Trwa ładowanie...

Plamienie przed okresem – przyczyny, objawy i postępowanie

Avatar placeholder
18.03.2024 15:14
Plamieniu przed okresem mogą towarzyszyć lekkie skurcze brzucha
Plamieniu przed okresem mogą towarzyszyć lekkie skurcze brzucha (Adobe Stock)

Plamienie przed okresem, które znacząco różni się od krwawienia miesiączkowego, może pojawiać się w wielu sytuacjach. Dobra wiadomość jest taka, że nie zawsze wymaga leczenia i konsultacji z lekarzem. Jakie są możliwe przyczyny plamienia przed okresem? Na czym polega postępowanie i leczenie?

spis treści

1. Jak wygląda plamienie przed okresem?

Plamienie przed okresem, które obserwuje się na kilka dni przed planowaną datą rozpoczęcia miesiączki, jest niewielkim krwawieniem, które zwykle różni się od krwawienia miesiączkowego.

Jak wygląda plamienie przed okresem? Przede wszystkim zwykle nie jest żywoczerwone, a różowe, rdzawe, brązowe. Kobiety najczęściej obserwują:

  • jasnoczerwone plamienie przed okresem, różowe plamienie przed okresem (lekko czerwone plamienie przed okresem),
  • brązowe plamienie przed okresem.
Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Na kolor wydzieliny może mieć wpływ stopień utlenienia krwi oraz czas, przez jaki krew pozostaje w organizmie. Czasem pojawiają się upławy (brązowe, białe czy żółte).

Plamienie przed okresem ma także lżejszą konsystencję, jest bardziej skąpe niż krwawienie miesiączkowe. Jego obecność nie wymusza stosowania podpasek czy tamponów, a jedynie wkładki. W większości przypadków plamienie przed okresem jest krótsze niż regularne krwawienie menstruacyjne (może trwać od kilku godzin do kilku dni).

Tym, co odróżnia plamienie przed okresem od miesiączki, jest także to, że jego pojawienie się zwykle nie wywołuje dyskomfortu czy bólu podbrzusza. Mogą pojawiać się wyłącznie lekkie skurcze brzucha, które nie są tak intensywne jak w czasie menstruacji.

Plamienie przed okresem może być spowodowane niewłaściwie dobranymi środkami hormonalnymi
Plamienie przed okresem może być spowodowane niewłaściwie dobranymi środkami hormonalnymi

2. Plamienie przed okresem – przyczyny

Co może oznaczać plamienie przed okresem? Przyczyny plamienia mogą być różnorodne. Przede wszystkim mogą wskazywać na różne patologie, takie jak:

Plamienie przed okresem może mieć też naturalne przyczyny. To na przykład:

  • stres, który może na funkcjonowanie układu hormonalnego i regularność cyklu miesiączkowego,
  • znaczny wysiłek fizyczny,
  • rozpoczęcie stosowania bądź zmiana w zakresie używania antykoncepcji hormonalnej (pigułki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy wkładki dopochwowe), co może wpłynąć na cykl miesiączkowy i spowodować plamienie przed miesiączką.

To też warto wiedzieć

Różowe plamienie przed okresem a ciąża

Niektóre kobiety mogą doświadczać krwawienia implantacyjnego, które obserwuje się, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do błony śluzowej macicy. Może być ono mylone z plamieniem przed okresem.

Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?
Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych? [10 zdjęć]

Od momentu pojawienia się pierwszych tabletek antykoncepcyjnych, z roku na rok coraz bardziej rośnie

zobacz galerię

3. Plamienie przed okresem – postępowanie i leczenie

Plamienie tydzień przed okresem, czy też kilka dni przed nim, nie musi wskazywać na patologie czy choroby. Niemniej trzeba obserwować swój organizm, a i wiedzieć, kiedy skonsultować się z lekarzem w przypadku różowego czy brązowego plamienia przed okresem.

W większości przypadków plamienie przed miesiączką nie jest powodem do niepokoju i może być naturalnym zjawiskiem związanym z cyklem menstruacyjnym. Skonsultowanie się z lekarzem, co ma na celu ustalenia przyczyny i podjęcie ewentualnego leczenia, wskazane jest w sytuacji, gdy plamienie jest regularne i obfite, towarzyszą mu silne bóle brzucha lub inne niepokojące objawy.

Postępowanie i leczenie plamienia przed okresem zależy od przyczyny i nasilenia objawu. Jeśli plamienie jest jednorazowe i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, podjęcie działań nie musi być konieczne. Czasem wystarczy monitorowanie sytuacji i zmiana stylu życia (dla regulacji cyklu miesiączkowego bardzo ważna jest zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, ale i obniżenie stresu).

W sytuacji, gdy za plamienie przed okresem odpowiada infekcja lub stan zapalny, niezbędne może się okazać leczenie antybiotykami lub innymi lekami przeciwdrobnoustrojowymi.

W przypadku hormonalnych przyczyn plamienia przed okresem, by wyregulować gospodarkę hormonalną i przywrócić regularność cyklu miesiączkowego, konieczna może być terapia hormonalna (np. pigułki antykoncepcyjne czy HTZ, to jest hormonalna terapia zastępcza).

Gdy plamienie jest wynikiem chorób lub zaburzeń hormonalnych, takich jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników (PCOS), lekarz może zalecić terapię hormonalną lub interwencje chirurgiczne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze