Trwa ładowanie...

Podwiązanie jajników – metody, konsekwencje, powikłania

Avatar placeholder
31.03.2021 17:16
Kobiety po podwiązaniu jajników często nie zdają sobie sprawy, że mogą na stałe utracić płodność
Kobiety po podwiązaniu jajników często nie zdają sobie sprawy, że mogą na stałe utracić płodność (Shutterstock)

Podwiązanie jajników jest najpewniejszą metodą uniknięcia ciąży. Choć wiele kobiet, które nie chcą mieć dzieci, uważa podwiązanie jajników za jedyne rozwiązanie, często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiego zabiegu. Warto podkreślić, że podwiązanie jajników to zabieg obarczony sporym ryzykiem powikłań i co najważniejsze najczęściej nie jest to zabieg odwracalny.

spis treści

1. Podwiązanie jajników - metody

Podwiązanie jajników wykonuje się trzema sposobami. Najbardziej inwazyjną metodą podwiązania jajników jest laparotomia. W czasie laparotomii po otwarciu jam brzucha podwiązania jajowodów dokonuje się na kilka sposobów:

  • metodą Mandlera - zmiażdzenie jajowodu i założenie podwiązki;
  • metodą Pomeroy'a - wycięcie fragmentu jajowodu i założenie podwiązek na oba końce;
  • metodą Labhardta - wycięcie 1-2 cm jajowodu i zaszycie końców w kieszonce z otrzewnej;
  • metodą Irvinga - obustronne podwiązanie i przecięcie jajników. Zakończenia jajowodu zaszywa się tak jak w metodzie Labhardta;
  • sterylizacją klipsową, w której czasie zakłada się na jajowody klipsy.
Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Kolejną metodą podwiązania jajników jest laparoskopia. Jest to dużo bezpieczniejsza metoda podwiązania jajników, ponieważ wymaga jedynie małych nacięć w okolicy pępka, przez które wprowadzane są rurki z narzędziami chirurgicznymi i kamerką, dzięki którym chirurg może podwiązać jajniki bez otwierania jamy brzusznej. Za pomocą laparoskopii najczęściej wykonuje się elektrokoagulację jajowodów, czyli ich termiczne obkurczenie.

Mity dotyczące antykoncepcji
Mity dotyczące antykoncepcji [10 zdjęć]

Istnieje wiele plotek i mitów dotyczących stosowania poszczególnych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć,

zobacz galerię

2. Podwiązanie jajników - konsekwencje

Podwiązania jajników oznacza utratę przez kobietę płodności. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zazwyczaj podwiązanie jajników jest zabiegiem nieodwracalnym. Nie dotyczy to jedynie podwiązania jajników za pomocą klipsów.

Zabiegi odwracające podwiązanie jajników są dostępne, jednak ich skuteczność jest bardzo niska. Dają one jedynie 30 proc. szans na odzyskanie płodności.

3. Podwiązanie jajników - skutki uboczne

Podwiązanie jajników budzi w kobietach wiele obaw. Jednak wbrew pozorom podwiązanie jajników nie ma żadnych groźnych dla zdrowia kobiety konsekwencji.

Po pierwsze podwiązanie jajników nie ma wpływu na miesiączkę i gospodarkę hormonalną organizmu. Po zabiegu podwiązania jajników cykle są regularne, a krwawienie nie różnią się od dotychczasowych. U kobiet po podwiązaniu jajników nie zaobserwowano również krwawień międzymiesiączkowych lub zatrzymania miesiączki. Po podwiązaniu jajników nie ma również obaw, że kobieta doświadczy wczesnej menopauzy, ponieważ zabieg nie prowadzi do zaburzeń hormonalnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Po podwiązaniu jajników u kobiety nie dochodzi również do spadku libido. Kobiety po podwiązaniu jajników czują się zazwyczaj bardziej bezpiecznie i mają większą ochotę na seks.

Niestety podwiązanie jajników nie jest zabiegiem pozbawionym wad. Jeżeli w czasie zabiegu podwiązania jajników, zostaną popełnione błędy, mogą one doprowadzić do ciąży pozamacicznej. Na ciążę pozamaciczną najbardziej są narażone osoby, u których zabieg podwiązania jajników wykonano metodą elektrokoagulacji.

Zabieg podwiązania jajników jest również związany z powikłaniami związanymi z samym zabiegiem jak np. zakażenia i infekcje rany.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze