Trwa ładowanie...

Pierścień antykoncepcyjny

Pierścień antykoncepcyjny
Pierścień antykoncepcyjny

Od 2008 roku w Polsce dostępna jest nowa metoda antykoncepcji. Jest nią pierścień NuvaRing. To kolejna odsłona, po plastrach, pigułkach i zastrzykach antykoncepcji hormonalnej. Lekarze polecają pierścień wszystkim kobietom w okresie rozrodczym, prowadzącym aktywne życie seksualne, ale nie planują jeszcze dzieci, oraz tym paniom, które dobrze znoszą tabletki antykoncepcyjne.

spis treści

1. Co to jest pierścień antykoncepcyjny?

To niewielki, mniej więcej pięciocentymetrowej średnicy, bezbarwny, elastyczny pierścień dopochwowy, wydzielający hormony, których zadaniem jest zatrzymanie owulacji. Wewnątrz pochwy umieszcza się go (podobnie jak robi się to z tamponem) raz na trzy tygodnie, począwszy od pierwszego dnia cyklu. Na jego skuteczność nie ma wpływu położenie, w jakim się znajdzie w ciele kobiety.

Po 3 tygodniach należy go usunąć. Następnie należy zrobić siedmiodniową przerwę, w czasie której powinna wystąpić miesiączka. Po tym okresie należy założyć kolejny pierścień, w tym samym dniu tygodnia, co poprzedni. I według tego schematu (21 dni na 7) należy postępować dalej. W chwili gdy kobieta zechce zrezygnować z tej metody antykoncepcji, usuwa pierścień i nie zakłada nowego.

Pierścień po umieszczeniu w pochwie podobno nie jest wyczuwany przez zdecydowaną większość kobiet. Nie czuje go również partner. Nie ma też większych obaw, że może przez przypadek wypaść. Ponieważ w pierścieniu zawarta jest minimalna dawka estrogenu, nie powinny występować skutki uboczne przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, takie jak bóle głowy, mdłości, tkliwość i ból piersi. Sporadycznie, jak na tą ilość estrogenu, pojawiają się nieprawidłowe krwawienia lub plamienia.

2. Skuteczność pierścienia antykoncepcyjnego

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

W związku z tym, że NuvaRing to antykoncepcja hormonalna, o jego stosowaniu powinien zadecydować lekarz. Nie poleca się go m.in. w sytuacji, gdy kobieta cierpi na nawracające stany zapalne pochwy bądź szyjki macicy, źle reaguje na inne środki hormonalne.

Podstawową zaletą tej metody antykoncepcji, podkreślaną przez lekarzy, jest wyeliminowanie zagrożenia ciążą, jakie niesie ze sobą niewłaściwe, bo nieregularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Pomimo że ich teoretyczna skuteczność sięga niemal 100%, kobiety nadal zachodzą w ciążę w trakcie ich stosowania. Ma to związek głównie z niepamiętaniem o połknięciu pigułki. Używanie pierścienia sprawia, że ten problem przestaje istnieć. Zdecydowanie łatwiej pamiętać o usunięciu i założeniu pierścienia niż o tabletce. Pierścień dopochwowy to skuteczna antykoncepcja. Współczynnik Pearla wynosi od 0,25 do 1,75.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze