowiaduje się dopiero w przedszkolu lub w szkole.

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"

Na szczęście to się zmienia. Dorośli chętnie wykonują z dziećmi laurki, kartki i różnego rodzaju ozdoby, których tematyka nierzadko połączona jest z porą roku. W cenie są więc pomysły na jesienne prace plastyczne, bożonarodzeniowe ozdoby czy wielkanocne stroiki.

Wiele inspiracji znajdziemy m.in. w książce "Montessori w domu. 80 zabaw edukacyjnych dla dzieci od 3 do 7 lat". Propozycje ćwiczeń są tu przystępne i łatwe do wykonania na co dzień, a wykorzystywane materiały niemal każdy z nas znajdzie w domu.

W książce znajdziemy nie tylko inspirujące zabawy w duchu Montessori, ale też podpowiedzi jak wykonać ciekawe prace plastyczne.

Jednym z zadań jest leśny fresk, który przygotujemy z liści (da się z nich zrobić doskonałe jesienne prace plastyczne!). By go wykonać, musicie najpierw iść na spacer. Warto włączyć do niego walor edukacyjny: zbierając liście, oglądajcie wystające z powierzchni ziemi korzenie i gałęzie wyrastające z pnia.

Zebrane liście musicie ususzyć, np. poprzez włożenie ich między strony książek. Kiedy będą już suche, przygotujcie duży arkusz papieru lub karton, następnie narysujcie drzewo, zaznaczając korzenie, pień i gałęzie. W odpowiednie miejsca przyklejcie liście.

Jeśli macie więcej liści, możecie też przygotować sensoryczny spacer boso. Takie ćwiczenie rozwija wrażliwość podeszw stóp.

Jak narysować bociana krok po kroku?
Jak narysować bociana krok po kroku?

Jak narysować bociana, jednego z bardziej rozpoznawalnych ptaków w Polsce i symbol wiosny w naszym kraju?

przeczytaj artykuł

2. Prace plastyczne dla dzieci – jesień

O tym, jakie prace plastyczne na jesień wykonacie, decyduje nie tylko dostępność materiałów, ale też wiek dziecka. Inne zabawy proponuje się maluchowi, a inne starszym dzieciom, które mogą wykonać jesienne prace techniczne (są nieco bardziej skomplikowane). Ze względu na większą ilość uczestników zabawy, inne mogą być też pomysły na jesienne prace plastyczne w przedszkolu.

Zacznijmy od tego, jakie prace plastyczne dla 3-latków będą odpowiednie (tu nie obejdzie się bez pomocy dorosłych).

Warto zrobić klasyczne ludziki z kasztanów lub żołędzi albo jeża z kolorowych liści. Możemy też zrobić grzybka, wykorzystując do tego kasztana, plastelinę oraz metalową zakrętkę od słoika.

Z kolei ciekawe prace plastyczne na jesień dla starszych dzieci mogą już wymagać większego zaangażowania i wprawy, np. w posługiwaniu się nożyczkami. Możecie zrobić witraż z pomarańczowej, zielonej, żółtej i czerwonej bibuły. Dzieciom spodobać się też może jeż z odcisków dłoni. By go zrobić trzeba pomalować dłoń farbą, odcisnąć kilka razy na sztywnej kartce i wyciąć, następnie przyklejać jedna na drugą, tworząc kształt półkola.

Inne pomysły na jesienne prace plastyczne dla dzieci to m.in.:

  • ulepienie warzyw z plasteliny lub zrobienie ich z krepy,
  • zrobienie grzybka z jednorazowego talerza tekturowego,
  • jesień w lesie (praca plastyczna, do zrobienia której można wykorzystać m.in. patyki i szyszki),
  • ozdobienie grzybka lub innego jesiennego symbolu kaszą jaglaną, manną i gryczaną, a następnie ich pomalowanie,
  • jesienny krajobraz (praca plastyczna z wykorzystaniem różnych technik).

A kiedy nadchodzi listopad, prace plastyczne najczęściej nawiązują do Halloween. Możecie przygotować duszki z rolek po papierze toaletowym lub lampiony z dyni.

3. Prace jesienne plastyczne i edukacyjne

Jesienne prace to nie tylko świetna zabawa, ale też nośnik wielu edukacyjnych treści. Szukając więc informacji, jak zrobić prace plastyczne, starajmy się od razu pomyśleć, o czym warto przy okazji z dzieckiem porozmawiać.

Możecie m.in. omówić ze swoją pociechą zmienność pór roku oraz specyfikę jesiennych prac na polu i w ogrodzie. Porozmawiajcie również o tym, że nie każdy grzyb jest jadalny i jak należy zachowywać się w lesie.

Czy w czasie smogu można wychodzić na spacery z dziećmi? Eksperci nie pozostawiają złudzeń
Czy w czasie smogu można wychodzić na spacery z dziećmi? Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Smog, czyli mgła zmieszana ze spalinami i dymem, zanieczyszcza powietrze i glebę. Czy w dni, gdy szczególnie

przeczytaj artykuł

Prace plastyczne na jesień nie ograniczają się tylko do kasztanowych ludzików. Warto poszukać inspiracji, ale też otworzyć się na własne pomysły, łącząc dobrą zabawę z edukacją.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze