Trwa ładowanie...

Plamienie przed okresem – naturalne przyczyny, inne przyczyny

W sytuacji, kiedy pojawia się plamienie przed okresem, a termin kolejnej miesiączki jest jeszcze odległy warto się zastanowić czy nie należy udać się do ginekologa. Ponieważ plamienie przed okresem może wystąpić z naturalnej przyczyny, ale może być również zapowiedzią ciąży i niestety też sygnałem choroby.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Czym jest plamienie przed okresem? Jest to niewielka ilość wydzieliny z pochwy, która jest połączona z krwią, w niektórych przypadkach jest to tylko krew. Barwa może się zmieniać w zależności przede wszystkim od przyczyny krwawienia. Jeśli plamienie przed okresem pojawia się częściej niż w ciągu jednego cyklu miesiączkowego lub pojawiło się tylko raz, ale towarzyszą mu inne objawy dla przykładu ból podbrzusza to należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

spis treści

1. Plamienie przed okresem – naturalne przyczyny

Plamienie przed okresem może pojawić się na krótko przed terminem planowanej miesiączki. Przy regularnym cyklu miesiączkowym takie plamienie przed okresem jest związane w większości przypadków z niewydolnym ciałkiem żółtym efektem, czego jest zbyt mała ilość progesteronu wytwarzanego przez organizm. Czym jest progesteron? Jest to hormon odpowiedzialny między innymi za prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Plamienie przed okresem może być spowodowane niewłaściwie dobranymi środkami hormonalnymi
Plamienie przed okresem może być spowodowane niewłaściwie dobranymi środkami hormonalnymi

Plamienie przed okresem jest to także typowe plamienie okołoowulacyjne, czyli takie, które pojawia się najczęściej około 14 dnia całego cyklu. Nie jest to plamienie, które powinno niepokoić, ponieważ wiąże się z zaniżonym poziomem estrogenów w okresie owulacji, a więc jajeczkowania. Plamienie przed okresem spowodowane niską ilością estrogenu zanika po kilku dniach, kiedy hormon już się unormuje.

To też warto wiedzieć

Plamienie przed okresem są tez typowym objawem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Plamienie najczęściej pojawia się w początkach kuracji. Bardzo ważne, aby obserwować czy plamienie przed okresem trwa dłużej niż pół roku, ponieważ wtedy nie jest to już typowy objaw i być może potrzebna będzie zmiana preparatu. Wydzielina może się pojawić w sytuacji, gdy kobieta przerwie kurację. Częste plamienie przed okresem u kobiet, które skończyły 40 lat może sygnalizować zbliżanie się menopauzy zwłaszcza w pierwszym etapie.

2. Plamienie przed okresem – inne przyczyny

Częste plamienie przed okresem przykładowo po stosunku należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem, ponieważ może sygnalizować dla przykładu nadżerkę lub stan zapalny narządów płciowych. Inną przyczyną mogą być polipy szyjki macicy, mięśniaki macicy czy zapalenie przydatków. Przy stanach chorobowych wydzielina jest obfitsza i często towarzyszą jej inne objawy przykładowo gorączka czy ból w okolicach podbrzusza przypominający skurcze. Do chorób, przy których pojawia się między innymi plamienie przed okresem należy również chlamydioza i rak np. rak szyjki macicy.

Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?
Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych? [10 zdjęć]

Od momentu pojawienia się pierwszych tabletek antykoncepcyjnych, z roku na rok coraz bardziej rośnie...

zobacz galerię

Plamienie przed okresem są tez typowym objawem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Plamienie najczęściej pojawia się w początkach kuracji. Bardzo ważne, aby obserwować czy plamienie przed okresem trwa dłużej niż pół roku, ponieważ wtedy nie jest to już typowy objaw i być może potrzebna będzie zmiana preparatu. Wydzielina może się pojawić w sytuacji, gdy kobieta przerwie kurację.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.