Trwa ładowanie...

Polak, który był jednym z założycieli UNICEF. Zapomniany bohater – Ludwik Rajchman

Avatar placeholder
19.12.2019 22:45
Polak, który był jednym z założycieli UNICEF. Zapomniany bohater – Ludwik Rajchman
Polak, który był jednym z założycieli UNICEF. Zapomniany bohater – Ludwik Rajchman (Wikipedia)

Jego zasługi sięgają daleko poza granice naszego kraju. Mimo że aktywnie działał na rzecz Ligi Narodów, doradzał przywódcom państw tak odległych, jak Chiny, to jego postać jest dla większości Polaków nieznana.

1. Cichy bohater Ludwik Rajchman

Ludwik pochodził ze znanej w ówczesnym Królestwie Polskim rodziny. Jego ojciec, Aleksander, był pierwszym dyrektorem Filharmonii Warszawskiej, natomiast matka, Melania, zdobyła popularność w całym Imperium Rosyjskim za sprawą bezpardonowej walki o prawa kobiet. Na młodym Ludwiku ciążyła więc spora presja ze strony rodziny, której on, jak się później miało okazać, podołał.

Rajchman mógł się kształcić w Instytucie Pasteura w Paryżu
Rajchman mógł się kształcić w Instytucie Pasteura w Paryżu

Od młodego wieku Rajchman był zaangażowany w życie polityczne Polaków, którzy nie mieli wówczas swojego państwa. Miał zaledwie dwadzieścia cztery lata, kiedy wydał odezwę do rolników wzywającą ich do strajków. Od młodzieńczych lat aktywnie angażował się również w prace Polskiej Partii Socjalistycznej.

2. Fascynacja bakteriologią

Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność dzieci?"

Ludwik ukończył medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam zafascynowała go bakteriologia, którą ówcześnie w Krakowie wykładał Odo Bujwid, współpracownik samego Ludwika Pasteura. Dzięki tej znajomości Rajchman mógł kontynuować swoją edukację w Paryżu.

Chciał wrócić do kraju, by móc aktywnie walczyć o wolność kraju. Udało mu się wrócić dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1919 roku zorganizował w Warszawie Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny (cztery lata później zmieniono nazwę na Państwowy Zakład Higieny, pod którą instytucja działa do dziś).

Pańtwowy Instytut Higieny działa niemal nieprzerwanie od 1919 roku
Pańtwowy Instytut Higieny działa niemal nieprzerwanie od 1919 roku

3. Działalność międzynarodowa

Od lat dwudziestych aktywnie działa za granicą. Aktywnie działa na rzecz zwiększenia świadomości ludzi na całym świecie dotyczącej chorób powodowanych przez bakterie. Przy Lidze Narodów udaje mu się współtworzyć Komisję Epidemiologiczną.

W latach trzydziestych zostaje wysłany do Chin, gdzie, przez pewien czas jest nawet doradcą ds. medycznych samego Czang Kaj-szeka.

W trakcie II Wojny Światowej Rajchman razem ze swoją rodziną mieszka na południu Francji. Udaje mu się spotkać z szefem rządu na emigracji – generałem Sikorskim. Panowie znali się osobiście jeszcze z czasów młodości. Lekarz otrzymuje od Sikorskiego list do prezydenta USA Roosevelta z prośbą o pomoc.

Po wojnie Rajchman aktywnie działa na rzecz pomocy swoim rodakom przez UNRRA. Kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych zbiera się w Genewie Rajchman wygłasza referat wzywający do powstania specjalnego funduszu, którego zadaniem będzie ochrona dzieci na całym świecie.

UNICEF pomaga dzieciom na całym świecie
UNICEF pomaga dzieciom na całym świecie

Jego propozycja otrzymuje błyskawiczną akceptację, w 1947 roku UNICEF rozpoczyna działalność. Pomaga dzieciom dotkniętym wojną - przede wszystkim dostarczając żywność, ale również szczepionki. Ochronią one dziesiątki tysięcy dzieci przed śmiercią z powodu chorób bakteriologicznych.

Rajchman do 1950 stoi na czele UNICEF. W tym okresie zrzeka się wynagrodzenia za swoją pracę. Ostatni raz przyjedzie do Polski w 1963 roku. Umiera dwa lata później.

W 2018 roku założono Fundację na rzecz Polskiej Młodzieży im. Ludwika Rajchmana. Jej zadaniem jest wspieranie młodych ludzi z ubogich rodzin w rekrutacji na uniwersytety, a później wspieranie na rynku pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze