Policja ostrzega. Grooming i sextortion czyhają w sieci
Interakcje dziecka, które zaczynają się niewinnie i łatwo online, mogą szybko doprowadzić do szkodliwych konsekwencji w świecie realnym. W jaki sposób rodzice i opiekunowie mogą przygotować siebie i swoje dzieci do radzenia sobie z potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami, jak child grooming i sextortion?
1. Czym jest grooming i sextortion?
Powszechne korzystanie z internetu przez dzieci i nastolatków umożliwiło im dostęp do korzystnej przestrzeni dla społeczności, społecznej walidacji i potwierdzenia tożsamości. Jednak ta sama przestrzeń pozwala również sprawcom internetowego uwodzenia seksualnego i zjawiska zwanego sextortion uzyskać bezpośredni dostęp do młodzieży.
Na czym polegają te zjawiska? Child grooming, czyli seksualne uwodzenie dzieci online – wymaga nawiązania relacji lub zbudowania zaufania, co często dzieje się przez pewien czas i może prowadzić do seksualnego nagabywania online lub kontaktu i nadużyć w prawdziwym życiu.
Sextortion to rodzaj szantażu, w którym ofiara jest zachęcana do przesłania intymnych zdjęć, a następnie zmuszana do ciągłego udostępniania coraz większej jej liczby, często coraz bardziej ekstremalnych seksualnie zdjęć lub filmów.
2. Oznaki, że dziecko doświadcza takiej przemocy
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2019 roku wszczęto 573 postępowania dotyczące groomingu, a w 2023 roku liczba ta wzrosła do 628 – w tym aż 492 przypadki dotyczyły dzieci poniżej 15. roku życia.
Warto zwracać uwagę na wszystkie niepokojące rodziców sygnały, które może wysyłać dziecko, które jest ofiarą cyberprzemocy. Często są to problemy z koncentracją, brak sił i motywacji do nauki oraz objawy bólowe, trudne do zidentyfikowania. Inne sygnały alarmowe to zmiany zachowania, czyli wahania nastrojów, drażliwość i izolacja.
3. Jak chronić dzieci? Tak powinni reagować rodzice
Aby przeciwdziałać tymi niebezpiecznym zjawiskom, powstała kampania #wiemcorobić, która jest realizowana przy wsparciu ekspertów z różnych dziedzin, w tym sędzi, psychologa, psychoterapeuty, psychiatry dziecięcego, pedagoga seksualnego i przedstawicieli policji. Honorowy patronat nad kampanią objęli: Minister Edukacji, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Dziecka oraz Komendant Główny Policji.
Kampania poprzez edukację i wsparcie psychologiczne ma pomóc dzieciom, rodzicom i nauczycielom lepiej radzić sobie z zagrożeniami w sieci. Na stronie wiemcorobic.pl udostępniono m.in. materiały edukacyjne dla dzieci i rodziców, w tym poradniki dla rodziców, jak wspierać dziecko w trudnych sytuacjach.
Eksperci radzą, aby rodzic lub inny opiekun:
- Rozmawiał otwarcie o zagrożeniach w sieci. Dzieci powinny wiedzieć, że mogą zgłaszać każdą niepokojącą sytuację.
- Stworzył atmosferę wsparcia. Dziecko, które czuje się akceptowane, szybciej zwróci się o pomoc.
- Korzystał z narzędzi kontroli rodzicielskiej. Ograniczmy dostęp dziecka do potencjalnie niebezpiecznych stron i kontaktów.
- Reagował na zmiany w zachowaniu. Szybka reakcja rodzica może zapobiec eskalacji problemu.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl